Damallsvenskan-pääsivusto 
Damallsvenskan Newsblog
svenskdamfotboll.se

 

Suomi, naiset

Naiset, maaottelut 1973 – 2009   260 ottelua, 36 eri vastustajaa uusia: v. 2009 Armenia, Pohjois-Irlanti, Slovenia, Ukraina ja Uusi-Seelanti

Naiset, maaottelut maittain 1973 –  2009

Naiset, maaottelumaalit 1973 –  2009  251 maalia, 57 maalintekijää

 

Suomi 2009, pelaajat   27 pelaajaa (uusia 1)

Suomi 2008, pelaajat   27 pelaajaa (uusia 3)

Naiset, pelaajat 1973 – 2009  196 pelaajaa

Uusia (ensimmäinen ottelu): 1973 12, 1974 5, 1975 6, 1976 2, 1977 2, 1978 7, 1979 6, 1980 5, 1981 5, 1982 3, 1983 5, 1984 3, 1985 4, 1986 3, 1987 4, 1988 10, 1989 13, 1990 9, 1991 9, 1992 4, 1993 10, 1994 8, 1995 5, 1996 6, 1997 0, 1998 6, 1999 3, 2000 5,2001 1, 2002 4, 2003 4, 2004 7, 2005 5, 2006 5, 2007 10, 2008 3, 2009 1

Nuoret pelaajat 1988 – 2009    490 pelaajaa, uusia: v. 2005 49, 2006 26, 2007 25, 2008 51, 2009 39

Suomi, U20/U21/U23 –naiset

Vuosi 2009, U23 (1986)

 

Vuosi 2008, U23 (1985)

Vuosi 2007, U23 (1984)
Vuosi 2006, U20 (1986)
Vuosi 2006, U21 (1985)


U20/U21/U23-maaottelut 1990 - 2009   91 ottelua, 16 eri vastustajaa
U20/U21-maalit 1990 - 2009

Suomi, U19- ja U18-naiset

 

U18/U19-maaottelut 1997 – 2009   123 ottelua, 36 eri vastustajaa, 2009 uutena Australia, Färsaaret, Kroatia.
U18/U19-maalit 1997 – 2009   219 maalia, 62 maalintekijää

 

Vuosi 2009, U19-pelaajat (1990)

 

Vuosi 2009, U18 (1991)

 


Vuosi 2008, U19-pelaajat (1989)

Vuosi 2008, U18 (1990)

 

Vuosi 2007, U19 (1988)
Vuosi 2007, U18 (1989)

Suomi U15/U16/U17

U15/U16/U17-maaottelut 1988 – 2009   160 ottelua, 21 eri vastustajaa, 2009 uutena Latvia.
U15/U16/U17-maalit 1988 – 2009   208 maalia


Suomi U17/1992, vuosi 2009

Suomi U17/1991, vuosi 2008

Suomi U17/1990, vuosi 2007

Suomi U16/1993, vuosi 2009


Suomi U16/1992, vuosi 2008
Suomi U16/1991, vuosi 2007

Suomi U15/1994, vuosi 2009

 

Suomi U15/1993, vuosi 2008

 

U19/90 naisten EM (08-09), kakkosvaihe

 

U19/90 2008-2009, kakkosvaihe, ohjelma ja tuloksia
Lohkojen ykköset ja paras kakkonen finaaliturnaukseen.

 

U19/90 2008-2009, ykkösvaihe, ohjelma ja tuloksia
Lohkojen kaksi parasta ja paras kolmonen kakkosvaiheeseen.

 

 

U17/92 tyttöjen EM, ykkösvaihe


U17/92 2008-2009, ykkösvaihe, ohjelma ja tuloksia
40 osallistujaa

 

 

Naisten EM-2009, kakkosvaihe ja playoff-karsinta
- kuusi viiden joukkueen lohkoa. Lopputurnaukseen suoraan lohkovoittajat (6) ja lopuista paikoista (5) jatkokarsinta lohkokakkosten ja neljän parhaan kolmosen kesken.
Tulokset.

U19/89 naisten EM (07-08), finaaliturnaus

 

U19/89 2007-2008, finaaliturnaus Ranskassa, tulokset

 

U19/89 2007-2008, kakkosvaihe, tulokset

Kuusi neljän joukkueen lohkoa, voittajat ja paras kakkonen kahdeksan joukkueen finaaliturnaukseen Ranskaan. Täältä parhaat edelleen U20-MM -kisoihin.

 

U19/89 2007-2008, ykkösvaihe, tulokset
Lohkojen kaksi parasta ja kaksi parasta kolmosta kakkosvaiheeseen.

 

 

 

Suomi U16/U17
U16/U17-maaottelut 1988 - 28.3.2008
  139 ottelua, 17 eri vastustajaa, 2008 tulee uutena Bulgaria ja Serbia.
U16/U17-maalit 1988 - 28.3.2008   165 maalia
Suomi U17/1990, vuosi 2007

Suomi U17/1991, vuosi 2008
Suomi U16/1991, vuosi 2007

U17/91 tyttöjen EM, kakkosvaihe
U17/91 2007-2008, kakkosvaihe, ohjelma ja tuloksia
U17/91 2007-2008, ykkösvaihe, ohjelma ja tuloksia
40 osallistujaa
Ykkösvaihe: syys-marraskuussa 2007, lohkovoittajat ja kuusi parasta kakkosta jatkoon. Kakkosvaihe huhtikuussa 2008 ja neljän joukkueen lopputurnaus toukokuussa 2008. Lopputurnauksen neljä parasta saa paikan U17 MM-turnaukseen (Uusi-Seelanti). Turnaus pelataan v. 2008 marras-joulukuun vaihteesssa. Mukana 16 maata.

