Naisten maailma: Viikkokatsaus naisten jalkapalloon    www.futismaailma.com
Norsk kvinnefotball blog   (www.pvv.org/~steinl)
Damallsvenskan Newsblog
kotisivu.mtv3.fi/mariavirolainen

MM 2007, karsinta
Lohko 8: 23.4. Wales - Viro 0-0, Rhyl
Viro: Elis Meetua, Hannaliis Jaadla, Maria Filatova, Heleri Saar, Andra Karpin, Liisa Lilleste, Anastassia Morkovkina, Kaire Palmaru, Reelika Vaher, Kaidi Jekimova, Ave Pajo (77. Liis Saharov).

Lohko 4: 26.4. Skotlanti - Sveitsi 21, Perth
Lohko 6: 26.4. Malta - Slovenia 20, Corradino
Lohko 3: 27.4. Tanska - Espanja 20, Viborg

Suomi, naiset
Suomi 2006, pelaajat
Maaottelut 1973 - 22.4.2006   214 ottelua, 31 eri vastustajaa
Maaottelut maittain 1973 - 22.4.2006
Pelaajat 1973 - 22.4.2006
Maalit 1973 - 22.3.2006   193 maalia, 48 maalintekijää

MM 2007, karsinta
Tuloksia  

Lohko 3: 22.4. Puola - Suomi 1-5 (0-3), 500, Jaworzno
23. 0-1 Laura Kalmari
27. 0-2 Sanna Talonen
36. 0-3 Sanna Talonen
49. 0-4 Laura Kalmari
54. 1-4
Anna Żelazko
74. 1-5 Laura Kalmari

Suomi: Virva Junkkari - Susanna Lehtinen, Tiina Salmén, Sanna Valkonen, Eveliina Sarapää - Katri Nokso-Koivisto (78.
Minna Mustonen), Jessica Julin (85. Sanna Malaska), Anne Mäkinen, Anna-Kaisa Rantanen - Laura Kalmari, Sanna Talonen (66. Jessica Thorn)
Penkillä: Minna Meriluoto, Miia Niemi, Heidi Ahonen, Veera Vartiainen

Puola:
Joanna Klawińska 78 (Atena Poznań) ja Izabela Godzińska 85 (Zamłynie Radom) - Paulina Rytwińska 82 (Medyk Konin), Justyna Nazarczyk 81 (AZS Wrocłac), Ewa Żyła 82 (AZS Wrocław), Katarzyna Stochaj 83 (AZS Wrocław) - Marta Stobba 86 (Czarni Sosnowiec), Maria Makowska 69 (Nürnberg), Dominika Maciaszczyk 78 (AZS Wrocław),Marta Otrębska 68 (AZS Wrocław) - Anna Gawrońska 79 (Medyk Konin). Patrycja Pożerska 84 (AZS Wrocław), Anna Żelazko 83 (AZS Wrocław), Magdalena Mleczko 80 (AZS Wrocław), Liliana Gibek 77 (AZS Wrocław), Katarzyna Rusek 86 (Medyk Konin), Daria Kasperska 83 (Unia Racibórz),.Agnieszka Winczo (Czarni Sosnowiec)

Lohko 1: 22.4. Kreikka - Italia 0-5, Ateena (Kesariani)

Lohko 2: 22.4. Tsekki - Ruotsi 2-3 (1-1), 650, Kladno
2. 1-0 Pavlina Scasna
23. 1-1 Sara Larsson
62. 1-2 Lotta Schelin
66. 2-2 Alexandra Mouchova
69. 2-3 Lotta Schelin

Tsekki: Zuzana Malcova-Pincová – Lucie Kladrubská (82. Katerina Hejlová), Petra Bertholdová, Vera Ciglbauerová, Veronika Hoferková – Alexandra Mouchová (76. Katerina Došková), Šmeralová, Blanka Pěničková, L. Martínková – Gabriela Chlumecká (76. Iva Mocová), Pavlina Ščasná.

Ruotsi: Caroline Jönsson - Sara Larsson, Hanna Marklund, Stina Segerström, Frida Östberg - Linda Fagerström, Malin Moström, Therese Sjögran (62. Caroline Seger), Anna Sjöström (73. Sara Johansson) - Lotta Schelin, Victoria Svensson (85. Therese Lundin).

Lohko 3: 22.4. Belgia - Espanja 2-4 (0-4), 800, Bryssel
9. 0-1 Adriana Santamaria Martin
20. 0-2 Itiziar Gurrutxaga Bengoetxea
31. 0-3 Laura Del Rio Garcia
43. 0-4
Adriana Santamaria Martin
65. 1-4 Femke Maes
76. 2-4 Marijke Callebaut


Belgia: Gave Van Poucke; Petra Vanelderen, Annelies Timmermans, Nadia Dermul, Maud Coutereels, Marijke Callebaut, Aline Zeler (39. Niki De Cock), Femke Maes, Inge Heiremans (50. Gertie Van Humbeeck), Ingrid De Rycke, Hanne Vandergoor.

Espanja: Lucía; Meli, Mai, Chabe, Marta (85. Iraia), Itziar (75. Erika), Mari Paz (89. Miriam), Raquel, Adriana, Laura del Río, Sandra.


