Katsauksia naisten jalkapalloon.
Norsk kvinnefotball blog 
Damallsvenskan-pääsivusto 
Damallsvenskan Newsblog
svenskdamfotboll.se


U17/91 tyttöjen EM, ykkösvaihe
U17/91 2007-2008, ykkösvaihe, ohjelma ja tuloksia
40 osallistujaa
Ykkösvaihe: syys-marraskuussa 2007, lohkovoittajat ja kuusi parasta kakkosta jatkoon.
Kakkosvaihe huhtikuussa 2008 ja neljän joukkueen lopputurnaus toukokuussa 2008.

Lopputurnauksen kolme parasta saa paikan U17 MM-turnaukseen (Uusi-Seelanti). Turnaus
pelataan v. 2008 marras-joulukuun vaihteesssa. Mukana 16 maata:
Oseania (1): Uusi-Seelanti (Australia kuuluu jalkapallossa "Aasiaan", eikä selvinnyt.)
Aasia (3): Pohjois-Korea, Japani ja Etelä-Korea
Etelä-Amerikka (3), Pohjois- ja Keski-Amerikka (3), Afrikka (3) ja Eurooppa (3)

Lohkovoittajat (10): Englanti, Hollanti, Islanti, Ranska, Ruotsi, Saksa, Skotlanti, Suomi, Sveitsi ja Tsekki
Kakkosvertailusta (6):
Norja 3 (11-6), Irlanti 3 (6-2), Belgia 3 (6-4), Tanska 3 (6-4), Puola 3 (4-2), Venäjä 3 (3-2)

Pudonneet kakkoset (4): Unkari 3 (3-3), Wales 2 (4-4), Espanja 2 (2-2), Slovenia 1 (2-7)
Mukana ottelu lohkoykköstä ja -kolmosta vastaan. Kuusi parasta kakkosvaiheeseen.

Pudonneet kolmoset ja neloset:
Liettua, Kypros, Azerbaidjan, Kreikka, Färsaaret, Viro, Ukraina, Latvia, Makedonia, Armenia, Turkki, Moldova, Italia, Valko-Venäjä, Pohjois-Irlanti, Kroatia, Israel, Bulgaria, Slovakia, Georgia

Lohko 7 (Espanjassa)
Lopputilanne:
Tsekki 7 (12-3), Espanja 5 (14-2), Italia 4 (9-6), Valko-Venäjä 0 (2-26)

5.11.07 Italia - Valko-Venäjä 6-2 (2-2)

5.11.07 Espanja - Tsekki 1-1 (1-0)
8. 1-0 Laura Carriba, 64. 1-1 Lucie Voňková

7.11.07 Italia - Tsekki 2-3 (1-1)
10. 0-1 Popsilova, 27. 1-1 Bonetti, 45. 1-2 Pivankova rp., 51. 1-3 Pivankova,  67. 2-3 Bonanseo

7.11.07
Espanja - Valko-Venäjä 12-0 (6-0)
1-0 Irene del Río, 2-0 Laura Carriba, 3-0 Rocío Serrano, 4-0 Laura Carriba, 5-0 Rocío Serrano, 6-0 Baudet, 7-0 Ana Mª Mesa, 8-0 oma maali, 9-0 Irene del Río, 10-0 Nekane, 11-0 Sandra, 12-0 Rocío Serrano

10.11.07 Espanja - Italia 1-1 (0-0)
45. 0-1 Azzurra Principi, 70. 1-1 Laura Carriba

10.11.07 Tsekki - Valko-Venäjä 8-0 (4-0)

Lohko 1, lopputilanne: Sveitsi 7 (11-2), Wales 5 (14-3), Liettua 4 (4-7), Kypros 0 (0-16)
Lohko 2, lopputilanne: Hollanti 9 (7-0), Puola 6 (8-2), Azerbaidjan 3 (2-7), Kreikka 0 (1-9)
Lohko 3, lopputilanne: Suomi 9 (24-2), Belgia 6 (10-4), Färsaaret 3 (2-14), Viro 0 (1-17)
Lohko 4, lopputilanne: Islanti 9 (15-1), Slovenia 4 (5-7), Ukraina 4 (4-6), Latvia 0 (2-9)
Lohko 5, lopputilanne: Ranska 9 (31-0), Tanska 6 (30-4), Makedonia 3 (3-18), Armenia 0 (1-43)
Lohko 6, lopputilanne: Ruotsi 9 (17-2), Irlanti 6 (11-2), Turkki 3 (8-8), Moldova 0 (0-24)
Lohko 7: lopputilanne: Tsekki 7 (12-3), Espanja 5 (14-2), Italia 4 (9-6), Valko-Venäjä 0 (2-26)
Lohko 8, lopputilanne: Skotlanti 9 (13-1), Unkari 6 (9-3), Pohjois-Irlanti 1 (0-8), Kroatia 1 (0-10)
Lohko 9, lopputilanne: Saksa 9 (24-1), Norja 6 (22-6), Israel 3 (1-18), Bulgaria 0 (0-22)
Lohko 10, lopputilanne: Englanti 9 (17-1), Venäjä 6 (6-2), Slovakia 3 (8-6), Georgia 0 (0-24)


Naisten EM-2009, kakkosvaihe
- kuusi viiden joukkueen lohkoa.
Lopputurnaukseen suoraan lohkovoittajat (6) ja lopuista paikoista (5) jatkokarsinta lohkokakkosten ja neljän parhaan kolmosen kesken.
Ohjelma ja tuloksia.

Lohko 1:
25.11.07 Englanti - Espanja


Lohko 1:
Tsekki 3
2 1 -
7 (9-4)
Englanti 2
2 - -
6 (8-0)
Espanja 2
1 1 -
4 (5-2)
Valko-Venäjä 4
1 - 3
3 (6-11)
Pohjois-Irlanti
3
- - 3
0 (1-12)

13.5.07 Englanti - Pohjois-Irlanti 4-0 (0-0), 3944, Gillingham
26.5.07 Pohjois-Irlanti - Tsekki 1-3 (1-1), Coleraine
30.5.07 Valko-Venäjä - Espanja 0-3 (0-0), Bobruisk
1.8.07 Valko-Venäjä - Pohjois-Irlanti 5-0 (1-0), Bobruisk
26.8.07 Valko-Venäjä - Tsekki 1-4 (1-2), Bobruisk

27.10.07 Tsekki - Espanja 2-2 (1-1), Plzen
19. 1-0
Irena Martinková, 35. 1-1 Adriana, 78. 2-1 Eva Šmeralová, 94. 2-2 Vanesa

27.10.07 Englanti - Valko-Venäjä 4-0 (2-0)
, 8632, Walsall
11. 1-0 Alex Scott. 33. 2-0 Kelly Smith, 49. 3-0 Eniola Aluko, 64. 4-0 Alex Scott


25.11.07 Englanti - Espanja

Lohko 2:

Ruotsi 3
3 - -
9 (16-0)
Italia 4
3 - 1
9 (10-4)
Irlanti 4
3 - 1
9 (7-4)
Unkari 4
- 1 3
1 (5-15)
Romania 5
- 1 4
1 (4-19)
Seuraavat ottelut keväällä 2008.

1.4.07 Irlanti - Unkari 2-1 (1-1), Dublin
5.5.07 Unkari - Romania 3-3 (1-2), Debrecen
5.5.07 Italia - Ruotsi 0-2 (0-1), 1200, Trento
30.5.07 Irlanti - Italia 1-2 (0-1), Dublin
16.6.07 Romania - Ruotsi 0-7 (0-5), Mogasoaia
20.6.07 Ruotsi - Unkari 7-0 (3-0), 5223, Karlstad
25.8.07 Romania - Irlanti 0-2 (0-2), Mogosoaia

27.10.07 Unkari - Italia 1-3 (0-0)
, Buk
58. 0-1
Roberta Diadda, 70. 1-1 Fanni Vágó , 77. 1-2 Patrizia Panico, 87. 1-3 Alessia Tuttino

27.10.07 Irlanti - Romania 2-1 (2-1), Dublin, et. Kirsi Savolainen, Anu Jokela, Tiina Hyttinen
18. 1-0 Michelle O’Brien, 31. 2-0 
Stefanie Curtis, 40. 2-1 Daniela Simona Pufulete

31.10.07 Italia - Romania 5-0 (2-0)
, Parma
27. 1-0 Valentina Boni, 41. 2-0 Patrizia Panico, 59. 3-0 Venusia Paliotti, 65. 4-0 Venusia Paliotti, 66. 5-0 
Melania Gabbiadini

Lohko 3:
Ranska 5
4 - 1
12 (22-1)
Islanti 4
3 - 1
9 (10-2)
Kreikka 3
1 - 2
3 (2-10)
Serbia 3
1 - 2
3 (6-15)
Slovenia
4
1 - 3
3 (2-14)
Seuraavat ottelut keväällä 2008.

11.4.07 Ranska - Kreikka 6-0 (4-0), 8365, Valence
5.5.07 Slovenia - Serbia 0-5 (0-0), 500, Dravograd
30.5.07 Ranska - Slovenia 6-0 (2-0), Angouleme
31.5.07 Kreikka - Islanti 0-3 (0-2), Ateena
16.6.07 Islanti - Ranska 1-0 (0-0), Reykjavik
21.6.07 Islanti - Serbia 5-0 (2-0), Reykj
avik
25.8.07 Serbia - Kreikka 1-2 (0-1), Belgrad
26.8.07 Slovenia - Islanti 2-1 (2-1), Dravograd


27.10.07 Serbia - Ranska 0-8 (0-2)
, Belgrad
7. 0-1 Lilas Traïkia, 24. 0-2 Camille Abily, 59. 0-3 
Louisa Necib, 60. 0-4 Camille Abily, 63. 0-5 Elodie Thomis, 68. 0-6 Elodie Thomis, 71. 0-7 Gaétane Thiney, 73. 0-8 Elise Bussaglia

31.10.07 Slovenia - Ranska 0-2 (0-0), Dravograd
70. 0-1 Elise Bussaglia, 84. 0-2 Elodie Thomis


Lohko 4:
Saksa 5
5 - -
15 (22-1)
Sveitsi 4
2 1 1
7 (5-9)
Hollanti 4
1 1 2
4 (5-9)
Belgia 3
1 - 2
3 (1-4)
Wales
4
- - 4
0 (1-11)
Seuraavat ottelut keväällä 2008.

12.4.07 Saksa - Hollanti 5-1 (2-1), 8000, Bochum
5.5.07 Sveitsi - Belgia 1-0 (1-0), 650, Bulle
9.5.07 Sveitsi - Hollanti 2-2 (1-1), 2500, Zug

10.5.07 Wales - Saksa 0-6 (0-3), 200, Haverfordwest
23.8.07 Saksa - Sveitsi 7-0 (4-0), Koblenz
26.8.07 Hollanti - Wales 2-1 (1-0),
Volendam

28.10.07 Saksa - Belgia 3-0 (2-0), 17000
, Lübeck
7. 1-0 Kerstin Garefrekes, 10. 2-0 Sandra Minnert, 74. 3-0 Birgit Prinz


28.10.07 Wales - Sveitsi 0-2 (0-1)
, 478, Rhyl
42. 0-1 Rahel Graf, 82. 0-2 Martina Moser


31.10.07 Belgia - Wales 1-0 (0-0), Dessel
78. 1-0 Aline Zeler

1.11.07 Hollanti - Saksa 0-1 (0-1), 4060, Volendam
36. 0-1 Annike Krahn


Lohko 5:

Ukraina 3
3 - -
9 (11-1)
Tanska 2
2 - -
6 (6-1)
Skotlanti 4
1 1 2
4 (4-3)
Slovakia 4
1 - 3
3 (2-13)
Portugali
3
- 1 2
1 (2-7)
Seuraavat ottelut keväällä 2008.