Lohko 1 (Tsekissä): Englanti 7 (7-1), Hollanti 5 (3-1), Tsekki 3 (3-7), Belgia 1 (3-7)

Lohko 2 (Ranskassa): Ranska 9 (5-0), Skotlanti 6 (2-1), Irlanti 3 (1-3), Norja 0 (0-4)
Lohko 3 (Saksassa): Saksa 9 (11-1), Puola 4 (3-4), Ruotsi 2 (3-6), Sveitsi 1 (2-7) 

Lohko 4 (Tanskassa): Tanska 7 (6-2), Suomi 7 (5-2), Venäjä 3 (4-6), Islanti 0 (7-12)

 

 

 

 


UEFA Women's Cup
45 osallistujaa, joista edellinen voittaja Arsenal ENG sekä neljä parhaiksi rankattua (Umeå IK SWE, 1. FFC Frankfurt GER, Brøndby IF DEN ja Kolbotn IL NOR) pääsivät suoraan toiselle kierrokselle.

Ykkösvaihe 9. - 14.8.2007, kymmenen neljän joukkueen lohkoa. Lohkovoittajat ja paras kakkonen jatkoivat toiselle kierrokselle.
Kakksovaihe 11. - 16.10.07, neljä lohkoa, kaksi parasta puolivälieriin.
Ykkösvaiheen tulokset
Kakkosvaiheen tulokset

Puolivälierät: 14/15.11.2007 ja 21/22.11.2007

14.11.07 Olympique Lyonnais
FRA - Arsenal LFC ENG 19
21.11.07 Arsenal LFC - Olympique Lyonnais 19.30

14.11.07 FCL Rapide Wezemaal
BEL - Umeå IK SWE 20
22.11.07 Umeå IK - FCL Rapide Wezemaal 19

15.11.07 WFC Rossiyanka
RUS  - 1. FFC Frankfurt GER 18
21.11.07 1. FFC Frankfurt - WFC Rossiyanka 13.30

14.11.07 ASD CF Bardolino Verona
ITA - Brøndby IK DEN 20
21.11.07 Brøndby IK - ASD CF Bardolino Verona 18

Kakkosvaiheessa pudonneet: SV Neulengbach
AUT, Alma KTZH KAZ, Universitet Vitebsk BLR, CFF Clujana ROU, Valur Reykjavik ISL, Everton Ladies FC ENG, Kolbotn IL NOR ja AC Sparta Praha CZE

Välierät: 29/30.3.2008 ja 5/6.2008
Finaalit: 17.5.2008 ja  24.5.2008




Naisten MM 2007, Kiinassa
fifa.com/womenworldcup
MM 2007, tuloksia ja tilastoja

Finaali
30.9.07 Saksa - Brasilia 2-0 (0-0), 31000, Shanghai
52. 1-0 Birgit Prinz, 64. Marta BRA erp., 86. 2-0 Simone Laudehr

Pronssiottelu
30.9.07 Norja - USA 1-4 (0-1), 32068, Shanghai
30. 0-1 Abby Wambach, 46. 0-2 Anny Wambach, 58. 0-3 Lori Chalupny, 59. 0-4 Heather O'Reilly, 63. 1-4 Ragnhild Gulgrandsen


Suomi, naiset
Suomi 2007, pelaajat

Suomi, U20/U21/U23 -naiset
Vuosi 2007, U23 (1984)
Vuosi 2006, U20 (1986)
Vuosi 2006, U21 (1985)
U20/U21/U23-maaottelut 1990 - 2007   84 ottelua, 16 eri vastustajaa
U20/U21-maalit 1990 - 2007

U19/88-naisten EM

U19/88 2006-2007, finaaliturnaus Islannissa, tulokset

U19/88 2006-2007, kakkosvaihe, tulokset
U19/88 2006-2007, ykkösvaihe, tulokset

www.uefa.com/competitions/wunder19  

Maahistoria 1997- 2007
.
Mitalihistoria 1997-2007
.
Mestarit
2007/88: Saksa
2006/87: Saksa
2005/86: Venäjä
2004/85: Espanja
2003/84: Ranska
2002/83: Saksa
2001/82: Saksa
2000/81: Saksa
1999/80: Ruotsi
1998/79: Tanska



U19/88-naisten EM

U19/88 2006-2007, finaaliturnaus Islannissa, tulokset

U19/88 2006-2007, kakkosvaihe, tulokset
U19/88 2006-2007, ykkösvaihe, tulokset

www.uefa.com/competitions/wunder19  

Maahistoria 1997- 2007
.
Mitalihistoria 1997-2007
.
Mestarit
2007/88: Saksa
2006/87: Saksa
2005/86: Venäjä
2004/85: Espanja
2003/84: Ranska
2002/83: Saksa
2001/82: Saksa
2000/81: Saksa
1999/80: Ruotsi
1998/79: Tanska


UEFA Women's Cup, finaalit
Ykkösvaiheen tulokset.
Kakkos- ja jatkovaiheen tulokset.

29.4.07 Arsenal - Umeå IK 0-0, Borehamwood, Arsenal mestari yhteistuloksella 1-0

Arsenal: Emma Byrne 79
IRL - Alex Scott  84, Anita Asante 85, Mary Phillip 77, Katie Chapman 82, Ciara Grant 78 IRL, Jayne Ludlow 79 WAL, Lianne Sanderson 88, Julie Fleeting 80 SCO, Rachel Yankey 79, Karen Carney 87
Kelly Smith korttipelikiellossa molemmissa otteluissa.