Lohko 4: 22.4. Irlanti - Sveitsi 2-0 (1-0), Dublin
17. 1-0 Ciara Grant
91. 2-0 Olivia O'Toole

Lohko 5: 22.4. Unkari - Ranska 0-5 (0-4), 250, Dunaujvaros
16. 0-1 Marinette Pichon
18. 0-2 Sonja Bompastor
26. 0-3 Marinette Pichon
35. 0-4 Sandrine Soubeyrand
65. 0-5 Hoda Lattaf

Unkari: Melinda Szvoda - Nikolett Szórádi (82. Anita Szeker), Cecília Gáspár, Rita Méry, Erzsébet Pucsek (67. Gabriella Tóth) - Ágnes Czuder, Anita Pádár (89. Judit Fenyvesi), Angéla Smuczer, Tímea Gál - Anett Nagy, Györgyi Sebestyén
Ranska: Sarah Bouhaddi - Anne-Laure Casseleux, Laura Georges, Sabrina Viguier, Peggy Provost - Sandrine Soubeyrand - Hoda Lattaf (72. Elodie Thomis), Louisa Necib, Sonia Bompastor (56. Ludivine Diguelman) - Laëtitia Tonazzi (12. Marie-Ange Kramo), Marinette Pichon
 
Lohko 7:
22.4. Pohjois-Irlanti - Kazakstan 1-0 (0-0), Lurgan
1-0 Stacey Hall

U19/87 EM-karsinta, kakkosvaihe
Ohjelma.
26.4. Israel - Suomi  Israel U19-pelaajat  (luetaan tietysti oikealta vasemmalle)
28.4. Portugali - Suomi   Portugali U19-pelaajat
30.4. Venäjä - Suomi   Venäjä U19-pelaajat

U20-naiset, MM-finaaliturnaus
MM-mitalitilasto 2002 - 2004
FIFA:n kisasivusto
Lopputurnauspaikan varmistaneet (
*ensikertalainen lopputurnauksessa):
Eurooppa (5): Venäjä, Ranska, Saksa, Suomi* ja Sveitsi*
Etelä-Amerikka (2): Argentiina* ja Brasilia
Pohjois-Amerikka (3): Kanada, USA ja Meksiko
Oseania (1): Uusi-Seelanti*
Aasia (3): Kiina, Australia ja Pohjois-Korea*
Afrikka (2), otteluparien voittajat:
Etelä-Afrikka - RD Kongo ja Liberia - Nigeria

Otteluohjelma.
Lohko A: Venäjä, Brasilia, Uusi-Seelanti ja Australia

Lohko B:
17.8. Kiina - Suomi 16.00 ja Afrikka 1Kanada 19.00 (Moskova)
20.8.
SuomiKanada 16.00 ja Kiina - Afrikka 19.00 (Moskova)
23.8.
Suomi - Afrikka 19.00 ja Kanada - Kiina 19.00 (Moskova)

Lohko C: Sveitsi, Meksiko, Pohjois-Korea ja Saksa
Lohko D: Afrikka 2, Yhdysvallat, Ranska ja Argentiina

MM 2007, karsinta
Lohko 5: 20.4. Englanti - Itävalta 4-0 (1-0), 8068, Gillingham
36. 1-0 oma maali
85. 2-0 Fara Williams
87. 3-0 Kelly Smith
92. 4-0 Jody Handley

Englanti: Rachel Brown, Lindsay Johnson, Rachel Unitt, Katie Chapman, Faye White, Mary Phillip, Karen Carney, Fara Williams, Amanda Barr (59. Jody Handley), Kelly Smith, Rachel Yankey (84. Sue Smith)

Itävalta: Bianca Reischer, Sonja Spieler, Katrin Walzl (78. Maria Gstöttner), Natascha Celouch, Nina Aigner, Marlies Hanschitz, Birgitt Hufnagl, Susanne Just, Melanie Fischer (89. Susanna Maria Koch), Susanna Gahleitner, Nina Burger


Poimintoja
U16-turnaus (-90) 14.-16.4., Ventpils
Venäjä - Puola 1-0 ja Latvia - Ukraina 1-3
Venäjä - Ukraina 1-1
Venäjä - Latvia 4-0 ja Puola - Ukraina 1-2

Sveitsi U19 - Saksa U19 2-2 (0-1), 820, Diessenhofen (13.4.)
25. 0-1
Nadine Keßler
55. 1-1 Vanessa Bernauer
63. 2-1 Maeva Sarrasin
65. 2-2 Anna Blässe

Sveitsi: Michel Stenia 87 - Sandra Betschart 89, Caroline Abbé 88, Francesca Stillhard 89, Bettina Thomet 88 - Simone Zahno 88, Vanessa Bernauer 88 (84. Rahel Graf 89), Isabelle Meyer 87 (46. Zürny), Sandy Maendly 88 - Maeva Sarrasin 87 (70. Camille Raemy 89), Sara Schwarz 87 (78. Marie-A Egli).

Saksa: Romina Holz 88 (73. Frederike Bittner 87) - Juliane Höfler 87, Babett Peter 88 (46. Friederike Engel 87), Carolin Schiewe 88, Josephine Schlanke 88 - Monique Kerschowski 88, Nadine Keßler 88, Meike Weber 87 (46. Nathalie Bock 88) - Fatmire Bajramaj 88, Susanne Hartel 88 (63. Juliane Maier 87), Isabel Kerschowski 88 (46. Anna Blässe 87)

Sveitsi U19 - Irlanti U19 3-0 (3-0), Freienbach (16.4.)

Saksa U17 - Tanska U17 0-0


U20-naisten MM-karsinta
Karsintatuloksia.

U20-naiset
, Afrikan karsinta
Välierät (kaksiosaiset ottelut, voittajat MM-kisoihin)
Etelä-Afrikka - RD Kongo ja Liberia - Nigeria


Vaihe 2:
Etelä-Afrikka - Mosambik 6-0 ja 3-0
Algeria - Liberia 2-3 (vain yksi ottelu)
Mali - RD Kongo 1-1, Mali luopui
Nigeria - Kenia 8-0 ja 2-1

Vaihe 1:
Zambia - Mosambik 0-4 ja 2-1, Mosambik jatkoon
RD Kongo - Benin 2-1 ja 1-0
Lisäksi Kenia ja Liberia jatkoon, kun Guinea ja Kongo luopuivat.

U20-naiset, Kiina, Pohjois-Korea ja Australia MM-kisoihin
Aasian karsinta, kakkosvaihe 8.-18.4. Malesiassa, suoraan kakkosvaiheeseen: Etelä-Korea, Pohjois-Korea, Kiina ja Malesia.
Kolme parasta MM-turnaukseen. Australia on kuulunut vuoden alusta Aasian liittoon.