14.4.07 Slovakia - Portugali 2-1 (0-0), 350, Senec
6.5.07 Skotlanti - Portugali 0-0, Perth
9.5.07 Slovakia - Ukraina 0-4 (0-3), 250, Senec
30.5.07 Ukraina - Skotlanti 2-1 (1-0), Mariupol
20.6.07 Ukraina - Slovakia 5-0 (3-0), Mariupol

27.10.07 Tanska - Portugali 5-1 (1-1), 4810, Viborg
40. 1-0 Merete Pedersen,  41. 1-1 Edite Christina Fernandes, 51. 2-1 Maiken Pape, 61. 3-1 Camilla Sand, 71. 4-1 Maiken Pape, 82. 5-1 Merete Pedersen

27.10.07 Slovakia - Skotlanti 0-3 (0-2)
, Senec
2. 0-1 Shelley Kerr, 16. 0-2 Pauline Hamill, 71. 0-3 Julie Fleeting


31.10.07 Skotlanti - Tanska 0-1, Perth
0-1 Merete Pedersen


Lohko 6:
Venäjä 4
3 - 1
9 (14-5)
Norja 3
3 - -
9 (9-0)
Puola 4
2 1 1
7 (8-6)
Itävalta 4
1 - 3
3 (6-9)
Israel
5
- 1 4
1 (3-20)
Seuraavat ottelut keväällä 2008.

5.5.07 Itävalta - Puola 0-1 (0-1), 800, Freistadt

10.5.07 Israel - Puola 2-2 (2-2), Ramat Gan
30.5.07 Israel - Venäjä 0-6 (0-2), Ramat Gan
16.6.07 Venäjä - Puola 3-1 (2-1), Krasnoarmeisk
17.6.07 Israel - Norja 0-3 (0-0), Tel Aviv
21.6.07 Norja - Itävalta 3-0 (1-0),
Lillestrøm
21.6.07 Puola - Israel 4-1 (4-0), Kutno
23.8.07 Itävalta - Venäjä 1-5 (1-1), Anger
26.8.07 Itävalta - Israel 5-0 (1-0), Gl
eisdorf

27.10.07 Norja - Venäjä 3-0 (1-0)
, 2160, Stavanger
23. 1-0 Melissa Wiik, 62. 2-0
Solveig Gulbrandsen, 89. 3-0 Leni Kaurin

UEFA Women's Cup
45 osallistujaa, joista edellinen voittaja Arsenal ENG sekä neljä parhaiksi rankattua (Umeå IK SWE, 1. FFC Frankfurt GER, Brøndby IF DEN ja Kolbotn IL NOR) pääsivät suoraan toiselle kierrokselle.

Ykkösvaihe 9. - 14.8.2007, kymmenen neljän joukkueen lohkoa. Lohkovoittajat ja paras kakkonen jatkoivat toiselle kierrokselle.
Kakksovaihe 11. - 16.10.07, neljä lohkoa, kaksi parasta puolivälieriin.
Ykkösvaiheen tulokset
Kakkosvaiheen tulokset

Puolivälierät: 14/15.11.2007 ja 21/22.11.2007

14.11.07 Olympique Lyonnais FRA - Arsenal LFC ENG 19
21.11.07 Arsenal LFC - Olympique Lyonnais 19.30

14.11.07 FCL Rapide Wezemaal BEL
- Umeå IK SWE 20
22.11.07 Umeå IK - FCL Rapide Wezemaal 19

15.11.07 WFC Rossiyanka RUS
  - 1. FFC Frankfurt GER 18
21.11.07 1. FFC Frankfurt - WFC Rossiyanka 13.30

14.11.07 ASD CF Bardolino Verona ITA
- Brøndby IK DEN 20
21.11.07 Brøndby IK - ASD CF Bardolino Verona 18

Kakkosvaiheessa pudonneet: SV Neulengbach AUT, Alma KTZH KAZ, Universitet Vitebsk BLR, CFF Clujana ROU, Valur Reykjavik ISL, Everton Ladies FC ENG, Kolbotn IL NOR ja AC Sparta Praha CZE

Välierät: 29/30.3.2008 ja 5/6.2008
Finaalit: 17.5.2008 ja  24.5.2008


Suomi, U19- ja U18-naiset
Vuosi 2007, U19 (1988)

Vuosi 2007, U18 (1989)

U18/U19-maaottelut 1997 - 2007   101 ottelua, 33 eri vastustajaa, uutena Puola.
U18/U19-maalit 1997 - 2007   198 maalia, 54 maalintekijää

U19/89 naisten EM (07-08), ykkösvaihe

U19/89 2007-2008, ykkösvaihe, tulokset
Lohkojen kaksi parasta ja kaksi parasta kolmosta kakkosvaiheeseen. Kakkosvaiheessa kuusi neljän joukkueen lohkoa, voittajat ja paras kakkonen kahdeksan joukkueen finaaliturnaukseen Ranskaan. Täältä parhaat edelleen U20-MM -kisoihin.

Kakkosvaiheen lohkoarvonta joulukuussa.

Lohkoykköset (11):
Espanja, Irlanti, Islanti, Italia, Itävalta, Norja, Saksa, Skotlanti, Suomi, Tanska, Unkari
Kakkoset (11): Belgia,
Englanti, Hollanti, Portugali, Puola, Ruotsi, Serbia, Sveitsi, Tsekki, Ukraina, Venäjä

Kolmosvertailussa: Romania 3 (2-4), Valko-Venäjä 1 (0-3),
Azerbaidzan 0 (0-6), Turkki 0 (3-10), Wales 0 (2-10), Bosnia-Hertzegovina 0 (0-8), Slovakia 0 (0-8), Slovenia 0 (0-10), Israel 0 (1-12), Färsaaret 0 (1-19), Kazakstan 0 (0-25)
 
Lohko 1: Islanti 6 (8-1), Portugali 3 (6-5), Romania 3 (2-5), Kreikka 3 (2-8)
Lohko 2: Itävalta 7 (8-3), Puola 4 (10-5),
Turkki 3 (7-10), Bulgaria 3 (3-10)
Lohko 3:
Unkari 4 (14-1), Ruotsi 4 (13-1), Kazakstan 0 (0-25). Georgia luopui viisumivaikeuksien takia.
Lohko 4: Italia 7 (13-2), Venäjä 7 (10-1),
Israel 3 (5-15), Pohjois-Irlanti 0 (3-13)
Lohko 5: Suomi 9 (12-0), Serbia 4 (5-2), Valko-Venäjä 4 (3-3), Viro 0 (1-16)
Lohko 6: Tanska 9 (14-1), Belgia 6 (9-2), Bosnia-Hertzegovina 3 (2-9), Latvia 0 (1-14)

Lohko 7: Skotlanti 7 (18-2), Ukraina 7 (7-2), Azerbaidzan 1 (2-8), Armenia 1 (2-17)

Lohko 8:
Irlanti 9 (13-3), Sveitsi 6 (11-5), Slovakia 3 (2-9), Kroatia 0 (4-13)
Lohko 9: Saksa 9 (25-0),
Tsekki 6 (7-9), Wales 3 (4-10), Makedonia 0 (1-18)
Lohko 10:
Norja 9 (19-0), Hollanti 6 (18-2), Slovenia 3 (5-10), Moldova 0 (0-30)
Lohko 11: Espanja 7 (26-0), Englanti 7 (17-1), Färsaaret 1 (3-21), Liettua 1 (2-26)


Naisten MM 2007, Kiinassa
fifa.com/womenworldcup
MM 2007, tuloksia ja tilastoja

Finaali
30.9.07 Saksa - Brasilia 2-0 (0-0), 31000, Shanghai
52. 1-0 Birgit Prinz, 64. Marta BRA erp., 86. 2-0 Simone Laudehr

Pronssiottelu
30.9.07 Norja - USA 1-4 (0-1), 32068, Shanghai
30. 0-1 Abby Wambach, 46. 0-2 Anny Wambach, 58. 0-3 Lori Chalupny, 59. 0-4 Heather O'Reilly, 63. 1-4 Ragnhild Gulgrandsen


Suomi, naiset
Suomi 2007, pelaajat

Naiset, maaottelut 1973 - 2007   227 ottelua, 31 eri vastustajaa
Naiset, maaottelut maittain 1973 - 2007
Naiset, maalit 1973 - 2007   206 maalia, 50 maalintekijää



Suomi, naiset
26.9.07 Suomi - Skotlanti 1-0 (0-0), 4462, Turku
54. 1-0 Sanna Valkonen

Suomi: Minna Meriluoto - Maija Saari, Petra Vaelma (73. Hanna Pyhäjärvi), Tiina Salmén, Miia Niemi (66. Tuija Hyyrynen), Sanna Malaska, Annica Sjölund (88. Jaana Lyytikäinen), Sanna Valkonen, Susanna Lehtinen (46. Leena Puranen), Sanna Talonen (80. Taru Laihanen), Eveliina Sarapää (66. Katri Nokso-Koivisto)

Skotlanti: Gemma Fay Hibernian LFC, Rhonda Jones Florida Atlantic University, Stacey Cook Hibernian LFC, Ifeoma Dieke QBIK (SWE), Michelle Kerr Hibernian LFC, Joanne Love Celtic LFC, Megan Sneddon Glasgow City LFC, Julie Fleeting Arsenal LFC, Pauline Hamill Hibernian LFC, Hollie Thomson Hamilton Academical LFC, Leanne Ross Glasgow City LFC
Penkiltä: Amanda Burns Hibernian LFC, Kirsty McBride Hibernian LFC, Suzanne Grant Hibernian LFC

29.9.07 Suomi - Skotlanti 4-1 (2-1), 1789, Helsinki, Olympiastadion
9. 1-0 Linda Sällström, 17. 2-0 Sanna Valkonen, 24. 2-1 Julie Fleeting, 66. 3-1 Sanna Talonen, 80. 4-1 Annica Sjölund

Suomi: Tinja-Riikka Korpela, Tuija Hyyrynen (15. Eveliina Sarapää), Petra Vaelma, Tiina Salmén, Susanna Lehtinen, Sanna Valkonen, Jaana Lyytikäinen (46. Sanna Talonen), Leena Puranen (46. Annica Sjölund), Katri Nokso-Koivisto (68. Susanna Hokkanen), Sanna Malaska (75. Hanna Pyhäjärvi), Linda Sällström (79. Taru Laihanen)
Vaihdossa: Minna Meriluoto

Skotlanti: Claire Johnstone Thor Akureyri FC, Ifeoma Dieke Qbik, Joanne Love Celtic LFC, Amanda Burns Hibernian LFC, Kirsty McBride Hibernian LFC, Megan Sneddon Glasgow City LFC, Julie Fleeting Arsenal LFC, Pauline Hamill Hibernian LFC, Leanne Ross Glasgow City LFC, Amy McDonald Queens Park LFC, Rhonda Jones Florida Atlantic University
Penkiltä: Suzanne Grant Hibernian LFC, Stacey Cook Hibernian LFC, Jayne Sommerville Glasgow City LFC, Joelle Murray Hibernian LFC, Denise Brolly Florida Atlantic University

Suomi U16/U17
U16/U17-maaottelut 1988 - 2007   133 ottelua, 17 eri vastustajaa, 2007 uutena Belgia, Englanti, Irlanti ja Viro.
U16/U17-maalit 1988 - 2007   159 maalia
Suomi U17/1990, vuosi 2007
Suomi U16/1991, vuosi 2007


U18/89-naiset
16.8.07 Itävalta - Suomi 1-2 (1-1), Lindabrunn
9. 0-1Niina Mönkkönen, 23. 1-1 Ramone Kern, 72. 1-2 Marianna Erkkilä

Suomi:
Pipsa Happo Oulu Nice Soccer - Emmi Montonen SC Raisio (66. Caroline Sjöblom Åland United), Madeleine Grankull FC Sport, Laura Lundell SC Raisio (56. Maiju Hirvonen Ilves), Niina Mönkkönen HJK - Linda Ruutu HJK, Taija Savolainen TiPS, Mathilda Mörn Åland United,  - Linda Sjöblom FC United (46. Jemina Hietanen Ilves), Tiia Tikkanen SC Raisio (76. Heidi Paajonen HJK ), Kati Nyman PuiU  (56. Marianna Erkkilä Ilves)

Vaihdossa: Tinja Haikka Ilves, Annika Kukkonen HJK

Itävalta: Riemann - Maria Dilber, Isabella Berger, Anna Innerhuber (75. Nike Winter), Jasmin Fischelmaier - Katharina Haiden, Carina Wenninger Bayern München, Viktoria Schnaderbeck
Bayern München (65. Michaela Eder), Nadine Prohaska (64. Sarah Puntigam), Katja Trödthandl (64. Susanne Ehgartner) - Ramona Kern (60. Elis Eiler).