Umeå: Carola Söberg  - Anna Paulson, Karolina Westberg, Johanna Frisk, Maria Bergkvist - Lisa Dahlqvist (55.
Madeleine Edlund), Elaine BRA, Lise Klaveness NOR, Ma Xiaoxu CHN (71. Ramona Bachmann 90 SUI) - Marta BRA, Hanna Ljungberg
Penkillä: Ulla-Karin Rönnlund, Emma Berglund, June Pedersen NOR, Erika Karlsson, Emelie Konradsson 


21.4.07 Umeå IK - Arsenal 0-1 (0-0), 6250
91. 0-1 Alex Scott

Umeå: Carola Söberg  - Anna Paulson, Karolina Westberg, Johanna Frisk, Maria Bergkvist  - Lisa Dahlqvist (76. Ramona Bachmann
SUI), Elaine BRA, Lise Klaveness NOR, Marta BRA - Madeleine Edlund, Hanna Ljungberg (64. Ma Xiaoxu CHN)
Penkillä: Ulla-Karin Rönnlund, June Pedersen NOR, Erika Karlsson, Emelie Konradsson 

Arsenal: Emma Byrne 79
IRL - Alex Scott  84, Anita Asante 85, Mary Phillip 77, Katie Chapman 82, Ciara Grant 78 IRL, Jayne Ludlow 79 WAL, Lianne Sanderson 88, Julie Fleeting 80 SCO, Rachel Yankey 79, Karen Carney 87 (90. Gemma Davison 87)
Penkillä: Rebecca Spencer 91, Gilly Flaherty, Leanne Champ 83, Faye White 78, Yvonne Tracy 81, Sian Larkin 88


Poimintoja
Harjoitusotteluja
28.2.07 Ranska - Kiina 2-0 (0-0), 3500, Mérignac

48. 1-0 Gaétane Thiney
87. 2-0 Camille Abily

28.2.07 Kreikka - Romania 3-0, Agios Kosmas
2.3.07 Kreikka - Romania 1-0
8.3.07 Englanti - Venäjä 6-0, Milton Keynes
10.3.07 Belgia - Puola 1-1, Maldegem
11.3.07 Englanti - Skotlanti 1-0, Lontoo

14.3.07 Englanti - Hollanti 0-1 (0-1), Swindon
77. 0-1 Manon Melis

14.3.07 Slovakia - Unkari 2-3, Senec
15.3.07 Unkari - Slovakia 3-1, Györ

Olympiakarsintaa, Afrikka
Afrikalla 1,5 paikkaa, kakkonen karsii Etelä-Amerikan joukkueen kanssa.

17.2.07 Mozambik - Algeria 0-3
11.3.07 Algeria - Mosambik 9-1

17.2.07 Namibia - Kongo DR 3-3
10.3.07 Kongo DR - Namibia 5-2

17.2.07 Angola - Ghana 1-2
11.3.07 Ghana - Angola 2-0

18.2.07 Liberia - Etiopia 0-3
11.3.07 Etiopia - Liberia 2-1

18.2.07 Päiväntasaajan Guinea - Etelä-Afrikka 2-1
11.3.07 Etelä-Afrikka - Päiväntasaajan Guinea 4-2

18.2.07 Guinea - Zimbabwe
11.3.07 Zimbabwe - Guinea 6-1

10.3.07 Eritrea - Marokko 3-2
23.3.07 Marokko - Etiopia

Nigeria - Senegal

Olympiakarsinta, Aasia, vaihe 1
17.2.07  Hong Kong - Jordania, luovutus

17.2.07 Etelä-Korea - Intia 5-0
25.2.07 Intia - Etelä-Korea 0-3
Em. otteluparien voittajat jatkoon, parempi lohkoon B ja huonompi lohkoon A..

10.3. Etelä-Korea - Hongkong 2-2
17.3. Hongkong - Etelä-Korea 1-0

19.2.07 Malediivit - Singapore 0-6,  Thaimaa - Vietnam 1-0
21.2.07 Thaimaa - Singapore 5-0, Vietnam - Malediivit 5-0
23.2.07 Vietnam - Singapore 3-0, Thaimaa - Malediivit 9-0
Thaimaa 9, Vietnam 6, Singapore 3, Malediivit 0

21.2.07 Taiwan - Uzbekistan 2-0, Australia - Myanmar 2-0
23.2.07 Taiwan - Myanmar 1-0, Uzbekistan - Australia 0-10
25.2.07 Taiwan - Australia 1-8,  Uzbekistan - Myanmar 1-1
Australia 9, Taiwan 6, Myanmar 1, Uzbekistan 1

Jatkolohkot:
Lohko A: Japani, Thaimaa, Vietnam ja Etelä-Korea
Lohko B: Pohjois-Korea, Australia, Taiwan ja Hobgkong
Pelataan kaksinkertainen sarja, lohkovoittajat Olympiakisoihin.

FIFA Women's World Ranking
Joulukuu 2006
 
Seuraava lista 16.3.2007.


Pohjois- ja Keski-Amerikan karsinnan loppuvaihe
Tulokset


Etelä-Amerikan mestaruus (Mar del Plata, Argentiina)
Tulokset

Afrikan mestaruus; finaaliturnaus Nigeriassa
Tulokset

Cynthia Uwak sets sight on new targets

EM 2009, esikarsinta
Tuloksia.
Vuoden 2009 EM-turnaus pelataan Suomessa kesällä 2009, 12 joukkuetta. EM-lopputurnaukseen pääsee järjestäjämaan lisäksi 11 muuta. Kilpailussa on mukana 46 maata (Suomi + 45 muuta). MM2007-karsintaan osallistuneista Moldova ei ole mukana.