Finaali: Kiina - Pohjois-Korea 1-0 (0-0)
78. 1-0 Ma Xiaoxu


Pronssi: Australia - Japani 3-2 (voittaja Moskovaan)
10. 0-1 Mizuho Sakaguchi
18. 1-1 Leena Khamis
xx. 1-2 Yuki Nagasai
75. 2-2 Jenna Tristram
87. 3-2 Collette McCallum

Välierät 15.4.
Kiina - Japani 1-1, rp. 5-3
Pohjois-Korea - Australia 4-2

Damallsvenskan, avauskierros
Tränare och spelare tror på nytt Umeå-guld   www.svenskfotboll.se
Pengaregn över svenska Elitklubbar   www.damfotboll.com
"Umeå är komplett"  svenskfotboll.se
women.soccerway.com/national/sweden/first
Damallsvenskan-pääsivusto  svenskfotboll.se

Umeå IK - Malmö FF 2-0 (1-0), 1843
14. 1-0 Malin Moström
91. 2-0 Lise Klaveness NOR
Umeå: Sanna Valkonen, Anne Mäkinen   uik.se

Kopparbergs/Göteborg - Bälinge, Uppsala 0-1 (0-1), 653
39. 0-1 Marie Thuré
K/Göteborg: Jessica Julin  goteborgfc.se
Bälinge: Minna Mustonen, Heidi Matinlassi  BIF, dam

Djurgården/Älvsjö, Tukholma - Sunnanå, Skellefteå 3-0 (2-0), 626
16. 1-0 Victoria Svensson
33. 2-0
Katrine Pedersen DEN
70. 3-0
Ann-Marei Norlin
D/Älvsjö: Laura Kalmari  www.difdam.nu

KIF Örebro - Jitex BK, Mölndal (Göteborgin kupeessa) 1-0 (0-0), 925
85. 1-0 Lena Andersson

Linköping FC - Hammarby IF, Tukholma 24.5.  www.linkopingfc.com
Mallbackens IF, Sunne (Karlstadin pohjoispuolella) - QBIK, Karlstad 24.5.

NSM, kierros 2
FC Espoo - FC Sport 2-6 (0-2)
HJK – FC Honka 0-0
HJK – Ilves 5-1 (2-0)
Åland United – TiPS 2-0 (0-0)
FC United - KMF 3-0 (1-0)

women.soccerway.com/national/finland/first (NSM)
women.soccerway.com/national/finland/naiste-ykknen (Ykkönen)
kotisivu.mtv3.fi/mariavirolainen
Palloliitto, ottelupöytäkirjat  Raportteja SPL:n ja seurojen webbisivuilla + monissa lehdissä.

MM 2007, karsinta
Tuloksia   
Lohko 1: 15.4. Serbia-Montenegro - Kreikka 3-1 (1-1), Lajkovac
14. 1-0 Marija Stojkovic

26. 1-1
Anthoula Arvanitaki
68. 2-1 Dragana Stojanovic
79. 3-1
Dragana Stojanovic

Lohko 3: 22.4. Belgia - Espanja 19, Bryssell
Belgia:
Gave Van Poucke (Anderlecht), Petra Vanelderen (Oud-Heverlee Leuven), Annelies Timmermans (Rapide Wezemaal), Nadia Dermul (Anderlecht), Maud Coutereels Standard Liege), Marijke Callebaut (Hammarby), Sophie Mannaert (Anderlecht), Kristel Verelst (Rapide Wezemaal), Wendy Seynaeve (Zuid-West Vlaanderen), Aline Zeler (Standard Liege), Inge Heiremans (Rapide Wezemaal), Ingrid De Rycke Zuid-West Vlaanderen), Hanne Vandegoor (Rapide Wezemaal), Tania Vandenhouwe (Oud-Heverlee Leuven), Sandra Depauw (Zuid-West Vlaanderen), Stefanie Cooymans (K. Vlimmeren Sport), Nikim De Cock (Anderlecht), Femke Maes (Rapide Wezemaal), Gertie van Humbeeck (Anderlecht)

Espanja:
Itziar Gurrutxaga Bengoetxea, Iraia Iturregi Sustatxa, Marta Moreno Remírez ja Erika Vázquez Morales (Athletic), Raquel Cabezón Muñoz (Barcelona), Mª Isabel Benito SánchezChabe ja Lucía Muñoz Mendoza (Sevilla), Saioa González Villegas (L'Estartit), Mª Paz Azagra Navascues ja María Sánchez Mina (Lagunak), Maider Castillo Muga, Laura del Rio García ja Sandra Vilanova Tous (Levante), Miriam Dieguez de Oña ja Adriana Martín Santamaría (Espanyol), Melisa Nicolau Martín ja Natalia Pablos Sanchón (Rayo V), Saray García García (Torrejón CF).

Espanja, Superliga: Espanyol mestariksi
El Levante golea al Torrejón  www.fotfem.com
Levanteud.com   -  Daniela #19 Plantilla

Viimeinen kierros 9.4.
Levante -
Torrejón 3-0
Daniela 77+
Athletic - Sevilla 3-3
Puebla - Espanyol 0-2

Gijón - Oviedo Moderno 1-5
Estudiantes - Barcelona 0-3
Transportes Alcaine
- Rayo Vallecano 1-3
1 Espanyol 60 80-25
2 Sevilla  60 78-37
3 Levante  55 64-16
4 Rayo Vallecano 48 58-36
5 Athletic Club 41 52-46
6 Puebla 34 37-53
7 DTI Estudiantes 32 45-38
8 FC Barcelona 28 39-51
9 Lagunak 26 34-47
10 Torrejón 25 47-55
11 Oviedo Moderno
22 41-60
12 T. Alcaine
18 31-67
13 Gijón 1 19-96
Sabatell luopui sarjasta syksyn aikana.
Copa de la Reina pelataan sarjan päätyttyä, mukaan sarjan kahdeksan parasta.
Puolivälierät ja välierät koti/vieras-otteluina ja finaali yhtenä otteluna kesäkuun alussa (?).