14.8.07 Itävalta - Suomi 0-1 (0-0), Lindabrunn
75. 0-1 Tiia Tikkanen

Suomi: Tinja Haikka Ilves - Emmi Montonen SC Raisio, Caroline Sjöblom Åland United, Maiju Hirvonen Ilves, Niina Mönkkönen HJK - Annika Kukkonen HJK (57. Linda Sjöblom FC United), Taija Savolainen TiPS (73. Heidi Paajonen HJK), Mathilda Mörn Åland United, Jemina Hietanen Ilves - Marianna Erkkilä Ilves (66. Kati Nyman PuiU), Tiia Tikkanen SC Raisio (90. Laura Lundell SC Raisio)

Vaihdossa: Pipsa Happo Oulu Nice Soccer, Linda Ruutu HJK, Madeleine Grankull FC Sport

Itävalta: Susanne
Kucera – Mechtler (46. Marina Gschwandtner), Isabella Berger, Nike Winter (65. Melanie  Wenhardt, 68. Jasmin Fischelmaier), Susanne Ehgartner, Jennifer Kellner (46. Kathrin Tren), Sarah Puntigam, Anna Innerhuber, Ramona Kern (46. Elis Eiler FC Ruggell-Liechtenstein), Isabella Grössinger (60. Michaela Eder), Katharina Haiden



UEFA Women's Cup, tuloksia 
45 osallistujaa, joista edellinen voittaja Arsenal ENG sekä neljä parhaiksi rankattua (Umeå IK SWE, 1. FFC Frankfurt GER, Brøndby IF DEN ja Kolbotn IL NOR) pääsevät suoraan toiselle kierrokselle.

Ensimmäinen kierros 9. - 14.8.2007, kymmenen neljän joukkueen lohkoa. Lohkovoittajat ja paras kakkonen toiselle kierrokselle.
Ykkösvaiheen tulokset

Lohkovoittajat: Everton Ladies FC ENG, Valur Reykjavik ISL, SV Neulengbach AUT, FCL Rapide Wezemaal BELASD CF Bardolino Verona ITA, Olympique Lyonnais FRA,  WFC Rossiyanka RUS, Universitet Vitebsk BLR,  Alma KTZH KZNAC Sparta Praha CZE

Kakkosvertailussa: CFF Clujana ROM 4 (4-1), Athletic Club Bilbao FKEB SPA  3 (4-1), Hibernian SCO 3 (7-5), Zuchwil SUI 3 (6-4), 1.FC Femina Budapest HUN 3 (3-3), Honka FIN 3 (2-2), Metallist Kharkov UKR 3 (4-5), SU 1° Dezembro POR 3ŽNK SFK 2000 Sarajevo BOS 3 (2-8),  FC NSA Sofia BUL 1 (2-4)

Toisen kierroksen sijoitetut
B1: Arsenal LFC (ENG)
B2: Umeå IK (SWE)
B3: 1. FFC Frankfurt (GER)
B4: Brøndby IK (DEN) ja Kolbotn IL (NOR)


Toinen kierros 11. - 16.10.2007, neljä neljän joukkueen lohkoa.
Puolivälierät: 14/15.11.2007 ja 21/22.11.2007
Välierät: 29/30.3.2008 ja 5/6.2008
Finaalit: 17.5.2008 ja  24.5.2008


Suomi, U20/U21/U23 -naiset

Vuosi 2007, U23 (1984)
Vuosi 2006, U20 (1986)
Vuosi 2006, U21 (1985)
U20/U21/U23-maaottelut 1990 - 2007   84 ottelua, 16 eri vastustajaa
U20/U21-maalit 1990 - 2007

U19/88-naisten EM
U19/88 2006-2007, finaaliturnaus Islannissa, tulokset
U19/88 2006-2007, kakkosvaihe, tulokset
U19/88 2006-2007, ykkösvaihe, tulokset
www.uefa.com/competitions/wunder19  

Maahistoria 1997- 2007
.
Mitalihistoria 1997-2007.
Mestarit
2007/88: Saksa
2006/87: Saksa
2005/86: Venäjä
2004/85: Espanja
2003/84: Ranska
2002/83: Saksa
2001/82: Saksa
2000/81: Saksa
1999/80: Ruotsi
1998/79: Tanska



Suomi, U17-tytöt (-90)
3.7.07 Ranska - Suomi 3-0 (2-0), Moelv
4. 1-0
Marina Makanza, 11. 2-0 Pauline Crammer, 74. 3-0 Pauline Crammer

3.7.07 Saksa - Tanska 4-0 (2-0)

3.7.07 Ruotsi - Hollanti 3-1
3.7.07 Norja - Islanti 2-0

2.7.07 Saksa - Suomi 1-0 (0-0), Ottestad
54. 1-0 Jennifer Maroszan
27. Sanna Porali, ulosajo

Suomi: Tinja Haikka Ilves – Niina Mönkkönen HJK, Emmi Montonen SCR, Maiju Hirvonen Ilves, Sanna Porali HJK – Linda Ruutu HJK, Pernilla Nordlund Sport (62. Emmi Alanen KPV), Noora Savolainen JyPK (41. Fanny Karlsson KaaPo) – Annika Kukkonen HJK, Tiia Tikkanen SCR, Jessi Hietanen Ilves (66. Satu Kruus Honka)

Saksa: Desiree Schumann 90 - Claudia Bujna 91, Marith Priessen 90, Ilka Pedersen 90,
Valeria Kleiner 91 - Kim Kulig 90, Marina Hegering 90, Jennifer Marozsan 92 - Svenja Huth 91, Isabelle Linden 91 (62. Jessica Wich 90), Alexandra Popp 91

2.7.07 Tanska - Ranska 0-0

Tanska: Fie Andreasen 90 - Line Jensen 91, Mette Jessen Hansen 90 (69.
Amanda M. Hohol 92), Line Østergaard 92, Sofie Junge Petersen 92 (53. Liv Nyhegn 92), Mia Andreasen 90, Stina Mikkelsen 92, Katrine Veje 91 (73. Isabella M. M. Petersen 90), Ida E. B. Sørensen 91, Cecilie Sandvej 90 (61. Britta O. B. Olsen 91), Pernille Ramlov 91
Penkillä: Kamilla N. Jensen 90, Louise Priergaard Lund 91, Linette Andreasen 91

Ranska: listalla Solène Chauvet mv 91, Laëtitia Philippe mv 91, Anaïs Butel 92, Mélissa Djafar 91, Caroline la Villa 92, Adeline Rousseau 91, Marion Torrent 92, Inès Jaurena 91, Solène Barbance 91, Amélie Barbetta 91, Charlène Olivier 92, Kelly Persrizet 91, Charlotte Poulain 91, Léa Rubio 91, Marine Augis 91, Pauline Crammer 91, Marina Makanza 91

2.7.07 Ruotsi - Islanti 3-0
2.7.07 Norja - Hollanti 1-0


Suomi, naiset
31.5.07 Norja - Suomi 1-1 (1-1), 636, Kongsvinger

Suomi: Minna Meriluoto FC United 85 - Maija Saari FC Honka 86 (90.
Niina Hyvönen KMF 86), Miia Niemi HJK 83, Tiina Salmén Amazon Grimstad 84 (60. Sanna Malaska HJK 83), Petra Vaelma Bälinge 82 - Katri Nokso-Koivisto Bälinge 82 (60. Veera Vartiainen FC Honka 84), Jessica Julin AIK 78, Sanna Valkonen AIK 77, Annica Sjölund Åland United 85 (46. Heidi Lindström HJK 81), Jessica Thorn HJK 81 (86. Taru Laihanen FC Honka 86), Sanna Talonen Bälinge 84 (73. Linda Sällström TiPS 88 -/-)
Penkillä:
Petra Häkkinen TiPS 79

Norja: Bente Nordby
Djurgården 74 160/- - Gunhild B. Følstad Trondheims-Ørn 81 48/1 (45. Camilla H. Huse Kolbotn 79 15/-), Trine Rønning Kolbotn 82 72/14 (46. Marit F. Christensen Røa 80 42/6), Ane S. Horpestad Klepp 80 77/2, Siri Nordby Røa 78 21/- - Marie Knutsen Røa 82 26/3, Unni Lehn Trondheims-Ørn 77 131/24, Madeleine Giske Arna-Bjørnar 87 4/1 (45. Lene Mykjåland) - Solveig Gulbrandsen Kolbotn 81 101/31 (66. Isabell Herlovsen), Ragnhild Gulbrandsen Asker 77 72/23 (51. Kristin Lie Trondheims-Ørn 78 -/-), Lindy Melissa Wiik Asker 85 14/3 (73. Elise Thorsnes Arna-Bjørnar 88 7/-).

Suomi 2007, pelaajat


Naiset, maaottelut 1973 - 25.8.2007   225 ottelua, 31 eri vastustajaa
Naiset, maaottelut maittain 1973 - 25.8.2007
Naiset, maalit 1973 - 25.8.2007   201 maalia, 49 maalintekijää


Suomi, U17-tytöt
25.5.07 Suomi - Englanti 0-0, rp. 3-4, Eerikkilä

Englanti: Lauren Davey Watford, Julianna Draycott Doncaster Rovers Belles, Lucy Bronze Sunderland, Naomi Cole Fulham, Martha Day Charlton Athletic, Stephanie Marsh Everton, Jemma Rose Plymouth Argyle, Ruby Staplehurst Fulham, Isobel Christiansen Everton, Rachel Daly Leeds United, Ashleigh Goddard Arsenal, Jessica Holbrook Everton, Jordan Nobbs Middlesbrough, Letesha Cannonier Leeds United, Rebecca Jane Fulham, Melissa Fletcher Reading, Rachel Pitman Bristol Rovers, Demi Stokes Sunderland

27.5.07 Suomi - Norja 2-1 (0-1), Vantaa, Tikkurilan Urheilupuisto
34. 0-1 Janniche Linde, 46. 1-1 Tiia Tikkanen, 49. 2-1 Satu Kruus
Kautta aikojen kolmas voitto Norjasta, aiemmat vuosina 2001 (84) ja 2002 (85).

Norja (4-3-3): Silje Lofthus (41. Guro Pettersen) - Anne M. Stenstvedt, Trine Lund, Janniche Linde, Eirin B. Kleppa - Mari Solstad (41. Hanna Haanes), Emilie Andersen (41. Cathrine Dekkerhus), Ingrid M. Wold (41. Anne G. Vikre) - Julie Adserø, Oda B. Fugelsnes (41. Monika Hunstad), Kristine Heggland (41. Cecilie B. Liane).

2.7.07 Saksa - Suomi, Ottestad, Norja (Nordic)
3.7.07 Ranska - Suomi, Moelv
5.7.07 Tanska - Suomi, Løten
7.7.07 sijoitusottelu



U19/88-naisten EM

U19/88 2006-2007, finaaliturnaus Islannissa, tulokset
U19/88 2006-2007, kakkosvaihe, tulokset
U19/88 2006-2007, ykkösvaihe, tulokset
www.uefa.com/competitions/wunder19  

Maahistoria 1997- 2007
.
Mitalihistoria 1997-2007.
Mestarit
2007/88: Saksa
2006/87: Saksa
2005/86: Venäjä
2004/85: Espanja
2003/84: Ranska
2002/83: Saksa
2001/82: Saksa
2000/81: Saksa
1999/80: Ruotsi
1998/79: Tanska


UEFA Women's Cup, finaalit
Ykkösvaiheen tulokset.
Kakkos- ja jatkovaiheen tulokset.

29.4.07 Arsenal - Umeå IK 0-0, Borehamwood, Arsenal mestari yhteistuloksella 1-0

Arsenal:
Emma Byrne 79 IRL - Alex Scott  84, Anita Asante 85, Mary Phillip 77, Katie Chapman 82, Ciara Grant 78 IRL, Jayne Ludlow 79 WAL, Lianne Sanderson 88, Julie Fleeting 80 SCO, Rachel Yankey 79, Karen Carney 87
Kelly Smith korttipelikiellossa molemmissa otteluissa.