Esikarsinnan kautta kisaan yritti 20 maata, jotka pelasivat viidessä neljän joukkueen lohkossa miniturnauksen 18. - 23.11.2006, voittajat selvisivät varsinaiseen karsintaan. Israel, Pohjois-Irlanti, Romania, Slovakia ja Wales jatkoon

Varsinaiseen karsintaan osallistuu 30 maata (6 lohkoa), joista 11 jatkaa lopputurnaukseen. Lopputurnaukseen suoraan kakkosvaiheen lohkovoittajat (6) ja lopuista paikoista (5) jatkokarsinta lohkokakkosten ja neljän parhaan kolmosen kesken.



Norgesmesterskapet, finaali
11.11. Asker FK - Røa IL 2-3 (1-3), 8900, Oslo (Bislett)
1. 0-1 Lene Mykjåland
13. 0-2 Kristine Rand Edner
14. 0-3 Lene Mykjåland

21. 1-3 Lise-Marie Woods
84. 2-3 Leni Kaurin

Røa (4-3-3): Silje Vesterbekkmo - Elisabeth Wahlin, Siri Nordby, Marit Fiane Christensen, Mone Gjesteby - Marie Knutsen (90. Beate Myrvold), Karin Bredland, Kristine Rand Edner - Lene Mykjåland (Linn Meloy Christensen), Linda Stadsøy (74. Marthe Braavold Johansen), Guro Knutsen

Asker (4-4-2): Jeanette Stavsholt - Siri Merete Nordeide, Toril Hedland Akerhaugen, Linda Medalen  (41 v.), Janne Stange  - Lise-Marie Woods, Reidun Helene Nilsen (70. Anna Bettina Langlo Jevne), Ditte Lockenwitz Larsen, Leni Larsen Kaurin  - Ranghild Gulbrandsen, Lindy Melissa Wiik

Toppserien, maalintekijät
19: Elise Thorsnes (18 v., 1. Toppserien-kausi, Arna Bjørnar) ja Tonje Hansen (Kolbotn)
16: Elene Moseby (Team-Strømmen)
14: Kristine Edner (Røa) ja Una Nwajei NGA (Amazon)

Damallsvenskan, maalintekijät
21: Lotta Schelin (Kopparbergs/Göteborg)
20: Marta BRA (Umeå)
19: Asthildur Helgadottir ISL (Malmö)
18: Victoria Svensson (Djurgården/Älvsjö)
14: Malin Moström (Umeå)
13: Maria Aronsson (Linköping), Sara Johansson (Hammarby)
12: Laura Österberg Kalmari FIN (Djurgården/Älvsjö)
11: Hanna Ljungberg (Umeå)
9: Therese Lundin (Malmö)
8: Elin Ekblom (Djurgården/Älvsjö), Lise Klaveness NOR (Umeå)
7: Anna-Kaisa Rantanen FIN (Linköping), Josefine Öqvist (Linköping), Emelia Erixon (KIF Örebro), Salina Olsson (Kopparbergs/Göteborg),
6: Anna Sjöström (Umeå), Madelaine Edlund (Sunnanå), Sara Lindén (Kopparbergs/Göteborg), Pavlina Scasna CZE (KIF Örebro)
5: Louise Östman (KIF Örebro), Jennifer Meier GER (QBIK), Lina Johansson (Sunnanå), Linda Fagerström (Djurgården/Älvsjö), Louise Fors (Hammarby)
4: Maria Bergkvist (Umeå), Jessica Landström (Hammarby), Anna Nilsson (QBIK), Maureen Mmadu NGA (QBIK), Maria Nordbrandt (Sunnanå), Therese Sjögran (Malmö), Kacey White USA (Bälinge), Sara Thunebro (Djurgården/Älvsjö), Marijke Callebaut BEL (Hammarby)

3: Minna Mustonen FIN (Bälinge), Sanna Valkonen FIN (Umeå), Tiffeny Milbrett USA (Linköping), Katrine Pedersen DEN (Djurgården/Älvsjö), Rebecca Smith NZL (Sunnanå) ......
2: Jessica Julin FIN (Kopparbergs/Göteborg), Christie Swaving USA (Mallbacken), Keeley Dowling USA (KIF Örebro) .......

Damallsvenskan, viimeinen kierros
women.soccerway.com/national/sweden/first
Damallsvenskan-pääsivusto
  svenskfotboll.se
Damallsvenskan Newsblog


Malmö FF - Umeå IK 0-4 (0-2), 2170
39. 0-1 Hanna Ljungberg
39. 0-2 Anna Sjöström
47. 0-3 Marta BRA
68. 0-4 Lise Klaveness NOR
U: Sanna Valkonen, Anne Mäkinen   uik.se


Jitex BK - KIF Örebro 0-3 (0-1)
33. 0-1 Sandra Persson
54. 0-2 Emelia Erixon
69. 0-3 Pavlina Scasna CZE

QBIK - Mallbackens IF 2-0 (1-0)
12.
1-0 oma maali
86. 2-0 Linda Gull

Bälinge - Kopparbergs/Göteborg 2-6 (1-3)
7. 0-1 Lotta Schelin
11. 0-2 Lotta Schelin
13. 1-2 Lina Andersson rp.