Belgia, Eerste Klasse päättyi
14 joukkueen kaksinkertainen sarja.
women.soccerway.com/national/belgium/first
1 Rapide Wezemaal 72 135-19
2 RSC Anderlecht 63 95-22
3 Z-W-Vlaanderen 54 80-32
4 KVK Tienen 53 73-34
5 Standard Liege 52 92-45
6 Oud-Heverlee Leuven 44 63-37
7 Sinaai Girls 36 49-51
8 K Vlimmeren Sport 32 43-34
Eendracht Aalst 31 63-67
10 Lentezon Beerse 29 40-58
11 W.S. Woluwe 23 48-65
12 Dames Zultse 21 44-98
13 EXC Kaart 17 36-96
14 Opex G. Oostende 0 11-214

Beker van Belgien, puolivälierät 5.4.
Standard Liege - Zultse 8-0
Rapide Wezemaal - Oud-Heverlee Leuven 1-0
Z-W-Vlaanderen - Eendracht Aalst 6-1
DV Borgloon - Vlimmeren Sport 1-3

Kaksiosaiset välierät 15.4. ja 1.5
Standard Liege - Z-W-Vlaanderen
Rapide Wezemaal - Vlimmeren Sport
Finaali 13.5. (kansallinen tyttöjalkapallotapahtuma)

Poimintoja
Irlanti U19 - Hollanti U19 1-1 ja 1-1, Dublin (4.4. ja 6.4.)
12.4. Sveitsi U19 - Saksa U19, Zürich
14.4. Sveitsi U19 - Irlanti U19, Oberdorf

Hollanti U16 - Saksa U15 1-0
Hollanti U15 - Saksa U15 3-1

U17-turnaus Englannissa
11.4. Irlanti - Hollanti
12.4. Enhlanti - Hollanti
14.4. sijoitusottelut

12.4. Hollanti - Islanti, Zwolle

Norja, poimintoja La Mangan leiriltä
Asker (I div.) - Liungen 3-0
Amazon - Sandviken 3-1
Team Strømmen - Breidablikk (Islanti) 5-0
Trondheims-Ørn - Breidablikk (Islanti) 2-1
Arna Bjørnar - Trondheims-Ørn 3-5
Liungen-Fløya 0-1
Sandviken - Klepp 1-1
Valur (Islanti) - Kolbotn 1-0

Team Strømmen -
Valur (Islanti) 2-2
Arna-Bjørnar - Amazon 2-1
Røa - Team Strømmen 2-0
Klepp - Trondheims-Ørn 1-6
Kolbotn - Breidablikk 4-0
Fløya - Røa 0-2
Arna Bjørner - Asker (I div) 1-5

Puola, Ekstraliga

Kuusi joukkuetta, nelinkertainen sarja, puolet syksyllä, puolet keväällä.

Kierros 11 (2.4., kevään ensimmäinen)
AZS Wrocław – Stilon Gorzów 2-0 (0-0), maalit Gibek 2.

Atena Poznań – Medyk Konin 0-3 (0-2), maalit Rytwińska 2, Gawrońska.

Cisy Nałęczów – Czarni Sosnowiec peruttu

1 Medyk Konin  30 32-14
2 AZS Wrocław 28 48-3
3 Czarni Sosnowiec* 12 11-13
4 Cisy Nałęczów 11 12-14
5 Stilon Gorzów 9 6-36
6 Atena Poznań 3 6-35
* luovuttanut muutamia otteluita

Tanska, 3F Ligaen

Kahdeksan joukkuetta, kolminkertainen sarja, 12 kierrosta syksyllä, 9 keväällä

Kierros 13 (2.4., kevään ensimmäinen, edellinen 13.11.)

Team Viborg - Fortuna Hjørring 1-4 
Brøndby - Skovbakken 6-0 
Vejle - OB 1-1 
Poimintoja kierrokselta 12 (13.11.): Varde - Fortuna Hjørring 0-7, Vejle - Brøndby 0-7

Kierros 14 (9.4.): OB - Brøndby,  Varde - Team Viborg, Fortuna Hjørring - Skovlunde ja  Skovbakken - Vejle 
1 Fortuna Hjørring 34 50-10
2 Brøndby 33 44-5
3 Skovlunde 19 22-12
4 Varde 16 13-30
5 Skovbakken 14 17-28
6 Vejle 13 17-23
7 OB 6 7 - 37
8 Team Viborg 5 7 - 32

U19-naiset 
Suomi U19/1987, vuosi 2006
31.3. Suomi U19 - Skotlanti U19 1-2 (1-1), Helsinki, Talin halli
25. 0-1 Emma Fernon
46+ 1-1 oma maali
51. 1-2 Samantha Hare

Suomi: Åsa Fors (46. Freja Skult) - Mari Heinäjoki (75. Kaisa Björn), Tuija Hyyrynen, Kaisa Vuorela, Hanna Hovi, Anna Westerlund, Eeva Härkönen, Heini Tiilikainen (60. Heidi Venäläinen), Tytti Porkka (55. Reetta Turtiainen), Susanna Hokkanen (55. Jemina Hietanen), Linda Sällström (83. Jonna Kykkänen)
Vaihdossa: Katja Karnola

MM 2007, karsinta

Lohko 3: 30.3. Espanja - Puola 7-0 (3-0), 2000, Aranda de Duero
8. 1-0 Adriana
27. 2-0 Adriana
32. 3-0 Raquel
52. 4-0 Adriana
53. 5-0 Maria Paz
60. 6-0 Adriana
84. 7-0 Adriana


Espanja:
Lucía Muñoz Mendoza - Melisa Nicolau Martín, Maider Castillo Muga, ChabeMª Isabel Benito Sánchez, Marta Moreno Remírez,  Itziar Gurrutxaga Bengoetxea (75. Erika Vázquez Morales), Maria Paz Azagra Navascues, Ana Raquel Cabezón Muñoz (81. Iraia Iturregi Sustatxa), Adriana Martín Santamaría (83. Saray García García), Laura del Rio García, Sandra Vilanova
Penkillä:
Miriam Dieguez de Oña, María Sánchez Mina, Ruth García García, Montserrat Tomé Vázquez

Puola: Joanna Klawińska 78 - Paulina Rytwińska 82, Justyna Nazarczyk 81 (68. Ewa Żyła 82), Katarzyna Stochaj 83 - Marta Stobba 86, Maria Makowska 69 (Nürnberg), Dominika Maciaszczyk 78Alicja Pawlak 83 (46. Marta Otrębska 68) - Anna Gawrońska 79 (60. Patrycja Pożerska 84), Anna Żelazko 83
Penkillä: Izabela Godzińska 85, Magdalena Mleczko 80, Liliana Gibek 77, Katarzyna Rusek 86, Daria Kasperska 83

Lohko 7: 30.3. Slovakia - Pohjois-Irlanti 2-0 (1-0), 350, Senec
22. 1-0 Marcela Izova
49. 2-0 Andrea Budosova rp.