Umeå: Carola Söberg  - Anna Paulson, Karolina Westberg, Johanna Frisk, Maria Bergkvist - Lisa Dahlqvist (55. Madeleine Edlund), Elaine BRA, Lise Klaveness NOR, Ma Xiaoxu CHN (71. Ramona Bachmann 90 SUI) - Marta BRA, Hanna Ljungberg
Penkillä: Ulla-Karin Rönnlund, Emma Berglund, June Pedersen NOR, Erika Karlsson, Emelie Konradsson 


21.4.07 Umeå IK - Arsenal 0-1 (0-0), 6250
91. 0-1 Alex Scott

Umeå: Carola Söberg  - Anna Paulson, Karolina Westberg, Johanna Frisk, Maria Bergkvist  - Lisa Dahlqvist
(76. Ramona Bachmann SUI), Elaine BRA, Lise Klaveness NOR, Marta BRA - Madeleine Edlund, Hanna Ljungberg (64. Ma Xiaoxu CHN)
Penkillä: Ulla-Karin Rönnlund, June Pedersen NOR, Erika Karlsson, Emelie Konradsson 

Arsenal: Emma Byrne 79 IRL - Alex Scott  84, Anita Asante 85, Mary Phillip 77, Katie Chapman 82, Ciara Grant 78 IRL, Jayne Ludlow 79 WAL, Lianne Sanderson 88, Julie Fleeting 80 SCO, Rachel Yankey 79, Karen Carney 87 (90. Gemma Davison 87)
Penkillä: Rebecca Spencer 91, Gilly Flaherty, Leanne Champ 83, Faye White 78, Yvonne Tracy 81, Sian Larkin 88

Suomi, U19- ja U18-naiset


U19-naiset, EM-historia
Maahistoria 1997- 2007 .
Mitalihistoria 1997-2006 .
Mestarit
2006/87: Saksa
2005/86: Venäjä
2004/85: Espanja
2003/84: Ranska
2002/83: Saksa
2001/82: Saksa
2000/81: Saksa
1999/80: Ruotsi
1998/79: Tanska


U19/88-naisten EM, kakkosvaihe
www.uefa.com/competitions/wunder19    
U19/88 2006-2007, kakkosvaihe, ohjelma
U19/88 2006-2007, ykkösvaihe, tulokset

Finaalivaihe Islannissa 18.-29.7.2007, mukana:
Järjestäjä: Islanti
Lohkovoittajat: Englanti, Puola, Ranska, Saksa, Tanska, Espanja
Kakkosvertailusta:
Norja 5 9-2 (4 3-1 ottelut ykköstä ja kolmosta vastaan)

Ei kakkosvertailusta: Irlanti 6 2-2 (3 1-2), Italia 7 10-3 (4 4-3), Ukraina 5 3-2 (2 2-2), Unkari 4 6-10 (1 3-9), Venäjä 4 1-1 (1 0-1)
Kolmoset ja neloset: Belgia, Hollanti, Itävalta, Portugali, Romania, Ruotsi, Serbia, Skotlanti, Suomi, Sveitsi, Tsekki, Wales

Lohko 1: Itävallassa
Lopputilanne: Englanti 7 (6-1),  Ukraina 5 (3-2), Tsekki 2 (2-4), Itävalta 1 (1-5)

10.4.07 Englanti - Itävalta 3-0 (1-0)
22. 1-0
Becky Hall, 55. 2-0 Ellen White, 59. 3-0 Ellen White

10.4.07 Tsekki - Ukraina 1-1 (0-1)
1. 0-1 Olga Boychenko rp., 85. 1-1 Veronika
Pincová rp.

12.4.07 Englanti - Ukraina 1-1 (0-1)
34. 0-1 Vira Stankevych, 75. 1-1 Jade Moore

12.4.07 Itävalta - Tsekki 1-1 (0-0)
70. 0-1 Marketa Ringelova, 93. 1-1 Katja Trödthandl

15.4.07 Tsekki - Englanti 0-2
11. 0-1 Rebecca Hall, 67. 0-2 Natasha Dowie

15.4.07 Ukraina - Itävalta 1-0 (1-0)
17. 1-0 Vira Stankevych

Lohko 2: Ranskassa
Lopputilanne: Ranska 9 (11-0), Irlanti 6 (2-2), Hollanti 1 (3-8), Portugali 1 (3-9)

9.4.07 Irlanti - Portugali 1-0 (1-0)
45. 1-0 Aine O’Gorman

9.4.07 Ranska - Hollanti 4-0 (2-0), et. Kirsi Savolainen, avustava Minna Niskanen
9. 1-0 Marine Masson, 17. 2-0 Marie-Laurie Delie, 51. 3-0 Marie-Laure Delie, 60. 4-0 Inès Dhaou

11.4.07 Ranska - Portugali 5-0 (2-0), avustava Minna Niskanen, 4. Kirsi Savolainen
30. 1-0 Livia Jean, 43. 2-0 Marie-Laure Delie, 53. 3-0 Amandine Henry rp., 64. 4-0
Amandine Henry, 83. 5-0 Marie-Laure Delie

11.4.07 Hollanti - Irlanti  0-1 (0-0)
74. 0-1 Diane Caldwell

14.4.07 Portugali - Hollanti  3-3 (2-2),  et. Kirsi Savolainen, avustava Minna Niskanen
3. 1-0, 4. 1-1 Annelies Zondag, 6. 2-1, 43. 2-2 Marlous Pieete, 74. 3-2, 80. 3-3 Chantal de Ridder

14.4.07
Irlanti - Ranska 0-2 (0-2)
3. 0-1 Eugénie Le Sommer, 39. 0-2 Eugénie Le Sommer


Lohko 3: Saksassa
Lopputilanne: Saksa 9 (13-1),
Unkari 4 (6-10), Skotlanti 2 (3-6), Ruotsi 1 (2-7)

10.4.07 Saksa - Ruotsi 4-1 (2-0), 2500, Lübeck
32. 1-0 Katharina Baunach, 44. 2-0 Isabel Kerschowski, 56. 3-0 Bianca Schmidt, 83. 4-0 Stephanie Goddard, 85. 4-1 Ida Brännström

10.4.07 Skotlanti - Unkari 3-3 (2-0)
4. 1-0 Hayley Cunningham, 25. 2-0 Jennifer Beattie,
58. 2-1 Zsanett Jakabi, 65. 2-2 Szabina Talosi, 85. 3-2 Ruesha Littlejohn, 89. 3-3 Erika Schuh

12.4.07 Saksa - Unkari 6-0 (4-0), 3050
6. 1-0 Isabel Kerschowski, 9. 2-0  Nadine Kessler, 14. 3-0 Katharina Baunach, 20. 4-0 Monique Kerschowski, 49. 5-0 Carolin Schiewe, 80.6-0 Julia Simic
 
12.4.07 Ruotsi - Skotlanti 0-0

15.4.07 Unkari - Ruotsi 3-1 (0-1)
7. 0-1 Petra Larsson, 47. 1-1 Zsofia Rasz, 48. 2-1 oma maali, 71. 3-1 Zsanett Jakabfi

15.4.07 Skotlanti - Saksa 0-3 (0-1), 2670, Lübeck
12. 0-1 Stephanie Goddard, 82. 0-2 Stephanie Goddard rp., 90. 0-3 Isabel Kerschowski

Lohko 4: Romaniassa
Lopputilanne: Tanska 5 (9-2), Norja 5 (3-1),
Romania 3 (1-9), Belgia 2 (1-2)

10.4.07 Norja - Belgia 0-0

10.4.07 Tanska - Romania 7-0 (2-0)
28. 1-0 Emma Madsen,  42. 2-0 Kicki Nielsen, 52. 3-0 Kicki Nielsen, 61. 4-0 Emma Madsen, 64. 5-0 Nanna Christiansen, 66. 6-0 Nanna Christiansen, 70. 7-0 Nanna Christiansen 

12.4.07 Norja - Romania 2-0 (1-0)
29. 1-0 Ida Elise Enget, 93. 2-0 Maritha Eide

12.4.07 Belgia - Tanska 1-1 (0-1)
30. 0-1 Louise Christensen, 72. 1-1 Janice Cayman

15.4.07 Tanska - Norja 1-1 (1-0)
24. 1-0 Nanna Christiansen, 87. 1-1 Elise Thorsnes

15.4.07 Romania - Belgia 1-0 (0-0)
61. 1-0 Claudia Buza

Lohko 5: Walesissa
Lopputilanne:
Puola 7 (5-0), Venäjä 4 (1-1), Wales 3 (2-4), Suomi 2 (1-2)

10.4.07 Wales - Puola 0-4 (0-1)
30. 0-1 Katarzyna Daleszczyk, 70. 0-2 Magdalena Mateńko, 77. 0-3 Katarzyna Jackowska, 84. 0-4
Katarzyna Daleszczyk

Puola: Anna Bocian - Anna Tymińska,
Natasza Górnicka, Dominika Machnacka, Justyna Polak - Emilia Bezdziecka (60. Katarzyna Jackowska), Natalia Czernielewska, Agata Tarczyńska, Natalia Chudzik (84. Magdalena Zegan) - Magdalena Mateńko, (80. Katarzyna Ciesielska), Katarzyna Daleszczyk.

10.4.07 Suomi - Venäjä 0-0 (Rhyl)
Россия: Кочнева, Филисова, Четчуева, Шубунова, Меняйлова (Игнатьева, 60. Стаховская, 90), Семенова, Мыськив, Акимова (Рыжикова, 78), Саратовцева, Немирская, Дмитренко.
Финляндия: Хайкка, Монконен, Хуурунен (к), Сьехолл, Хирвонен, Вестерлунд, Хокканен, Поркка (Хиетанен, 78), Бьерн (Круус, 90), Тикканен, Солстрем (Кукконен, 75).
Finland: Khaykka, Monkonen, Khuurunen (k), S'ekholl, Khirvonen, Vesterlund, Khokkanen, Porkka (Khiyetanen, 78), B'ern (Kruus, 90), Tikkanen, Solstrem (Kukkonen, 75).

12.4.07 Wales - Venäjä 0-1 (0-0)
65. 0-1 Ekaterina Dmitrenko
Уэльс: Ноукс, Таунсенд, Воткинс, Хауэлз (Каузинз, 53), Бедоуз, С. Джоунс (Пафитт, 66), Ли (Исаак, 25), Харрис (к), Дикс, Суоминен, Ш. Джоунс.
Россия: Кочнева, Филисова, Четчуева, Шубунова, Меняйлова, Семенова, Зайцева, Акимова, Саратовцева, Немирская (Мыськив, 78), Дмитренко.
 
12.4.07 Puola - Suomi 0-0, Wrexham
Suomi: Tinja Haikka Ilves, Maiju Hirvonen Ilves, Jenni Sjöholm Honka, Tuija Hyyrynen HJK, Kaisa Björn Ilves (11. Annika Kukkonen HJK, 58. Jessi Hietanen Ilves), Anna Westerlund Honka, Susanna Hokkanen HJK, Tytti Porkka TiPS, Linda Sällström TiPS, Mari Perasto FC Sport, Tiia Tikkanen SC Raisio (70. Satu Kruus Honka)
Penkillä: Marjaana Kaaresvirta SC Raisio, Noora Nissinen KMF, Niina Mönkkönen HJK, Heidi Kivelä Ilves

Puola: Anna Bocian - Anna Tymińska, Natasza Górnicka, Dominika Machnacka - Justyna Polak, Emilia Bezdziecka (66. Katarzyna Jackowska), Natalia Czernielewska, Agata Tarczyńska, Natalia Chudzik) - Magdalena Mateńko (60. Magdalena Zegan), Katarzyna Daleszczyk.