22. 1-3 Lotta Schelin
50. 2-3 Julianne Sitch USA
53. 2-4 Sara Lindén
89. 2-5 Salina Olsson
94.
2-6 Lotta Schelin rp.

B: Minna Mustonen, Heidi Matinlassi  BIF, dam
K/G: Jessica Julin  goteborgfc.se


Hammarby IF - Linköpings FC 3-0 (1-0)
7. 1-0 Marijke Callebaut (BEL)
46. 2-0 Louise Fors
73. 3-0 Marijke Callebaut


L: Anna-Kaisa Rantanen.  www.linkopingfc.com


Sunnanå SK - Djurgården/Älvsjö 3-2 (2-1)
12. 1-0 Madelaine Edlund
25. 2-0 Madelaine Edlund
37. 2-1 Sara Thunebro
75. 2-2 Laura Österberg Kalmari FIN
79. 3-2 Rebecca Smith NZL

D/Älvsjö: Laura Österberg Kalmari  www.difdam.nu

Naapurikatsaus
Кубка России, finaali 
23.10.
Spartak - Rossiyanka 0-3
28.10. Rossiyanka - Spartak 1-1, yhteistulos 4-1
Välieristä lähtien kaksoisottelut.

Svenska Cupen, finaali
26.10. Umeå IK - Linköpings FC 2-3 (0-1), lämpötila -4 °C
18. 0-1 Maria Aronsson
47. 1-1 Sanna Valkonen
49. 1-2 Maria Aronsson
62. 1-3 Josefine Öqvist
86. 2-3 Sanna Valkonen
L: Anna-Kaisa Rantanen

Naisten Suomen Cup, finaali

22.10. HJK - FC United 3-0

U19/88 EM 2006-2007, jatkajat selvillä
www.uefa.com/competitions/wunder19  
 
U19/88 2006-2007, ohjelma
45 osallistujaa. Kaikki maat aloittivat ykkösvaiheesta ( 26.9. - 1.10.) paitsi järjestäjä Islanti. Lohkojen
kaksi parasta sekä kaksi parasta kolmosta etenivät kakkosvaiheeseen. Kakkosvaiheessa huhtikuussa 24 joukkuetta, kuusi neljän joukkueen lohkoa. Lohkoykköset ja paras kakkonen Islantiin.

Lohkoykköset (11): Englanti, Espanja, Irlanti, Norja, Ranska, Saksa, Skotlanti,
Suomi, Sveitsi, Tanska, Wales
Lohkokakkoset (11): Belgia, Hollanti, Italia, Itävalta, Puola, Ruotsi, Serbia, Tsekki, Ukraina, Unkari, Venäjä

Kolmosvertailusta (2) Portugali 1 (3-5) ja Romania 1 (1-6). Vertailussa ei oteta huomioon joukkueen ottelua nelosta vastaan.

Eivät jatka: Armenia, Azerbaizan, Bosnia-Hertzegovina, Bulgaria, Färsaaret, Georgia, Israel, Kazakstan, Kreikka, Kroatia, Latvia, Liettua, Makedonia, Moldova,  Pohjois-Irlanti, Slovakia, Slovenia, Turkki, Valko-Venäjä, Viro

Suomi, naiset
Suomi 2006, pelaajat

Naiset, maaottelut 1973 - 14.3.2007   223 ottelua, 31 eri vastustajaa
Naiset, maaottelut maittain 1973 - 14.3.2007
Naiset, maalit 1973 - 14.3.2007
  200 maalia, 49 maalintekijää
Naiset, pelaajat 1973 - 2006  183 pelaajaa, 5 uutta v. 2006


Nuoret pelaajat 1988 - 2006
  n. 350 pelaajaa

Suomi, U20/U21/U23 -naiset
Vuosi 2007, U23 (1984)
Vuosi 2006, U20 (1986)
Vuosi 2006, U21 (1985)
U20/U21/U23-maaottelut 1990 - 2007   84 ottelua, 16 eri vastustajaa
U20/U21-maalit 1990 - 2007

Suomi, U19- ja U18-naiset
Vuosi 2006, U18 (1988)
Vuosi 2006, U19 (1987)


U18/U19-maaottelut 1997 - 10.3.2007   93 ottelua, 32 eri vastustajaa.
U18/U19-maalit 1997 - 10.3.2007   182 maalia, 49 maalintekijää

Suomi, U16- ja U17-tytöt
Suomi U16/1990, vuosi 2006    Kaikkia peliaikatilastoja ei ole ollut käytettävissä.
Suomi U17/1989, vuosi 2006    Kaikkia peliaikatilastoja ei ole ollut käytettävissä.

U16/U17-maaottelut 1988 - 2006
  121 ottelua, 13 eri vastustajaa
U16/U17-maalit 1988 - 2006   126 maalia


EM 2009, esikarsinta 18. - 23.11.

Ohjelma.
EM-lopputurnaukseen pääsee järjestäjämaan eli Suomen lisäksi 11 muuta. Kilpailussa on mukana 46 maata (Suomi + 45 muuta).

Esikarsinnan kautta kisaan yrittää 20 maata, jotka pelaavat viidessä neljän joukkueen lohkossa miniturnauksen 18. - 23.11.2006, voittajat selviävät varsinaiseen karsintaan.