Lohko 8: 30.3. Wales - Israel 1-1 (0-1)
, Cardiff
31. 0-1 Rachel Shelina
63. 1-1 Jessica Fishlock

Lohko 1: 29.3. Italia - Kreikka 2-0 (1-0), Aversa
39. 1-0 Tatiana Zorri
66. 2-0 Michela Greco

Lohko 6: 29.3. Kroatia - Malta 1-0 (1-0), Vrbovec1-0 (1-0)
43. 1-0 Marina Knhenic

U19-naiset
Suomi U20/1986, vuosi 2006

29.3. Suomi U20 - Skotlanti U19 7-0 (2-0), Eerikkilä
5. 1-0 Linda Sällström
14. 2-0 Linda Sällström
53. 3-0 Linda Sällström
62. 4-0 Anna Westerlund
xx. 5-0 Essi Sainio
71. 6-0 Leena Puranen
86. 7-0 Tytti Porkka

Suomi: Tinja-Riikka Korpela, Maija Saari, Tuija Hyyrynen (74. Katja Karnola), Niina Hyvönen, Hanna Hovi (74. Meri Viljanen), Anna Westerlund (71. Reetta Turtiainen), Essi Sainio, Eeva Härkönen (67. Sarah Engblom), Linda Sällström (67. Tytti Porkka), Susanna Hokkanen (71. Mirka Ruotsalainen), Leena Puranen
Vaihdossa: Tinja Haikka

Skotlanti: Fiona McNicoll, Joanne Hutcheson - Frankie Brown, Danica Dalziel, Ashleigh McCallum, Kayley Ralton, Claire Tait, Jill Paterson - Emma Fernon, Kirsty McLaughlin, Natalie Ross, Rachel Corsie, Julie Myles - Leanne Crichton, Hayley Cunningham, Samantha Hare, Kerry Montgomery, Jane Ross
 
29.3. Hollanti U19 - Englanti U19 1-1 (1-0), Woerden
26. 1-0 Dominique Vugts
90. 1-1 Jill Scott  

MM 2007, karsinta

Lohko 3: 26.3. Belgia - Tanska 0-2 (0-0), 475, Ath
64. 0-1 Merete Pedersen
73. 0-2 Merete Pedersen

Belgia:
Gave Van Poucke, Petra Vanelderen, Annelies Timmermans, Nadia Dermul, Maud Coutereels, Marijke Callebaut (87. Sophie Mannaert), Kristel Verelst (85. Wendy Seynaeve), Aline Zeler, Inge Heiremans, Ingrid De Rycke, Hanne Vandegoor
Muut: Tania Vandenhouwe, Imke Courtois, Sandra Depauw, Stefanie Cooymans


Tanska: Mette Bjerg - Mia Olsen, Katrine S. Pedersen Djurgården/Älvsjö, Christina Ørntoft, Louise Hansen 1. FFC Frankfurt, Anne Dot Eggers Nielsen, Johanna M. Rasmussen, Mariann Gajhede Knudsen, Cathrine Paaske Sørensen , Maiken With Pape (57. Nanna Johansen), Merete Pedersen Torres Calcio
Penkillä: Mette Jørgensen, Janne Madsen, Malene Olsen, Susanne Graversen, Louise Seier, Line Røddik Hansen

Lohko 5: 26.3. Englanti - Ranska 0-0, 12164, Blackburn, Ewood Park
Englanti: Rachel Brown - Casey Stoney, Anita Asante (87.
Vicky Exley), Katie Chapman, Rachel Unitt - Mary Phillipp, Karen Carney, Fara Wiliams, Eniola Aluko (75. Alex Scott), Kelly Smith, Rachel Yankey
Penkillä: Siobhan Chamberlain, Josanne Potter, Jody Handley, Amanda Barr, Lindsay Johnson, Sue Smith

Ranska Sarah Bouhaddi - Anne-Laure Casseleux, Sabrina Viguier, Laura Georges, Peggy Provost - Camille Abily, Sandrine Soubeyrand, Elise Bussaglia (86. Amélie Coquet), Sonia Bompastor - Hoda Lattaf (57. Marinette Pichon), Laëtitia Tonazzi
Muut:
Céline Deville, Laure LePailleur, Marie-Ange Kramo, Elodie Thomis, Louisa Necib

Lohko 8: 26.3. Wales - Moldova 3-0 (2-0), Newtown
8. 1-0 Cheryl Foster
23. 2-0 Jenna Hopkins
62. 3-0 Jayne Ludlow

Lohko 1: Kreikka - Norja 0-3 (0-1), 100, Ateena
1. 0-1 Ragnhild Gulbrandsen
81. 0-2 Unni Lehn
90. 0-3 Ragnhild Gulbrandsen

Norja (4-3-3): Bente Nordby Djurgården/Älvsjö - Gunhild B. Følstad,
Maritha Kaufmann, Ane Stangeland, Camilla H. Huse - Marie Knutsen (82. Tonje Hansen), Ingvild Stensland, Trine Rønning - Leni Larsen Kaurin (69. Unni Lehn),  Ragnhild Gulbrandsen, Isabell Herlovsen (63. Madeleine Giske)
Penkillä: Christine C. Nilsen, Marit F. Christensen, Siri Nordby, Lene Storløkken

Kreikka: Eleni Anastasaki - Marianthi Foti, Maria Adamaki, Aspasia Skiada, Konstantina Katsaiti, Anthoula Arvanitaki (87. Kyriaki Kynossidou), Natalia Chatzigiannidou, Dimitra Panteleiaidou (89. Fregki Samara), Anastasia Papadopoulou, Kolomoira Kontomichi (84. Magdalina Tsoukala), Eleni KakamboukI.