15.4.07 Suomi - Wales 1-2, Rhyl
33. 0-1 Kayleigh Greening, 45. 1-1 Tiia Tikkanen, 70. 1-2 Gwennan Harries

Suomi: Tinja Haikka Ilves, Maiju Hirvonen Ilves, Jenni Sjöholm Honka, Tuija Hyyrynen HJK, Niina Mönkkönen HJK (69. Noora Nissinen KMF), Kaisa Björn Ilves (46. Annika Kukkonen HJK), Susanna Hokkanen HJK, Anna Westerlund Honka, Tytti Porkka TiPS (46. Jessi Hietanen Ilves), Linda Sällström TiPS, Tiia Tikkanen SC Raisio

Wales:-
Bethan Price, Lauren Townsend, Kelly Watkins, Lauren Wells, Terri Beddows, Nicola Cousins, Loren Dykes, Kayleigh Greening (63. Shyan Jones), Gwennan Harries, Jodie O'Brien, Carla Parfitt

15.4.07 Venäjä - Puola 0-1 (0-1)
33. 0-1 Natalia Czernielewska rp.


Lohko 6: Italiassa
Lopputilanne:
Espanja 7 (15-2), Italia 7 (10-3), Sveitsi 3 (8-5), Serbia 0 (0-22)

10.4.07 Sveitsi - Serbia 5-0 (1-0)
24. 1-0 Ramona Bachmann, 47. 2-0 Francesca Stillhard, 70. 3-0 Larissa Ziegler, 82. 4-0 Caroline Müller, 90. 5-0 Sandy Maendly

10.4.07 Espanja - Italia 1-1 (1-0)
34. 1-0 Marta Torrejon, 78. 1-1 Alice Parisi

12.4.07 Italia - Sveitsi 3-2 (2-0)
10. 1-0 Valeria Pirone, 28. 2-0 Cristina Bonometti, 61. 3-0 Cristina Bonometti, 64. 3-1 Jasmine Imboden, 87. 3-2 Larissa Ziegler

12.4.07 Espanja - Serbia 11-0 (6-0)
5. 1-0 Silvia, 15. 2-0 Patricia, 16. 3-0 Patricia, 21. 4-0 Patricia, 22. 5-0 Patricia, 30. 6-0 Mirian, 46. 7-0 Joana, 57. 8-0 Laura, 63. 9-0 Joana, 77. 10-0 Jennifer, 81. 11-0 Jennifer

15.4.07 Serbia - Italia 0-6 (0-5)
1. 0-1 Ilaria Mauro, 7. 0-2 Ilaria Mauro, 8. 0-3 Alice Parisi, 41. 0-4 Carouna Pini, 43. 0-5 Veronica Cantoro, 86. 0-6 Veronica Cantoro

15.4.07 Sveitsi - Espanja 1-3 (1-1)
 27. 0-1 Itxaso, 27. 1-1 Ramona Bachmann, 48. 1-2 Patricia, 88. 1-3 Patricia

U17-tyttöjen maaottelut
5.4. ja 7.4.07 Sveitsi - Italia 0-0 ja 1-0

Poimintoja
Harjoitusotteluja
28.2.07 Ranska - Kiina 2-0 (0-0), 3500, Mérignac
48. 1-0 Gaétane Thiney
87. 2-0 Camille Abily

28.2.07 Kreikka - Romania 3-0, Agios Kosmas
2.3.07 Kreikka - Romania 1-0

8.3.07 Englanti - Venäjä 6-0, Milton Keynes
10.3.07 Belgia - Puola 1-1, Maldegem
11.3.07 Englanti - Skotlanti 1-0, Lontoo

14.3.07 Englanti - Hollanti 0-1 (0-1), Swindon
77. 0-1 Manon Melis

14.3.07 Slovakia - Unkari 2-3, Senec
15.3.07 Unkari - Slovakia 3-1, Györ

Olympiakarsintaa, Afrikka
Afrikalla 1,5 paikkaa, kakkonen karsii Etelä-Amerikan joukkueen kanssa.

17.2.07 Mozambik - Algeria 0-3
11.3.07 Algeria - Mosambik 9-1

17.2.07 Namibia - Kongo DR 3-3
10.3.07 Kongo DR - Namibia 5-2

17.2.07 Angola - Ghana 1-2
11.3.07 Ghana - Angola 2-0

18.2.07 Liberia - Etiopia 0-3
11.3.07 Etiopia - Liberia 2-1

18.2.07 Päiväntasaajan Guinea - Etelä-Afrikka 2-1
11.3.07 Etelä-Afrikka - Päiväntasaajan Guinea 4-2

18.2.07 Guinea - Zimbabwe

11.3.07 Zimbabwe - Guinea 6-1

10.3.07 Eritrea - Marokko 3-2
23.3.07 Marokko - Etiopia

Nigeria - Senegal


Olympiakarsinta, Aasia, vaihe 1
17.2.07  Hong Kong - Jordania, luovutus


17.2.07 Etelä-Korea - Intia 5-0
25.2.07 Intia - Etelä-Korea 0-3
Em. otteluparien voittajat jatkoon, parempi lohkoon B ja huonompi lohkoon A..

10.3. Etelä-Korea - Hongkong 2-2
17.3. Hongkong - Etelä-Korea 1-0

19.2.07 Malediivit - Singapore 0-6,  Thaimaa - Vietnam 1-0
21.2.07 Thaimaa - Singapore 5-0, Vietnam - Malediivit 5-0
23.2.07 Vietnam - Singapore 3-0, Thaimaa - Malediivit 9-0
Thaimaa 9, Vietnam 6, Singapore 3, Malediivit 0

21.2.07 Taiwan - Uzbekistan 2-0, Australia - Myanmar 2-0
23.2.07 Taiwan - Myanmar 1-0, Uzbekistan - Australia 0-10
25.2.07 Taiwan - Australia 1-8,  Uzbekistan - Myanmar 1-1
Australia 9, Taiwan 6, Myanmar 1, Uzbekistan 1

Jatkolohkot:
Lohko A: Japani, Thaimaa, Vietnam ja Etelä-Korea
Lohko B: Pohjois-Korea, Australia, Taiwan ja Hobgkong
Pelataan kaksinkertainen sarja, lohkovoittajat Olympiakisoihin.


Algarven turnaus
Jatkopelit 14.3.07
Finaali: Tanska - USA 0-2 (0-1),
Estádio Municipal - Vila Real Sto. António
12. 0-1 Kristine Lilly, 51. 0-2 Carli Lloyd

Pronssi: Ruotsi - Ranska 3-1 (2-0), Estádio Municipal - Vila Real Sto. António
17. 1-0 Josefine Öqvist, 45. 2-0 Victoria Svensson, 47. 3-0 Sara Johansson, 68. 3-1 Elodie Ramos

5-6: Norja - Suomi 2-0 (0-0), Estádio Capitão Josino Costa - Lagoa
55. 1-0 Melissa Wiik, 90. 2-0 Lene Storløkken

Norja (4-3-3): Bente Nordby - Gunhild Følstad, Trine Rønning, Ane S. Horpestad, Madeleine Giske - Isabell Herlovsen (77. Maritha Kaufmann), Ingvild Stensland, Lene Storløkken - Leni Larsen Kaurin (60. Lene Mykjåland, 66. Ragnhild Gulbrandsen), Elise Thorsnes (82. Siri Nordby), Melissa Wiik (84. Camilla Hammerø Huse)

Suomi: Minna Meriluoto FC United, Miia Niemi HJK, Petra Vaelma Bälinge, Tiina Salmén Amazon, Niina Hyvönen KMF, Jessica Julin AIK (66. Daniela Tjeder HJK), Anna-Kaisa Rantanen Linköpings FC, Annica Sjölund Åland United (46. Sanna Malaska HJK, 88. Maija Saari Honka), Kati Hakala FC Honka (60. Katri Nokso-Koivisto Bälinge, Sanna Talonen Bälinge (74. Heidi Lindström HJK), Susanna Lehtinen FAU (85. Taru Laihanen FC Honka)
Vaihdossa: Tinja-Riikka Korpela Honka

7-8
: Italia - Saksa 1-0 (0-0), Estádio José Arcanjo, Olhão
81. 1-0 Silvia Fuselli

9-10: Islanti - Kiina 4-1 (0-0), Complexo Desportivo Montechoro
68. 1-0 Dóra María Lárusdóttir, 75. 2-0 Greta Mjöll Samúelsdóttir, 81. 3-0 Margrét Lára Viðarsdóttir, 82. 4-0 Margrét Lára Viðarsdóttir, 92. 4-1

11-12: Irlanti - Portugali 0-0 rp. 5-4, Estádio da Nora - Ferreiras

Lohko A
Lopputilanne: Tanska 6, Ranska 6, Norja 3, Saksa 3

7.3.07 Ranska - Tanska 0-4 (0-1),
Estádio Municipal Silves
30. 0-1 Cathrine Paaske-Sørensen, 68. 0-2 Maiken Pape, 73. 3-0 Johanna Rasmussen, 89, 4-0 Merete Pedersen

7.3.07 Saksa - Norja 1-2 (1-1), Estádio Algarve
15. 0-1 Ingvild Stensland, 18. 1-1 Renate Lingor, 69. 1-2 Meliisa Wiik

9.3.07 Norja - Tanska 0-1 (0-0), Estádio da Nora Ferreiras
89. 0-1 Ditte L. Larsen

9.3.07 Ranska - Saksa 1-0 (1-0), Estádio Algarve
33. 1-0 Elise Bussaglia

12.3.07 Tanska - Saksa 0-3 (0-2), Estádio Municipal VRS António
15. 0-1 Anja Mittag, 44. 0-2 Anja Mittag, 48. 0-3 Melanie Behringer

12.3.07 Norja - Ranska 0-1 (0-0), Estádio Municipal Lagos
66. 0-1 Camille Abily
 
Lohko B
USA 9, Ruotsi 6, Suomi 3, Kiina 0

7.3.07 Ruotsi - Suomi 3-0 (2-0), Estádio Algarve
22. 1-0 Therese Sjögran, 34. 2-0 Victoria Svensson, 91. 3-0 Frida Nordin

Suomi: Tinja-Riikka Korpela Honka, Maija Saari Honka, Petra Vaelma Bälinge, Tiina Salmén Amazon, Susanna Lehtinen FAU, Sanna Malaska HJK, Jessica Julin AIK, Anna-Kaisa Rantanen Linköpings FC, Katri Nokso-Koivisto Bälinge, Annica Sjölund Åland United (71. Heidi Lindström HJK), Essi Sainio Turbine Potsdam (8. Taru Laihanen Honka, 58. Kati Hakala Honka)
Vaihdossa: Minna Meriluoto FC United, Miia Niemi HJK, Niina Hyvönen KMF, Sanna Talonen Bälinge

Ruotsi: Sofia Lundgren - Anna Paulson, Frida Östberg, Charlotte Rohlin, Sara Thunebro (65. Marlene Sjöberg) - Caroline Seger (65. Salina Olsson), Therese Sjögran (75. Therese Lundin), Nilla Fischer - Lotta Schelin (79. Sara Johansson), Victoria Svensson (75. Maria Aronsson), Josefine Öqvist (79. Frida Nordin).

7.3.07 USA - Kiina 2-1 (2-1), Estádio Municipal Silves
19. 1-0 Kristine Lilly rp., 21. 1-1 Han Duan, 38. 2-1 Carli Lloyd

9.3.07 Suomi - USA 0-1 (0-0), Estádio da Nora Ferreiras
49. 0-1 Carli Lloyd

Suomi: Minna Meriluoto FC United, Maija Saari Honka, Petra Vaelma Bälinge, Tiina Salmén Amazon, Miia Niemi HJK (88. Niina Hyvönen KMF), Heidi Lindström HJK (58. Sanna Malaska HJK, Jessica Julin AIK, Anna-Kaisa Rantanen Linköpings FC, Susanna Lehtinen FAU, Annica Sjölund Åland United (65. Taru Laihanen FC Honka), Katri Nokso-Koivisto Bälinge (74. Kati Hakala FC Honka)
Vaihdossa: Tinja-Riikka Korpela Honka, Sanna Talonen Bälinge

USA: Briana Scurry; Heather Mitts, Cat Whitehill, Tina Ellertson (46. Stephanie Lopez), Christie Rampone; Shannon Boxx, Angela Hucles (46. Lori Chalupny), Aly Wagner (46. Carli Lloyd); Heather O’Reilly (46. Abby Wambach), Natasha Kai, Lindsay Tarpley (46. Kristine Lilly).
Vaihdossa: Leslie Osborne, Hope Solo, Marci Jobson, India Trotter.