Lohko A1: Kroatia, Pohjois-Irlanti, Georgia, Turkki

Lohko A2: Israel, Bosnia-Herzegovina, Latvia, Armenia
Lohko A3: Slovakia, Malta, Luxembourg, Liettua
Lohko A4: Romania, Viro, Azerbaijan, Bulgaria
Lohko A5: Wales, Kazakstan, Färsaaret, F.Y.R. Makedonia

Varsinaiseen karsintaan osallistuu 30 maata (6 lohkoa), joista 11 jatkaa lopputurnaukseen. Lopputurnaukseen suoraan kakkosvaiheen lohkovoittajat (6) ja lopuista paikoista (5) jatkokarsinta lohkokakkosten ja neljän parhaan kolmosen kesken.

U15/91-tyttöjen maaottelu
Ruotsi - Norja 1-3 (0-2), 2378, Stenungsund

MM 2007, karsinta
Tulokset

U21-maaottelu
Ruotsi - Norja 2-0 (1-0),
1187, Märsta

FIFA Women's World Ranking
Syyskuu 2006
 
Suomi sijalla 16 (Euroopan 9.). Seuraava lista 22.12.2006.


Tanska, 3F Ligaen

Kierros 5 (10.9.)
Skovlunde - Fortuna Hjørring 0-2
Skovbakken - Brøndby 0-4 
Skjold - Team Viborg 3-0 
Varde - Vejle 2-5
Ennen MM-ottelua vielä kaksi kierrosta.

1 Brøndby 6 ott.

18 33-3

2 Fortuna Hjørring 5

13 18-0

3  Skovlunde 6

12 10-8

4 Skovbakken 5 

6 13-11

5 Skjold 5

5 7-13

6 Vejle 5

4 8-14

7 Varde 5

1 4-21

8 Team Viborg 5

0 2-25

Kolminkertainen sarja pelataan syksystä kevääseen -rytmillä. Ensimmäinen kierros on pelattu 15.8., syksyn viimeinen eli kierros 12 pelataan 19.11., talvitaukoa pidetään maaliskuun loppuun asti. Kevään ensimmäiset ottelut ovat 1.4. ja sarja päättyy hyvissä olosuhteissa 10.6.

Ykkösdivisioona samalla rytmillä, 12 joukkuetta. Kakkonen eli Danmarkserien, kolme kuuden joukkueen lohkoa, pelataan erikseen syksysarja ja kevätsarja.

Cup on alkanut kesäkuussa, ylimmän tason joukkueet tulivat mukaan toiselle kierrokselle 9.8., kolmas kierros (16 joukkuetta) pelattiin 6.9., puolivälierät (8, joista enää neljä ylimmältä tasolta) 20.9., kaksiosaisen välierän ottelut 5.4. ja 18.4., finaali 4.5.2007.
 
U20-naiset, MM-finaaliturnaus
Otteluohjelma ja tuloksia.
FIFA:n kisasivusto.
U20, MM-mitalitilasto 2002 - 2006

Karsintatuloksia.

Maailman paras
"Maailman paras naisten joukkue"   - titteli on edelleen Saksalla. Elokuun alussa Italia haastoi ja hävisi Krefeldissä 15764 katsojan edessä 5-0 ja MM-karsinnassa Saksa löi Irlannin 3-0. Seuraavat tittelin tavoittelijat ovat MM-karsinnassa Sveitsi, Skotlanti ja Venäjä. Kiina piti hetken titteliä maaliskuussa, mutta Algarvessa se siirtyi ensin Kiinalta Ranskalle (0-1), sitten edelleen USA:lle (4-1), joka puolestaan joutui luovuttamaan sen Saksalle rp-kilpailun jälkeen. 28.8.2006

Tittelin saa uusi joukkue aina, kun voittaa edellisen haltijan (kuten ammattilaisnyrkkeilyssä). Suomi on haastanut vuodesta 1969 lähtien tittelinhaltijan 26 kertaa, vuoden 2005 aikana kolmesti, ensin Algarvessa Tanskan (1-4) ja Ranskan (1-2) ja viimeksi EM-2005 kisoissa Ruotsin (0-0). Ruotsi menetti tittelin ensin Norjalle ja tämä edelleen Saksalle.  9.10.2005

U15/91-maaottelut
1991-syntyneet ovat ensimmäinen ikäluokka, joka pelaa U17-vuotiaiden Euroopan ja maailmanmestaruudesta vuonna 2008.

4-maan turnaus Saksassa
14.8. Irlanti - Skotlanti 0-0, Saksa - Wales 7-1
16.8. Wales - Irlanti 0-6, Saksa - Skotlanti 9-1
18.8. Skotlanti - Wales 5-0, Saksa - Irlanti 5-0

20.5. Hollanti - Belgia 1-2
3.6. Belgia - Puola 0-2, Blegny
5.6. Belgia -Puola 2-2
11.10. Ruotsi - Norja


U19-naiset, EM-historia
Finaaliturnaus 2006
Mestarit
2006/87: Saksa
2005/86: Venäjä
2004/85: Espanja
2003/84: Ranska
2002/83: Saksa
2001/82: Saksa
2000/81: Saksa
1999/80: Ruotsi
1998/79: Tanska
Maahistoria 1997- 2006 .
Mitalihistoria 1997-2006
.

Olympiakiintiöt 2008 (Peking)
12 joukkuetta
Aasia 3 (Kiina + kaksi muuta)
Afrikka 1,5 (kakkonen karsii Etelä-Amerikan joukkueen kanssa)
Etelä-Amerikka  1,5 (kakkonen karsii Afrikan kakkosen kanssa)
Pohjois- ja Keski-Amerikka 2
Eurooppa 3, MM-kisojen kolme parasta.
Oseania 1 (huom. Australia karsii Aasian kiintiöstä)
 
U17-tyttöjen EM
Alle 17-vuotiaiden tyttöjen Euroopan mestaruus on katkolla ensimmäisen kerran vuonna 2008. Samalla karsitaan myöhemmin vuonna 2008 pelattavaan 16 maan MM-turnaukseen. EM-turnauksia on sen jälkeen vuosittain ja maailmanmestaruus ratkaistaan joka toinen vuosi.