Lohko 4: Sveitsi - Irlanti 2-0 (2-0), 1025, Biel
22. 1-0 Lara Dickenmann
43. 2-0 Lara Dickenmann

Sveitsi:
Marisa Brunner 82 - Daniela Künzler 85, Michaela Achermann, Prisca Steinegger 77, Fabienne Dätwyler 81 (92. Isabelle Kaufmann 86) - Meret Wenger 75 (90. Nicole Schäpper), Lara Dickenmann 85 (Ohio State University), Flavia Schwarz 86 (81. Caroline Abbe), Martina Moser 85 - Vanessa Bürki 86, Sylvie Gaillard 75

Irlanti : Emma Byrne - Marie Curtin (58. Diane Caldwell), Dolores Deasley, Yvonne Tracy, Alisha Moran - Elaine O'Connor, Ciara Grant, Sonya Hughes, Michelle O'Brien -  Claire Scanlon (58. Olivia O'Toole) - Laura Hislop

Lohko 5: Unkari - Hollanti 0-5 (0-3), 500, Andrashida
21. 0-1 Gilanne Louwaars
33. 0-2 Shirley Smith
41. 0-3 Nicole Delies
55. 0-4 Anouk Hoogendijk
70. 0-5 Gilanne Louwaars

Unkari: Melinda Szvorda - Krisztina Kanta (Nicolett
Szórádi), Aranka Paraoánu, Cecília Gáspár, Éva Sümegi  - Réka Jakab (Anett Nagy), Anita Szekér (Anita Pádár), Angéla Smuczer US Compiegne FRA, Gabriella Toth - Ágnes Czuder, Györgyi Sebestyén

Hollanti: Marleen Wissink FFC Frankfurt (71. Loes Geurts FFC Heike Rheine) - Dyanne Bito FFC Heike Rheine,
Annemieke Griffioen FCR Duisburg, Marloes de Boer (71. Sylvia Smit), Petra Hogewoning - Dionne Demarteau, Gilanne Louwaars, Anouk Hoogendijk, Liesbeth Migchelsen -  Manon Melis, Nicole Delies, Shirley Smith (71. Claudia van den Heiligenberg)

Lohko 6: Bosnia-Herzegovina - Malta 1-0 (0-0), 300, Sarajevo
75. 1-0 Sabina Pehić

Poimintoja
Maaottelutuloksia 2006
17.3. Kiina U20 - Venäjä U20 2-0, Zhuhai
19.3. Kiina U20 - Venäjä U20 1-0


15.3. Sveitsi - Wales 3-2, 720, Kloten
8. 1-0 Sylvie Gaillard
19. 1-1 Jenna Hopkins
24. 1-2 E Vaughan
65. 2-2 Martina Moser
86. 3-2
Sylvie Gaillard

11.3. Barbados - Antiqua&Barbuda 1-0 (0-0), 4000, Bridgetown (Barbadoksen ensimmäinen maaottelu)

U19-naiset, kuuden maan leiri La Mangassa
13.3. Norja - Italia 3-0, Tanska - Saksa 1-0, Ranska - Ruotsi 3-1
15.3. Tanska - Norja 1-1, Saksa - Ruotsi 0-0, Italia - Ranska 2-0
17.3. Norja - Saksa 0-0, Tanska - Ranska 3-1, Italia - Ruotsi 3-0

FIFA Women's World Ranking
Maaliskuu 2006   Seuraava lista 19.5.

Maailman paras
"Maailman paras naisten joukkue"   - titteli siirtyi Algarvessa ensin Kiinalta Ranskalle (0-1), sitten edelleen USA:lle (4-1), joka puolestaan joutui luovuttamaan sen Saksalle rp-kilpailun jälkeen.
Saksan seuraava haastaja on Irlanti, joka tulee vastaan MM-karsinassa 10.5.
16.3.2006

Tittelin saa uusi joukkue aina, kun voittaa edellisen haltijan (kuten ammattilaisnyrkkeilyssä). Suomi on haastanut vuodesta 1969 lähtien tittelinhaltijan 26 kertaa, vuoden 2005 aikana kolmesti, ensin Algarvessa Tanskan (1-4) ja Ranskan (1-2) ja viimeksi EM-2005 kisoissa Ruotsin (0-0). Ruotsi menetti tittelin ensin Norjalle ja tämä edelleen Saksalle.  9.10.2005

Algarven turnaus 2006
Tuloksia
Mundialito2006
Sijoitusottelut 15.3.
1-2: Saksa - USA  0-0 (rp. 4-3), Faro/Loulé, Estadio do Algarve
3-4: Ruotsi - Ranska 1-0 (0-0), Faro/Loulé, Estádio do Algarve
5-6: Norja - Kiina 1-0 (0-0), Albufeira
7-8: Suomi - Meksiko 4-3 (3-0), Ferreiras
9-10: Tanska - Irlanti 4-0 (3-0), Lagos
11: Portugali

Lohko A:
Lopputilanne: Saksa 9 (9-0), Ruotsi 4 (4-4), Norja 2 (0-1),Suomi 1 (1-9)
13.3. Ruotsi - Suomi 4-1 (1-0), Portimão
13.3. Saksa - Norja 1-0 (0-0), Albufeira
11.3. Suomi - Norja 0-0, Alvor
11.3. Ruotsi - Saksa 0-3 (0-1), Lagos
9.3. Saksa - Suomi 5-0 (0-0), Lagos
9.3. Norja - Ruotsi 0-0, Lagos

Lohko B:
Lopputilanne: USA 7 (9-1), Ranska 4 (4-6), Kiina 4 (6-1), Tanska 1 (2-13)
13.3. USA - Ranska 4-1 (1-0), Albufeira
13.3. Kiina - Tanska 6-0 (4-0), Portimão
11.3. Tanska - USA 0-5 (0-4), Quarteira
11.3. Ranska - Kiina 1-0 (1-0), Lagos
9.3. Kiina - USA 0-0, Faro