9.3.07 Ruotsi - Kiina 1-0 (0-0), Estádio Algarve
90. 1-0 Charlotte Rohlin

12.3.07 USA - Ruotsi 3-2 (2-0), Estádio Municipal VRS António
40. 1-0 Abby Wambach, 44. 2-0 Carli Lloyd, 71. 2-1 Josefine Öqvist, 72. 3-1 Abby Wambach, 82. 3-2 Victoria Svensson rp.

12.3.07 Suomi - Kiina 2-0 (2-0), Estádio do Portimonense
23. 1-0 Anna-Kaisa Rantanen rp., 30. 2-0 Sanna Talonen

Suomi: Tinja-Riikka Korpela Honka, Maija Saari Honka, Petra Vaelma Bälinge, Tiina Salmén Amazon, Miia Niemi HJK, Jessica Julin AIK, Anna-Kaisa Rantanen Linköpings FC, Annica Sjölund Åland United (67. Heidi Lindström HJK), Kati Hakala FC Honka (59. Katri Nokso-Koivisto Bälinge), Sanna Talonen Bälinge (76. Taru Laihanen FC Honka), Susanna Lehtinen FAU (89. Sanna Malaska HJK)
Vaihdossa: Minna Meriluoto FC United, Niina Hyvönen KMF, Daniela Tjeder HJK

Lohko C:
Lopputilanne: Italia 9, Islanti 4, Irlanti 2, Portugali 1

7.3.07 Portugali - Irlanti 1-1 (0-1), Estádio Municipal Lagos
7. 0-1 Stephanie Curtis,  58. 1-1 Liliana Martins

7.3.07 Islanti - Italia 1-2 (1-1), Estádio Municipal Lagos
23. 0-1 Pamela Conti, 45. 1-1 Margrét Lára Viðarsdóttir, 91. 1-2 Patrizia Panico

9.3.07 Portugali - Italia 0-1 (0-1), Estádio Municipal Lagos
9. 0-1 Pamela Conti

9.3.07 Irlanti - Islanti 1-1 (0-1), Estádio Municipal Lagos
36. 0-1 Rakel Logadóttir, 72. 1-1 Olivia O’Toole

12.3.07 Portugali - Islanti 1-5 (1-1), Estádio Municipal Lagos
6. 0-1 Katrín Jónsdóttir, 35. 1-1 Dani, 58. 1-2 Hólmfríður Magnúsdóttir, 78. 1-3 Hólmfríður Magnúsdóttir, 90. 1-4 Hólmfríður Magnúsdóttir, 92. 1-5 Margrét Lára Viðarsdóttir

12.3.07 Italia - Irlanti 4-1 (1-1), Estádio Dr. Francisco Vieira, Silves
17. 1-0 Patrizia Panico, 35. 1-1 oma maali, 58. 2-1 Sonja Fuselli, 61. 3-1 Sonja Fuselli, 64. 4-1 Sara Gama

U19/88-naisten 8-maan leiri (La Manga)
12.3. Englanti - Norja, Ranska - Ruotsi, Saksa - Tanska, Italia - Islanti
14.3. Italia - Norja, Tanska - Ruotsi, Saksa - Ranska, Englanti - Islanti
16.3. Ranska - Norja, Italia - Ruotsi, Saksa - Englanti, Tanska - Islanti
Kukin maa pelaa kolme ottelua sekalaisessa järjestyksessä.

6.3.07 Skotlanti - Suomi 3-1 (1-1)
23. 0-1 Tuija Hyyrynen
32. 1-1 Jane Ross
52. 2-1 Jennifer Beattie
77. 3-1 Jennifer Beattie

Suomi: Tinja Haikka Ilves, Maiju Hirvonen Ilves, Jenni Sjöholm Honka, Tuija Hyyrynen HJK, Niina Mönkkönen HJK, Kaisa Björn Ilves (75. Arijana leku), Anna Westerlund Honka (85. Susanna Hokkanen), Jessi Hietanen Ilves (65. Marianna Erkkilä), Tytti Porkka TiPS, Linda Sällström TiPS, Tiia Tikkanen SCR (75. Tiina Takala)
Vaihdossa: Marjaana Kaaresvirta, Maria Mustonen, Jemina Hietanen

8.3.07 Skotlanti - Suomi, Perth

Harjoitusotteluja
26.1.07 Namibia - Zimbabwe 2-1, Windhoek
27.1.07 Namibia - Zimbabwe 0-2, Windhoek
4.2.07
Australia - Uusi-Seelanti 6-0, Canberra
6.2.02 Australia - Uusi-Seelanti 1-0, Canberra
8.2.07
Kiina - Venäjä 2-1, Duyun
11.2.07 Kiina - Venäjä 1-0, Duyun
15.2.07 Thaimaa - Uzbekistan 2-1

10.2.07 Japani - Norja 1-0, Larnaca (Kypros)
12.2.07 Japani - Ruotsi 2-2, Larnaca
14.2.07 Japani - Skotlanti 2-0, Larnaca
17.2.07 Ruotsi - Skotlanti 1-0, Larnaca

21.2.07 Hollanti - Italia 2-0, Almere
23.2.07 Malta - Sveitsi 0-0, Corradino



USA, pelaajat Algarvessa
MV: Briana Scurry 71 159/-, Hope Solo 81 39/-
P: Lori Chalupny 84 32/3, Tina Ellertson (ex. Frimpong)
82 19/-, Stephanie Lopez 86 12/-, Heather Mitts 78 66/2, Christie Rampone 75 156/4, India Trotter 85 2/-, Cat Whitehill 82 102/11
KK: Shannon Boxx 77 59/14, Angela Hucles 78 62/5, Carli Lloyd 82 24/1, Marci Jobson (ex. Miller) 75 14/1, Leslie Osborne 83 33/2, Aly Wagner 80 109/21
H: Natasha Kai 83 22/7, Kristine Lilly 71 319 /117, Heather O’Reilly 85 54/9, Lindsay Tarpley 83 61/23, Abby Wambach 80 84/66





Tuloksia
9th All Africa Games, Algeriassa 11. - 23.7.07
Monilajitapahtuma, joka järjestetään joka neljäs vuosi. Naisten jalkapallossa kahdeksan maata: Algeria, Senegal, Ghana, Nigeria, Kenia sekä voittajat ottelupareista:

21.1.07 Angola - Etelä-Afrikka 3-2, Luanda
4.2.07 Etelä-Afrikka - Angola 4-0, yhteistulos 6-3

22.1.07 Kamerun - RD Kongo 3-0, Yaounde
 

xx.x.07 Mozambik - Sambia

U16-tyttöjen Aasian mestaruus
7.-18.3.07 lopputurnaus Malesiassa, kolme parasta MM-turnaukseen.
Ohjelma.

FIFA Women's World Ranking
Joulukuu 2006  
Seuraava lista 16.3.2007.


Pohjois- ja Keski-Amerikan karsinnan loppuvaihe
Tulokset

Etelä-Amerikan mestaruus (Mar del Plata, Argentiina)
Tulokset

Afrikan mestaruus; finaaliturnaus Nigeriassa
Tulokset
Cynthia Uwak sets sight on new targets

EM 2009, esikarsinta
Tuloksia.
Vuoden 2009 EM-turnaus pelataan
Suomessa kesällä 2009, 12 joukkuetta. EM-lopputurnaukseen pääsee järjestäjämaan lisäksi 11 muuta. Kilpailussa on mukana 46 maata (Suomi + 45 muuta). MM2007-karsintaan osallistuneista Moldova ei ole mukana.

Esikarsinnan kautta kisaan yritti 20 maata, jotka pelasivat viidessä neljän joukkueen lohkossa miniturnauksen 18. - 23.11.2006, voittajat selvisivät varsinaiseen karsintaan.
Israel, Pohjois-Irlanti, Romania, Slovakia ja Wales jatkoon

Varsinaiseen karsintaan osallistuu 30 maata (6 lohkoa), joista 11 jatkaa lopputurnaukseen. Lopputurnaukseen suoraan kakkosvaiheen lohkovoittajat (6) ja lopuista paikoista (5) jatkokarsinta lohkokakkosten ja neljän parhaan kolmosen kesken.

KV-tulospoimintoja
16.11. Kiina - Uusi-Seelanti 4-0, Hangzhou
14.11. Kiina - Uusi-Seelanti 3-0, Hangzhou
12.11. Kiina - Vietnam 2-0, Guangzhou
14.11. Panama - Costa Rica 4-0, Panama City
4.11. Portugali - Belgia 1-4
2.11. Australia - Tanska 1-2, Suwon
(Peace Cup, Korea)
2.11. Hollanti - USA 0-2, Suwon (Peace Cup, Korea)
1.11. Etelä-Korea - Italia 1-2, Changwon (Peace Cup, Korea)
31.10. Australia - USA 0-2, Cheohan (Peace Cup, Korea)
31.10. Hollanti - Tanska 0-1, Cheohan (Peace Cup, Korea)
30.10. Etelä-Korea - Kanada 1-3, Masan (Peace Cup, Korea)
29.10. Tanska - USA 1-1, Kimhae (Peace Cup, Korea)
29.10. Australia - Hollanti 1-0, Kimhae (Peace Cup, Korea)
28.10. Italia - Kanada 2-3, Seoul (Peace Cup, Korea)
12.11. Guinea - Guinea-Bissau 3-1, Conakry
(Afrikan olympiakarsinta)
28.10. Guinea-Bissau - Guinea 1-1, Bissau (Afrikan olympiakarsinta)
28.10. Mosambik - Komorien federatiivinen islamilainen tasavalta 7-2, Maputo (Afrikan olympiakarsinta)
 25.10. Saksa - Englanti 5-1, Aalen
20.10. Senegal - Algeria 2-0, Dakar
17.10. Senegal - Algeria 2-3, Dakar
8.10. USA - Islanti 2-1, Richmond
5.10. Meksiko - Taiwan 3-0, Carson, USA
3.10. Meksiko - Taiwan 3-1, Carson
1.10. USA - Taiwan 10-0, Carson
1.10. Peru - Panama 1-0, Lima
29.9. Peru - Panama 2-1, Chincha

Norgesmesterskapet, finaali
11.11. Asker FK -
Røa IL 2-3 (1-3), 8900, Oslo (Bislett)
1. 0-1 Lene Mykjåland
13. 0-2 Kristine Rand Edner
14. 0-3
Lene Mykjåland
21. 1-3 Lise-Marie Woods
84. 2-3 Leni Kaurin

Røa (4-3-3): Silje Vesterbekkmo - Elisabeth Wahlin, Siri Nordby, Marit Fiane Christensen, Mone Gjesteby - Marie Knutsen (90. Beate Myrvold), Karin Bredland, Kristine Rand Edner - Lene Mykjåland (Linn Meloy Christensen), Linda Stadsøy (74. Marthe Braavold Johansen), Guro Knutsen

Asker (4-4-2): Jeanette Stavsholt - Siri Merete Nordeide, Toril Hedland Akerhaugen, Linda Medalen  (41 v.), Janne Stange  - Lise-Marie Woods, Reidun Helene Nilsen (70. Anna Bettina Langlo Jevne), Ditte Lockenwitz Larsen, Leni Larsen Kaurin  - Ranghild Gulbrandsen, Lindy Melissa Wiik

Toppserien, maalintekijät
19: Elise Thorsnes (18 v., 1. Toppserien-kausi, Arna Bjørnar) ja Tonje Hansen (Kolbotn)
16: Elene Moseby (Team-Strømmen)
14: Kristine Edner
(Røa) ja Una Nwajei NGA (Amazon)

Damallsvenskan, maalintekijät
21: Lotta Schelin (Kopparbergs/Göteborg)
20: Marta BRA (Umeå)
19: Asthildur Helgadottir ISL (Malmö)
18: Victoria Svensson (Djurgården/Älvsjö)
14: Malin Moström (Umeå)
13: Maria Aronsson (Linköping), Sara Johansson (Hammarby)
12: Laura Österberg Kalmari FIN (Djurgården/Älvsjö)
11: Hanna Ljungberg (Umeå)
9: Therese Lundin (Malmö)
8: Elin Ekblom (Djurgården/Älvsjö), Lise Klaveness NOR (Umeå)
7: Anna-Kaisa Rantanen FIN (Linköping), Josefine Öqvist (Linköping),
Emelia Erixon (KIF Örebro), Salina Olsson (Kopparbergs/Göteborg),
6: Anna Sjöström (Umeå),
Madelaine Edlund (Sunnanå), Sara Lindén (Kopparbergs/Göteborg), Pavlina Scasna CZE (KIF Örebro)
5: Louise Östman (KIF Örebro), Jennifer Meier GER (QBIK), Lina Johansson (Sunnanå), Linda Fagerström (Djurgården/Älvsjö), Louise Fors (Hammarby)
4: Maria Bergkvist (Umeå), Jessica Landström (Hammarby), Anna Nilsson (QBIK), Maureen Mmadu NGA (QBIK), Maria Nordbrandt (Sunnanå), Therese Sjögran (Malmö), Kacey White USA (Bälinge), Sara Thunebro (Djurgården/Älvsjö), Marijke Callebaut BEL (Hammarby)
3: Minna Mustonen FIN (Bälinge), Sanna Valkonen FIN (Umeå), Tiffeny Milbrett USA (Linköping), Katrine Pedersen DEN (Djurgården/Älvsjö), Rebecca Smith NZL (Sunnanå) ......
2: Jessica Julin FIN (Kopparbergs/Göteborg), Christie Swaving USA (Mallbacken), Keeley Dowling USA (KIF Örebro) .......