Euroopan karsinnan muoto selviää ilmoittautumisten jälkeen. Ensimmäinen vaihe pelataan 1.8. - 31.10.2007 ja toinen vaihe huhtikuussa 2008 sekä finaali toukokuussa 2008.

Osanotto-oikeus: syntynyt 1.1.1991 jälkeen, mutta täyttää viimeistään otteluvuoden aikana vähintään 15 vuotta. Peliaika on 2x40 min.

Lähiseutukuriositeettia Venäjältä
Rossijanka   Venäjän mestari v. 2005. Puna-armeijan urheiluseuran naishaara (tai -jatke). "Rossijanka" suomeksi "venäläisnainen". Jos kieli tuottaa vaikeuksia, niin baabelin kääntäjä vain töihin.


UEFA Women´s Cup 2005-06, finaalit
2005 - 2006, ykkösvaihe
2005 - 2006, kakkosvaihe + jatko  

Suomi, naiset

Suomi 2006, pelaajat
Suomi 2005, pelaajat

Naiset, maaottelut 1973 - 2006   219 ottelua, 31 eri vastustajaa
Naiset, maaottelut maittain 1973 - 2006
Naiset, maalit 1973 - 2006
  198 maalia, 49 maalintekijää
Naiset, pelaajat 1973 - 2006  183 pelaajaa, 5 uutta v. 2006


Nuoret pelaajat 1988 - 2006
  n. 350 pelaajaa

Suomi, U21- ja U20-naiset
Vuosi 2005, U21 (1984)
Vuosi 2006, U20 (1986)
Vuosi 2006, U21 (1985)
U20/U21-maaottelut 1990 - 2006   81 ottelua, 16 eri vastustajaa
U20/U21-maalit 1990 - 2006

Suomi, U19- ja U18-naiset
Vuosi 2006, U18 (1988)
Vuosi 2006, U19 (1987)
Vuosi 2005, U18 (1987)

Vuosi 2005, U19 (1986)

U18/U19-maaottelut 1997 - 2006   91 ottelua, 32 eri vastustajaa. V. 2006 uutena Bosnia-Herzegovina.
U18/U19-maalit 1997 - 2006   180 maalia, 49 maalintekijää

Suomi, U16- ja U17-tytöt
Suomi U16/1990, vuosi 2006    Kaikkia peliaikatilastoja ei ole ollut käytettävissä.
Suomi U17/1989, vuosi 2006    Kaikkia peliaikatilastoja ei ole ollut käytettävissä.
Suomi U16/1989, vuosi 2005
Suomi U17/1988, vuosi 2005


U16/U17-maaottelut 1988 - 2006
  121 ottelua, 13 eri vastustajaa
U16/U17-maalit 1988 - 2006   126 maalia

Universiadit
2005 Izmir, Turkki


 



U19-naiset, EM-historia
Finaaliturnaus 2005
Mestarit
2006/87: Saksa
2005/86: Venäjä
2004/85: Espanja
2003/84: Ranska
2002/83: Saksa
2001/82: Saksa
2000/81: Saksa
1999/80: Ruotsi
1998/79: Tanska
Maahistoria 1997- 2006 .
Mitalihistoria 1997-2006
.

U19-naiset, EM

U19/88 2006-2007, ykkösvaihe   45 osallistujaa.
Finaalijärjestäjää (= Islanti) lukuunottamatta kaikki aloittavat ykkösvaiheesta syksyllä 2006.
U19/87 2005-2006, ykkösvaihe  

U19/87 2005-2006, kakkosvaihe  
U19/87 2005-2006, finaaliturnaus Sveitsissä
www.uefa.com/competitions/wunder19

U19-naisten EM-finaalien järjestäjät
2007: Islanti
2008: Ranska
2009: Valko-Venäjä

Algarven turnaus 2006
Tuloksia


Maailmalta
NFF vil lønne daglige ledere i kvinnefotballen 100% Fotball
Gladmelding til alle klubbene i Toppserien: Nå kan de ansette daglige ledere for Fotballforbundets regning.
Slik spilles Toppserien 2006   100% Fotball
Toppserien blir utvidet til 12 lag fra 2007   100% Fotball
Damallsvenskan 2006    www.svenskfotboll.se
Fem kvindeklubber udpeget til kraftcentre   www.dbu.dk

11.3. Barbados - Antiqua&Barbuda 1-0 (0-0), 4000, Bridgetown (Barbadoksen ensimmäinen maaottelu)

Challenge de France (cup), osallistujia 371
2. kierros: Ploërmel FC (piirisarja) - Le Mans UC72 (Div 2) 0-3 (0-0),
1090, yleisöennätys
www.foot-feminin.org

Maailmalta
Luxembourg maajoukkuekartalle
Luxembourgissa on koottu naisten maajoukkue, joka on harjoitellut lokakuussa kymmenen kertaa.
Ensimmäinen kv-ottelu 5.11.05: Ranska U21 - Luxembourg/A 8-0 (5-0)

Sarjaa maassa on pelattu vuosina 1972-1978, uudestaan 1984-1989 ja lopulta vuodesta 1997 lähtien jatkuvasti. Naisten cup on pelattu neljä kertaa, viime keväänä voiton vei FC Mamer. Sarjamestari Progrès Niedercom on ollut mukana UEFA Women's cupissa.
www.football.lu  www.foot-feminin.org