9.3. Tanska - Ranska 2-2 (1-2), Faro

Lohko C:
Lopputilanne:
Meksiko 4 (6-0), Irlanti 4 (1-0), Portugali 0 (0-7)
1
3.3. Portugali - Meksiko 0-6 (0-5), Silves
11.3. Meksiko - Irlanti 0-0, V.R.S. António
9.3. Irlanti - Portugali 1-0 (1-0) , V.R.S. António


Suomi, U19-naiset
Torneo Sub 19 del Atlantico
9.3. Espanja - Suomi 1-0 (1-0)
3. 1-0 María Pérez (tras un fallo defensivo del seleccionado finlandés)
www.futfem.es

Espanja: Maru; Ane (82. Melanie), Ruth, Zuriñe, Olga, Silvia Doblado (90. Silvia Meseguer), María López, Ana Romero, Julia Vera, Verónica Boquete (69. Aintzane), María Pérez.
Suomi: Åsa; Kaisa, Tuija, Anna, Hanna, Jenni (60. Mari), Elina, Neea (60. Susanna), Eeva (61. Tytti), Heidi, Heini (77. Linda).

Espanjalaisten täydelliset nimet: Zuriñe Gil García de Azilu, Melanie Serrano Pérez, Olga Rodríguez García, Ane Bergara Artieda, Julia de la Paz Vera Valhondo, Silvia Doblado Peña, AnaRomero Moreno, Ruth García García, María Pérez Fernández, " Maru" María Rodríguez Naves, Aintzane Encinas Gómez, María López Hidalgo, Verónica Boquete Giadans, Silvia Meseguer Bellido
 
7.3. Espanja - Canarias 1-0 (1-0)
17. 1-0 Verónica Boquete

8.3. Canarias - Suomi 3-3 (1-2)
17. 0-1 Elina rp.
18. 1-1 Laura Dorta
(de preciosa vaselina)
34. 1-2 Elina (de tiro cruzado)
52. 2-2 Elsa (con un remate de cabeza)
xx. 3-2 Tamara García rp.
85. 3-3 Linda
(de tiro raso)
www.futfem.es

Canarias: Araya; Raquel, Elsa, Sara González, Sara Domínguez (65. Raquel Peña), Tibiabin (78. Renata Pérez), Tamara, Alicia (73. Nisamar Cruz), Laura (71. Desireé), Nisamar Pérez, Raquel García.
Suomi: Marjaana; Mari, Tuija, Anna, Hanna (68. Anna), Susanna, Elina, Neea, Eeva (44. Tytti), Heidi (65. Reetta), Heini (46. Linda).

Tulossa, poimintoja:
Naiset:
12.4. Hollanti - Islanti
2.8. Norja - Tanska
3.8. Skotlanti - Suomi
6.9. Belgia - Skotlanti

U21-naiset
19.6. Norja - Englanti?
16.7.-22.7. U21 Nordic, Norjassa
23.9. Ruotsi - Norja

U20- ja U19-naiset

12.4. Sveitsi - Saksa, Zürich
14.4. Sveitsi - Irlanti, Oberdorf
19. - 30.4. Aasian MM-karsinta
25. - 29.4. U19 EM-karsinta, kakkosvaihe
4.6. Sveitsi - Venäjä
28.6. Norja - Saksa
11. - 22.7. U19 EM-finaali, Sveitsissä
17.8. - 3.9. U20/86-naisten MM-turnaus Venäjällä.
27.8. Ruotsi - Norja (U18/88)
26.9. - 1.10, U19 EM, ykkösvaihe (88)

U17-tytöt
14.4. ja 16.4. Sveitsi - Italia
17.4. ja 20.4. Tanska - Saksa
12.5. ja 14.5. 4-maan turnaus Norjassa (Suomi, Ruotsi, Tanska ja Norja)
28.5. - 1.6. 4-maan turnaus Sveitsissä (Saksa, Hollanti, Ruotsi ja Sveitsi)
2. - 8.7. U17-Nordic Suomessa

U15/91-tytöt
3.6. ja 5.6. Belgia - Puola
4.10. Ruotsi - Norja

Seurajoukkueet:
1. - 8.4. Toppserien-joukkueet La Mangassa
20./21.5. ja
27./28.5 Women's Cup, finaali
8. - 13.8. Women´s Cup, ykkösvaihe
12. - 17.9. Women's Cup, kakkosvaihe
11./12.10. ja 18./19.10 Women's Cup, puolivälierät
4./5.11. ja 11./12.11. Women's Cup, välierät


Maailmalta
NFF vil lønne daglige ledere i kvinnefotballen 100% Fotball
Gladmelding til alle klubbene i Toppserien: Nå kan de ansette daglige ledere for Fotballforbundets regning.
Slik spilles Toppserien 2006   100% Fotball
Toppserien blir utvidet til 12 lag fra 2007   100% Fotball
Damallsvenskan 2006    www.svenskfotboll.se
Fem kvindeklubber udpeget til kraftcentre   www.dbu.dk

Challenge de France (cup), osallistujia 371
2. kierros: Ploërmel FC (piirisarja) - Le Mans UC72 (Div 2) 0-3 (0-0), 1090, yleisöennätys
www.foot-feminin.org



U19-naiset, EM-historia
Finaaliturnaus 2005
Mitalitilasto 1998 - 2005
Maahistoria 1998 - 2005

U19-naiset, EM

U19/87 2005-2006, ykkösvaihe  
U19/87 2005-2006, kakkosvaihe  
U19/87-finaaliturnaus 19. - 31.7.2006
Sveitsissä.
U20/86-naisten MM-turnaus 17.8. - 3.9.2006 Venäjällä.

U19/88 2006-2007, ykkösvaihe   45 osallistujaa.
Finaalijärjestäjää (= Islanti) lukuunottamatta kaikki aloittavat ykkösvaiheesta syksyllä 2006.