Damallsvenskan, viimeinen kierros
women.soccerway.com/national/sweden/first
Damallsvenskan-pääsivusto   svenskfotboll.se
Damallsvenskan Newsblog


Malmö FF - Umeå IK 0-4 (0-2), 2170
39. 0-1 Hanna Ljungberg
39. 0-2 Anna Sjöström
47. 0-3 Marta BRA
68. 0-4 Lise Klaveness NOR
U: Sanna Valkonen, Anne Mäkinen   uik.se

Jitex BK - KIF Örebro
0-3 (0-1)
33. 0-1 Sandra Persson
54. 0-2 Emelia Erixon
69. 0-3 Pavlina Scasna CZE

QBIK - Mallbackens IF 2-0 (1-0)
12. 1-0 oma maali
86. 2-0 Linda Gull

Bälinge - Kopparbergs/Göteborg 2-6 (1-3)
7. 0-1 Lotta Schelin
11. 0-2 Lotta Schelin

13. 1-2 Lina Andersson rp.

22. 1-3 Lotta Schelin
50. 2-3 Julianne Sitch USA
53. 2-4 Sara Lindén
89. 2-5 Salina Olsson
94. 2-6 Lotta Schelin rp.

B: Minna Mustonen, Heidi Matinlassi  BIF, dam
K/G: Jessica Julin  goteborgfc.se


Hammarby IF - Linköpings FC 3-0 (1-0)
7. 1-0 Marijke Callebaut (BEL)
46. 2-0 Louise Fors
73. 3-0
Marijke Callebaut

L: Anna-Kaisa Rantanen.  www.linkopingfc.com

Sunnanå SK - Djurgården/Älvsjö 3-2 (2-1)
12. 1-0 Madelaine Edlund
25. 2-0 Madelaine Edlund
37. 2-1 Sara Thunebro
75. 2-2 Laura Österberg Kalmari FIN
79. 3-2 Rebecca Smith NZL

D/Älvsjö: Laura Österberg Kalmari  www.difdam.nu

Naapurikatsaus
Кубка России, finaali 
23.10. Spartak - Rossiyanka 0-3
28.10. Rossiyanka - Spartak 1-1, yhteistulos 4-1
Välieristä lähtien kaksoisottelut.

Svenska Cupen, finaali
26.10. Umeå IK - Linköpings FC 2-3 (0-1),
lämpötila -4 °C
18. 0-1 Maria Aronsson
47. 1-1 Sanna Valkonen
49. 1-2 Maria Aronsson
62. 1-3 Josefine Öqvist
86. 2-3 Sanna Valkonen
L: Anna-Kaisa Rantanen

Naisten Suomen Cup, finaali
22.10. HJK - FC United 3-0

U19/88 EM 2006-2007, jatkajat selvillä
www.uefa.com/competitions/wunder19    
U19/88 2006-2007, ohjelma
45 osallistujaa. Kaikki maat aloittivat ykkösvaiheesta ( 26.9. - 1.10.) paitsi järjestäjä Islanti. Lohkojen kaksi parasta sekä kaksi parasta kolmosta etenivät kakkosvaiheeseen. Kakkosvaiheessa huhtikuussa 24 joukkuetta, kuusi neljän joukkueen lohkoa. Lohkoykköset ja paras kakkonen Islantiin.

Lohkoykköset (11): Englanti,
Espanja, Irlanti, Norja, Ranska, Saksa, Skotlanti, Suomi, Sveitsi, Tanska, Wales
Lohkokakkoset (11): Belgia, Hollanti, Italia, Itävalta,
Puola, Ruotsi, Serbia, Tsekki, Ukraina, Unkari, Venäjä
Kolmosvertailusta (2) Portugali 1 (3-5) ja Romania 1 (1-6). Vertailussa ei oteta huomioon joukkueen ottelua nelosta vastaan.

Eivät jatka:
Armenia, Azerbaizan, Bosnia-Hertzegovina, Bulgaria, Färsaaret, Georgia, Israel, Kazakstan, Kreikka, Kroatia, Latvia, Liettua, Makedonia, Moldova,  Pohjois-Irlanti, Slovakia, Slovenia, Turkki, Valko-Venäjä, Viro

Suomi, naiset
Suomi 2006, pelaajat

Naiset, maaottelut 1973 - 14.3.2007   223 ottelua, 31 eri vastustajaa
Naiset, maaottelut maittain 1973 - 14.3.2007
Naiset, maalit 1973 - 14.3.2007   200 maalia, 49 maalintekijää
Naiset, pelaajat 1973 - 2006  183 pelaajaa, 5 uutta v. 2006

Nuoret pelaajat 1988 - 2006
  n. 350 pelaajaa

Suomi, U20/U21/U23 -naiset
Vuosi 2007, U23 (1984)
Vuosi 2006, U20 (1986)
Vuosi 2006, U21 (1985)
U20/U21/U23-maaottelut 1990 - 2007   84 ottelua, 16 eri vastustajaa
U20/U21-maalit 1990 - 2007

Suomi, U19- ja U18-naiset
Vuosi 2006, U18 (1988)

Vuosi 2006, U19 (1987)


U18/U19-maaottelut 1997 - 10.3.2007   93 ottelua, 32 eri vastustajaa.
U18/U19-maalit 1997 - 10.3.2007   182 maalia, 49 maalintekijää

Suomi, U16- ja U17-tytöt
Suomi U16/1990, vuosi 2006    Kaikkia peliaikatilastoja ei ole ollut käytettävissä.
Suomi U17/1989, vuosi 2006    Kaikkia peliaikatilastoja ei ole ollut käytettävissä.

U16/U17-maaottelut 1988 - 2006   121 ottelua, 13 eri vastustajaa
U16/U17-maalit 1988 - 2006   126 maalia


EM 2009, esikarsinta 18. - 23.11.

Ohjelma.
EM-lopputurnaukseen pääsee järjestäjämaan eli Suomen lisäksi 11 muuta. Kilpailussa on mukana 46 maata (Suomi + 45 muuta).


Esikarsinnan kautta kisaan yrittää 20 maata, jotka pelaavat viidessä neljän joukkueen lohkossa miniturnauksen 18. - 23.11.2006, voittajat selviävät varsinaiseen karsintaan.

Lohko A1:
Kroatia, Pohjois-Irlanti, Georgia, Turkki
Lohko A2: Israel, Bosnia-Herzegovina, Latvia, Armenia
Lohko A3: Slovakia, Malta, Luxembourg, Liettua
Lohko A4: RomaniaViro, Azerbaijan, Bulgaria
Lohko A5: Wales, Kazakstan, Färsaaret, F.Y.R. Makedonia

Varsinaiseen karsintaan osallistuu 30 maata (6 lohkoa), joista 11 jatkaa lopputurnaukseen. Lopputurnaukseen suoraan kakkosvaiheen lohkovoittajat (6) ja lopuista paikoista (5) jatkokarsinta lohkokakkosten ja neljän parhaan kolmosen kesken.


U15/91-tyttöjen maaottelu
Ruotsi - Norja 1-3 (0-2), 2378, Stenungsund

MM 2007, karsinta
Tulokset


U21-maaottelu
Ruotsi - Norja 2-0 (1-0), 1187, Märsta

FIFA Women's World Ranking
Syyskuu 2006  
Suomi sijalla 16 (Euroopan 9.). Seuraava lista 22.12.2006.

Tanska, 3F Ligaen

Kierros 5 (10.9.)
Skovlunde - Fortuna Hjørring 0-2
Skovbakken - Brøndby 0-4 
Skjold - Team Viborg 3-0 
Varde - Vejle 2-5
Ennen MM-ottelua vielä kaksi kierrosta.
1 Brøndby 6 ott.
18 33-3
2 Fortuna Hjørring 5 13 18-0
Skovlunde 6 12 10-8
4 Skovbakken 5  6 13-11
5 Skjold 5 5 7-13
6 Vejle 5 4 8-14
7 Varde 5 1 4-21
8 Team Viborg 5
0 2-25
Kolminkertainen sarja pelataan syksystä kevääseen -rytmillä. Ensimmäinen kierros on pelattu 15.8., syksyn viimeinen eli kierros 12 pelataan 19.11., talvitaukoa pidetään maaliskuun loppuun asti. Kevään ensimmäiset ottelut ovat 1.4. ja sarja päättyy hyvissä olosuhteissa 10.6.

Ykkösdivisioona samalla rytmillä, 12 joukkuetta. Kakkonen eli Danmarkserien, kolme kuuden joukkueen lohkoa, pelataan erikseen syksysarja ja kevätsarja.

Cup on alkanut kesäkuussa, ylimmän tason joukkueet tulivat mukaan toiselle kierrokselle 9.8., kolmas kierros (16 joukkuetta) pelattiin 6.9., puolivälierät (8, joista enää neljä ylimmältä tasolta) 20.9., kaksiosaisen välierän ottelut 5.4. ja 18.4., finaali 4.5.2007.
 

U20-naiset, MM-finaaliturnaus
Otteluohjelma ja tuloksia.
FIFA:n kisasivusto.
U20, MM-mitalitilasto 2002 - 2006
Karsintatuloksia.

Maailman paras
"Maailman paras naisten joukkue"   - titteli on edelleen Saksalla. Elokuun alussa Italia haastoi ja hävisi Krefeldissä 15764 katsojan edessä 5-0 ja MM-karsinnassa Saksa löi Irlannin 3-0. Seuraavat tittelin tavoittelijat ovat MM-karsinnassa Sveitsi, Skotlanti ja Venäjä. Kiina piti hetken titteliä maaliskuussa, mutta Algarvessa se siirtyi ensin Kiinalta Ranskalle (0-1), sitten edelleen USA:lle (4-1), joka puolestaan joutui luovuttamaan sen Saksalle rp-kilpailun jälkeen.
28.8.2006

Tittelin saa uusi joukkue aina, kun voittaa edellisen haltijan (kuten ammattilaisnyrkkeilyssä). Suomi on haastanut vuodesta 1969 lähtien tittelinhaltijan 26 kertaa, vuoden 2005 aikana kolmesti, ensin Algarvessa Tanskan (1-4) ja Ranskan (1-2) ja viimeksi EM-2005 kisoissa Ruotsin (0-0). Ruotsi menetti tittelin ensin Norjalle ja tämä edelleen Saksalle.  9.10.2005

U15/91-maaottelut
1991-syntyneet ovat ensimmäinen ikäluokka, joka pelaa U17-vuotiaiden Euroopan ja maailmanmestaruudesta vuonna 2008.