Klepp-drakten solgt for 1,4 mill. www.jbl.no Klepp on Toppserienissä pelaava kyläseura Stavangerin kupeesta, paitamainosten 1,4 milj. kruunua = noin 175000 euroa.
Fotballjentene for dårlig trent, kan miste OL-stötte i Sverige   www.dagbladet.no OL = Olympialeikit
Felvinklat om SOK-stöd till damfotboll   www.damfotboll.com

NCAA College Cup, Final Four
Finaali 4.12.05 Portland - UCLA 4-0 (3-0), 6578
www.ncaasports.com/soccer/womens
Florida State University


Perspektiiviä:
www.pauliinamiettinen.com
Andersonin hekatuksia
Ajatuksia sohovalta
Tupsupäällikön journaali

FIFA 2005 - naisten parhaat
Birgit Prinz GER (513), Marta BRA (429) ja Shannon Boxx USA (235). Prinz oli kolmannen kerran peräkkäin ykkönen.

Laura Kalmari sai yhden ykkösäänen (Vietnamin valmentajalta), kolme kakkosääntä (Venäjän, Unkarin ja Kroatian kapteenilta) ja neljä kolmosääntä (Serbia-Montenegron kapteenilta ja valmentajalta sekä Senegalin ja Uusi-Seelannin valmentajalta).
Satu Kunnakselle kaksi kolmosääntä (Liettuan kapteenilta ja Puolan valmentajalta).

Sanna Valkosen lista: 1.
Marta, 2. Bente Nordby (NOR), 3. Renate Lingor (GER)
Käldin lista: 1. Marta, 2.
Renate Lingor, 3. Bente Nordby

Futismaailman vuosiäänestys 2005, tulokset
26 kategorian parhaat valittu. Lue tulokset ja kommentteja.
www.futismaailma.com/vuodenparhaat

Toppserien 2006
18. / 18 kierros 28.10.

NSM-sarja
18. / 18 kierros

Damallsvenskan
22. / 22 kierros 29.10.

Sandviken - Amazon Grimstad 3-1
Fløya - Arna-Bjørnar 0-3
Klepp - Liungen 2-1
Team Strømmen - Røa 4-1
Trondheims-Ørn - Kolbotn 0-2

Kaikki ottelut pelattu.

2007:
FC Espoo ykköseen.
PuiU NSM-sarjaan.

Karsinta:
Kuusysi - KMF 0-1
KMF - Kuusysi 2-0

Kaikki ottelut pelattu.

kulta: Umeå
iso hopea: Dj.Älvsjö
pieni hopea: Linköpings FC
pronssi: Malmö FF

1 Kolbotn 

42 76-17

2 Trondheims-Ørn

42 47-10

3 Røa

39 69-24

4 Team Strømmen

38 47-25

5 Arna - Bjørnar 

35 60-26

6 Amazon Grimstad

23 42-32

7 Fløya

14 24-57

8 Sandviken

13 25-63

9 Klepp

11 17-611

10 Liungen

3 90-102

V. 2007 12 joukkuetta.
Asker FK ja  Kattem (Trondheim)
nousevat suoraan.


9. ja 10. karsivat ykkösen kolmosen ja nelosen kanssa säilymisestä.
Klepp - Manglerud Star (Oslo)
Liungen - Grand Bodø

1 FC Honka

47 65-9

2 FC United

42 62-8

3 HJK 

41 50-9

4 Åland U 

27 40-35

5 Ilves

26 34-36

6 TiPS

22 31-32

7 FC Sport

17 23-40

SC Raisio

17 24-45

9 KMF 

17 22-52

10 FC Espoo

1 10-95

1 Umeå IK

64 74-11

2 Dj./Älvsjö

43 61-23

3 Linköpings FC 

41 43-25

4 Malmö FF

40 41-23

5 Kopparbergs/Göteb.

35 44-36

6 KIF Örebro

29 33-33

7 Hammarby IF

29 33-41

8 Sunnanå

27 26-33

9 Bälinge 

19 16-41

10 QBIK

15 18-51

11 Jitex

13 17-59

12 Mallbackens IF

11 15-44

Nousijat:
Norrettan: AIK (Solna)
(AIK = Allmänna Idrottsklubben)
Söderettan: Falköpings KIK
(KIK = Kvinnliga Idrottsklubb)

 

Naiste Meistriliiga 2006
20. kierros (viimeinen)

ЧЕМПИОНАТ РОССИИ
16. / 16 kierros

Kaikki ottelut pelattu.
Karsinta:
13.10. JK Trans Narva - JK Tulevik Viljandi 0-0
21.10. JK Tulevik - JK Trans Narva 5-0
Tulevik säilitas koha Meistriliigas.

Kaikki ottelut pelattu.

1  Pärnu JK

52 143-11

2 FC Levadia

47 134-9

3 JK Tallinna Kalev

36 74-41

4 JK Tammeka

30 34-39

 

5 FC Flora Tallinn

37 104-25

6 EVL Silwi

16 26-112

7 JK Tulevik

10 16-170

8 JK Piraaja 

9 19-144

1 Rossiyanka

44 99-14

2 Spartak

37 54-10

3 Nadezhda

34 56-12

4 Ryazan

32 41-33

5 Prialit 

19 18-32

6 Lada

17 25-38

7 Chertanovo

16 27-44

Aurora 

7 14-61

9 Victoria

0 2-94