U19-naisten EM-finaalien järjestäjät

2006: Sveitsi (11.-22.7.)
2007: Islanti
2008: Ranska
2009: Valko-Venäjä

U15- ja U16-tytöt, maaottelut
Tulospoimintoja  

Suomi, naiset
Vuosi 2005, pelaajat
Maaottelut 1973 - 2005   207 ottelua, 31 eri vastustajaa
Maaottelut maittain 1973 - 2005
Maalit 1973 - 2005   183 maalia, 48 maalintekijää
Pelaajat 1973 - 2005

Nuoret pelaajat 1988 - 2005   343 pelaajaa, 45 uutta v. 2005

Suomi, U21-naiset

Vuosi 2005
Maaottelut 1990 - 2005   69 ottelua, 14 eri vastustajaa
Maalit 1990 - 2005

Suomi, U19-naiset
Vuosi 2005, 1986-ikäluokka
Vuosi 2005, 1987-ikäluokka
Maaottelut 1997 - 2005   81 ottelua, 31 eri vastustajaa. V. 2006 tulee uutena ainakin Bosnia-Herzegovina.
Maalit 1997 - 2005   161 maalia, 43 maalintekijää

Suomi, U17-tytöt
Vuosi 2005, 1988-ikäluokka
Vuosi 2005, 1989-ikäluokka
Maaottelut 1988 - 2005   112 ottelua, 13 eri vastustajaa
Maalit 1988 - 2005
U17-tyttöjen ensimmäinen MM-turnaus vuonna 2008, U17-tyttöjen ensimmäinen EM vuonna 2007.

Universiadit
2005 Izmir, Turkki


UEFA Women´s Cup
2005 - 2006, ykkösvaihe
2005 - 2006, kakkosvaihe + jatko   Finaalit toukokuussa 2006.

EM 2009, 12 joukkueen lopputurnaus

UEFA on päättänyt laajentaa seuraavaa EM-lopputurnausta, mukaan pääsee järjestäjämaan lisäksi 11 muuta. Lisäksi uutta on, että kaikilla mailla on mahdollisuus osallistua kisoihin karsinnan kautta.

Karsinnan toteutus (alustava):
Varsinaiseen karsintaan osallistuu 30 maata (6 lohkoa), joista 11 jatkaa lopputurnaukseen. Lopputurnauksen järjestäjä valitaan vuonna 2006 ja karsinnat pelataan vuosina 2007-2008.

Arvaus (?) esikarsinnasta: Suoraan karsintaan pääsevät kaikki nyt pelattavan A-kategorian joukkueet (24, kun joku maa on lopputurnausjärjestäjä) + B-kategorialohkojen voittajat (3). Loput B-kategorian maat + uudet maat esikarsivat kolmesta viimeisestä paikasta.

Arvaus: Lopputurnaukseen suoraan lohkovoittajat (6) ja lopuista paikoista (5) jatkokarsinta lohkokakkosten ja neljän parhaan kolmosen kesken.


Perspektiiviä
www.pauliinamiettinen.com

Luxembourg maajoukkuekartalle
Luxembourgissa on koottu naisten maajoukkue, joka on harjoitellut lokakuussa kymmenen kertaa.
Ensimmäinen kv-ottelu 5.11.05: Ranska U21 - Luxembourg/A 8-0 (5-0)

Sarjaa maassa on pelattu vuosina 1972-1978, uudestaan 1984-1989 ja lopulta vuodesta 1997 lähtien jatkuvasti. Naisten cup on pelattu neljä kertaa, viime keväänä voiton vei FC Mamer. Sarjamestari Progrès Niedercom on ollut mukana UEFA Women's cupissa.
www.football.lu  www.foot-feminin.org

 
women.soccerway.com

UEFA:n 5. naisjalkapallokonferenssi 17.-19.10.05 Oslossa
Rekruttering en hovedutfordring
Norway "focused on growth"
Henrykt over fremgangen
Rekruttér jentene tidlig
Begynn med bredden!
Mye svette på veien
Kvinnene på frammarsj

Åpner for nye mesterskapsmodeller
UEFA "challenged" on key issues

Maailmalta

Klepp-drakten solgt for 1,4 mill. www.jbl.no
Klepp on Toppserienissä pelaava kyläseura Stavangerin kupeesta, paitamainosten 1,4 milj. kruunua = noin 175000 euroa.
Fotballjentene for dårlig trent, kan miste OL-stötte i Sverige   www.dagbladet.no OL = Olympialeikit
Felvinklat om SOK-stöd till damfotboll   www.damfotboll.com

NCAA College Cup, Final Four
Finaali 4.12.05 Portland - UCLA 4-0 (3-0), 6578
Välierät
Penn State - Portland 0-0, rp. 3-4
UCLA - Florida State 4-0 (2-0), 6701
Puolivälierät
Penn State - Santa Clara 2-1
Portland - Notre Dame 3-1, 4892
UCLA - Virginia 5-0, 1782
UNC - Florida State 1-1, rp. 4-5, 2518

www.ncaasports.com/soccer/womens
Florida State University


FIFA 2005 - naisten parhaat
Birgit Prinz GER (513), Marta BRA (429) ja Shannon Boxx USA (235). Prinz oli kolmannen kerran peräkkäin ykkönen.

Laura Kalmari sai yhden ykkösäänen (Vietnamin valmentajalta), kolme kakkosääntä (Venäjän, Unkarin ja Kroatian kapteenilta) ja neljä kolmosääntä (Serbia-Montenegron kapteenilta ja valmentajalta sekä Senegalin ja Uusi-Seelannin valmentajalta).

Satu Kunnakselle kaksi kolmosääntä (Liettuan kapteenilta ja Puolan valmentajalta).

Sanna Valkosen lista: 1. Marta, 2. Bente Nordby (NOR), 3. Renate Lingor (GER)
Käldin lista:
1. Marta, 2. Renate Lingor, 3. Bente Nordby

Futismaailman vuosiäänestys 2005, tulokset
26 kategorian parhaat valittu. Lue tulokset ja kommentteja.
www.futismaailma.com/vuodenparhaat