4-maan turnaus Saksassa
14.8. Irlanti - Skotlanti 0-0, Saksa - Wales 7-1
16.8. Wales - Irlanti 0-6, Saksa - Skotlanti 9-1
18.8. Skotlanti - Wales 5-0, Saksa - Irlanti 5-0

20.5. Hollanti - Belgia 1-2
3.6. Belgia - Puola 0-2, Blegny
5.6. Belgia -Puola 2-2
11.10. Ruotsi - Norja

U19-naiset, EM-historia
Finaaliturnaus 2006
Mestarit
2006/87: Saksa
2005/86: Venäjä
2004/85: Espanja
2003/84: Ranska
2002/83: Saksa
2001/82: Saksa
2000/81: Saksa
1999/80: Ruotsi
1998/79: Tanska
Maahistoria 1997- 2006 .
Mitalihistoria 1997-2006 .

Olympiakiintiöt 2008 (Peking)
12 joukkuetta
Aasia 3 (Kiina + kaksi muuta)
Afrikka 1,5 (kakkonen karsii Etelä-Amerikan joukkueen kanssa)
Etelä-Amerikka  1,5 (kakkonen karsii Afrikan kakkosen kanssa)
Pohjois- ja Keski-Amerikka 2
Eurooppa 3,
MM-kisojen kolme parasta.
Oseania 1 (huom. Australia karsii Aasian kiintiöstä)
 
U17-tyttöjen EM
Alle 17-vuotiaiden tyttöjen Euroopan mestaruus on katkolla ensimmäisen kerran vuonna 2008. Samalla karsitaan myöhemmin vuonna 2008 pelattavaan 16 maan MM-turnaukseen. EM-turnauksia on sen jälkeen vuosittain ja maailmanmestaruus ratkaistaan joka toinen vuosi.

Euroopan karsinnan muoto selviää ilmoittautumisten jälkeen. Ensimmäinen vaihe pelataan 1.8. - 31.10.2007 ja toinen vaihe huhtikuussa 2008 sekä finaali toukokuussa 2008.

Osanotto-oikeus: syntynyt 1.1.1991 jälkeen, mutta täyttää viimeistään otteluvuoden aikana vähintään 15 vuotta. Peliaika on 2x40 min.

Lähiseutukuriositeettia Venäjältä
Rossijanka   Venäjän mestari v. 2005. Puna-armeijan urheiluseuran naishaara (tai -jatke). "Rossijanka" suomeksi "venäläisnainen". Jos kieli tuottaa vaikeuksia, niin baabelin kääntäjä vain töihin.


UEFA Women´s Cup 2005-06, finaalit
2005 - 2006, ykkösvaihe
2005 - 2006, kakkosvaihe + jatko  

Suomi, naiset
Suomi 2006, pelaajat
Suomi 2005, pelaajat


Naiset, maaottelut 1973 - 2006   219 ottelua, 31 eri vastustajaa
Naiset, maaottelut maittain 1973 - 2006
Naiset, maalit 1973 - 2006   198 maalia, 49 maalintekijää
Naiset, pelaajat 1973 - 2006  183 pelaajaa, 5 uutta v. 2006

Nuoret pelaajat 1988 - 2006
  n. 350 pelaajaa

Suomi, U21- ja U20-naiset
Vuosi 2005, U21 (1984)
Vuosi 2006, U20 (1986)
Vuosi 2006, U21 (1985)
U20/U21-maaottelut 1990 - 2006   81 ottelua, 16 eri vastustajaa
U20/U21-maalit 1990 - 2006

Suomi, U19- ja U18-naiset
Vuosi 2006, U18 (1988)

Vuosi 2006, U19 (1987)

Vuosi 2005, U18 (1987)
Vuosi 2005, U19 (1986)

U18/U19-maaottelut 1997 - 2006   91 ottelua, 32 eri vastustajaa. V. 2006 uutena Bosnia-Herzegovina.
U18/U19-maalit 1997 - 2006   180 maalia, 49 maalintekijää

Suomi, U16- ja U17-tytöt
Suomi U16/1990, vuosi 2006    Kaikkia peliaikatilastoja ei ole ollut käytettävissä.
Suomi U17/1989, vuosi 2006    Kaikkia peliaikatilastoja ei ole ollut käytettävissä.
Suomi U16/1989, vuosi 2005

Suomi U17/1988, vuosi 2005


U16/U17-maaottelut 1988 - 2006   121 ottelua, 13 eri vastustajaa
U16/U17-maalit 1988 - 2006   126 maalia

Universiadit
2005 Izmir, Turkki




U19-naiset, EM-historia
Finaaliturnaus 2005
Mestarit
2006/87: Saksa
2005/86: Venäjä
2004/85: Espanja
2003/84: Ranska
2002/83: Saksa
2001/82: Saksa
2000/81: Saksa
1999/80: Ruotsi
1998/79: Tanska
Maahistoria 1997- 2006 .
Mitalihistoria 1997-2006 .

U19-naiset, EM

U19/88 2006-2007, ykkösvaihe   45 osallistujaa.
Finaalijärjestäjää (= Islanti) lukuunottamatta kaikki aloittavat ykkösvaiheesta syksyllä 2006.
U19/87 2005-2006, ykkösvaihe  
U19/87 2005-2006, kakkosvaihe  
U19/87 2005-2006, finaaliturnaus Sveitsissä
www.uefa.com/competitions/wunder19

U19-naisten EM-finaalien järjestäjät
2007: Islanti
2008: Ranska
2009: Valko-Venäjä

Algarven turnaus 2006
Tuloksia

Maailmalta
NFF vil lønne daglige ledere i kvinnefotballen 100% Fotball
Gladmelding til alle klubbene i Toppserien: Nå kan de ansette daglige ledere for Fotballforbundets regning.
Slik spilles Toppserien 2006   100% Fotball
Toppserien blir utvidet til 12 lag fra 2007   100% Fotball
Damallsvenskan 2006    www.svenskfotboll.se
Fem kvindeklubber udpeget til kraftcentre   www.dbu.dk

11.3. Barbados - Antiqua&Barbuda 1-0 (0-0), 4000, Bridgetown (Barbadoksen ensimmäinen maaottelu)

Challenge de France (cup), osallistujia 371
2. kierros: Ploërmel FC (piirisarja) - Le Mans UC72 (Div 2) 0-3 (0-0), 1090, yleisöennätys
www.foot-feminin.org

Maailmalta
Luxembourg maajoukkuekartalle
Luxembourgissa on koottu naisten maajoukkue, joka on harjoitellut lokakuussa kymmenen kertaa.
Ensimmäinen kv-ottelu 5.11.05: Ranska U21 - Luxembourg/A 8-0 (5-0)

Sarjaa maassa on pelattu vuosina 1972-1978, uudestaan 1984-1989 ja lopulta vuodesta 1997 lähtien jatkuvasti. Naisten cup on pelattu neljä kertaa, viime keväänä voiton vei FC Mamer. Sarjamestari Progrès Niedercom on ollut mukana UEFA Women's cupissa.
www.football.lu  www.foot-feminin.org

Klepp-drakten solgt for 1,4 mill. www.jbl.no Klepp on Toppserienissä pelaava kyläseura Stavangerin kupeesta, paitamainosten 1,4 milj. kruunua = noin 175000 euroa.
Fotballjentene for dårlig trent, kan miste OL-stötte i Sverige   www.dagbladet.no OL = Olympialeikit
Felvinklat om SOK-stöd till damfotboll   www.damfotboll.com

NCAA College Cup, Final Four
Finaali 4.12.05 Portland - UCLA 4-0 (3-0), 6578
www.ncaasports.com/soccer/womens
Florida State University


Perspektiiviä:
www.pauliinamiettinen.com

Andersonin hekatuksia
Ajatuksia sohovalta
Tupsupäällikön journaali

FIFA 2005 - naisten parhaat
Birgit Prinz GER (513), Marta BRA (429) ja Shannon Boxx USA (235). Prinz oli kolmannen kerran peräkkäin ykkönen.

Laura Kalmari sai yhden ykkösäänen (Vietnamin valmentajalta), kolme kakkosääntä (Venäjän, Unkarin ja Kroatian kapteenilta) ja neljä kolmosääntä (Serbia-Montenegron kapteenilta ja valmentajalta sekä Senegalin ja Uusi-Seelannin valmentajalta).
Satu Kunnakselle kaksi kolmosääntä (Liettuan kapteenilta ja Puolan valmentajalta).

Sanna Valkosen lista: 1. Marta, 2. Bente Nordby (NOR), 3. Renate Lingor (GER)
Käldin lista:
1. Marta, 2. Renate Lingor, 3. Bente Nordby

Futismaailman vuosiäänestys 2005, tulokset
26 kategorian parhaat valittu. Lue tulokset ja kommentteja.
www.futismaailma.com/vuodenparhaat

Toppserien 2006
18. / 18 kierros 28.10.
NSM-sarja
18. / 18 kierros
Damallsvenskan
22. / 22 kierros 29.10.
Sandviken - Amazon Grimstad 3-1
Fløya - Arna-Bjørnar 0-3
Klepp - Liungen 2-1
Team Strømmen - Røa 4-1
Trondheims-Ørn - Kolbotn 0-2
Kaikki ottelut pelattu.

2007:
FC Espoo ykköseen.
PuiU NSM-sarjaan.

Karsinta:
Kuusysi - KMF 0-1
KMF - Kuusysi 2-0
Kaikki ottelut pelattu.

kulta: Umeå
iso hopea: Dj.Älvsjö
pieni hopea: Linköpings FC
pronssi: Malmö FF
1 Kolbotn 
42 76-17
2 Trondheims-Ørn 42 47-10
3 Røa 39 69-24
4 Team Strømmen 38 47-25
5 Arna - Bjørnar  35 60-26
6 Amazon Grimstad
23 42-32
7 Fløya 14 24-57
8 Sandviken 13 25-63
9 Klepp 11 17-611
10 Liungen 3 90-102
V. 2007 12 joukkuetta.
Asker FK ja  Kattem (Trondheim)
nousevat suoraan.


9. ja 10. karsivat ykkösen kolmosen ja nelosen kanssa säilymisestä.
Klepp - Manglerud Star (Oslo)
Liungen - Grand Bodø
1 FC Honka
47 65-9
2 FC United 42 62-8
3 HJK  41 50-9
4 Åland U  27 40-35
5 Ilves 26 34-36
6 TiPS
22 31-32
7 FC Sport
17 23-40
SC Raisio 17 24-45
KMF  17 22-52
10 FC Espoo
1 10-95
1 Umeå IK
64 74-11
2 Dj./Älvsjö
43 61-23
3 Linköpings FC  41 43-25
4 Malmö FF 40 41-23
5 Kopparbergs/Göteb.
35 44-36
6 KIF Örebro 29 33-33
7 Hammarby IF 29 33-41
Sunnanå
27 26-33
9 Bälinge  19 16-41
10 QBIK 15 18-51
11 Jitex 13 17-59
12 Mallbackens IF
11 15-44
Nousijat:
Norrettan: AIK (Solna)
(AIK = Allmänna Idrottsklubben)
Söderettan: Falköpings KIK
(KIK = Kvinnliga Idrottsklubb)

Naiste Meistriliiga 2006
20. kierros (viimeinen)

ЧЕМПИОНАТ РОССИИ
16. / 16 kierros
Kaikki ottelut pelattu.
Karsinta:
13.10. JK Trans Narva - JK Tulevik Viljandi 0-0
21.10. JK Tulevik - JK Trans Narva 5-0
Tulevik säilitas koha Meistriliigas.
Kaikki ottelut pelattu.
1  Pärnu JK
52 143-11
2 FC Levadia
47 134-9
3 JK Tallinna Kalev
36 74-41
4 JK Tammeka 30 34-39


5 FC Flora Tallinn
37 104-25
6 EVL Silwi 16 26-112
7 JK Tulevik
10 16-170
8 JK Piraaja  9 19-144
1 Rossiyanka
44 99-14
2 Spartak
37 54-10
3 Nadezhda
34 56-12
4 Ryazan
32 41-33
5 Prialit  19 18-32
6 Lada 17 25-38
7 Chertanovo
16 27-44
Aurora  7 14-61
9 Victoria
0 2-94