UEFA Women's Cup 2004-2005
26.7.2004 / uefa.com
UEFA:n naisten seuracupiin osallistuu 43 joukkuetta, Ruotsista mukana kaksi joukkuetta, mestari Djurgården/Älvsjö ja edellinen cup-voittaja Umeå IK.

Ensimmäinen turnauskierros: 19.-25.7.2004

36 joukkuetta, yhdeksän neljän joukkueen lohkoa, lohkojen parhaat toiselle kierrokselle.

Lohko 1 (Slovakiassa, Žiar nad Hronom)
Alma KTZH (Kazakstan) 9 11-2
Slavia Praha (Tsekki)
6 8-2
FC LP Super Sport Sofia (Bulgaria)
1 3-10
FK MŠK Žiar nad Hronom (Slovakia)
1 2-10

20.7. SK Slavia Praha - FK MŠK Žiar nad Hronom 4-0 (3-0)
7. 1-0 Danuse Jerabkova
38. 2-0 Marcela I
žova
45. 3-0
Gabriela Chlumecka
59. 4-0 Gabriela Chlumecka

20.7. Alma KTZH - FC LP Super Sport Sofia 5-1 (2-0)
27. 1-0 Maryna Luchonak
31. 2-0 Sviatlana Astashova
60. 2-1 Staneva
71. 3-1 Minkina
78. 4-1 Volha Anishoutsava (Valko-Venäjä)
85. 5-1 Larissa Li

22.7. SK Slavia Praha F. - FC LP Super Sport Sofia
3-0 (1-0)
40. 1-0 Gabriela Chlumecka
57. 2-0 Gabriela Chlumecka
59. 3-0 Blanka Penickova


22.7. FK MŠK Žiar nad Hronom - Alma KTZH
0-4 (0-2)
28. 0-1 Mariya Yalova
34. 0-2 Karaseva
57. 0-3 Karaseva
84. 0-4 Nataliya Ivanova

 
24.7. Alma KTZH - SK Slavia Praha 2-1 (0-1)
1. 0-1
Evženie Zubkova
49. 1-1 Mariya Yalova
90. 2-1 Volha Aniskoutsava rp.

24.7. FC LP Super Sport Sofia - FK MŠK Žiar nad Hronom 2-2 (2-1)
30. 1-0 Staneva
34. 2-0 Kostova
43. 2-1 Lucia Doddokova
55. 2-2 Edita Surovcova


Lohko 2 (Liettuassa, Siauliai)
FC Energy Voronezh (Venäjä) 9 27-0
Gömrükçü Baku (Azerbaizan) 6 16-4
Gintra-Universitetas Siauliai (Liettua)
3 1-14
KKF Sciponjat (Makedonia)
0 1-27

20.7. FC Energy Voronezh - KFF Sciponjat
13-0 (5-0), 500
Elena Gorbacheva 4, Irina Zvarich 3, Jennifer Benson 3 (kaikki rp.) USA, Daria Apanashenko, Liubov Bukashina, Anna Kozhnikova

20.7. Gömrükçü Baku - Gintra-Universitetas Siauliau 3-0 (1-0), avustava Saija Raatikainen, 4. tuomari Anri Hänninen
45. 1-0 Elena Kodyryeva
55. 2-0 Alla Lishafai
58. 3-0 
Elena Kodyryeva
 
22.7. KFF Sciponjat - Gömrükçü Baku 1-13 (1-9)
9. 1-0 Sireta Erahimi
17. 1-1 Tatyana Fedosova
18. 1-2 Iryna Bondarenko
19. 1-3 Elena Khodyreva
22. 1-4 Makkbara Alieva
27. 1-5 Victoria Krylowa
29. 1-6 Alla Liahafai
32. 1-7 Yuliya Larionova
44. 1-8 Aygun Cirkhlarova
45. 1-9
Aygun Cirkhlarova
46. 1-10 Nataliya Ignatovitsh
58. 1-11 
Iryna Bondarenko
74. 1-12 Kamala Ibadullayeva
82. 1-13 Alla Lishafai

22.7. FC Energy Voronezh - Gintra-Universitetas Siauliau 11-0 (3-0), 1000, et: Anri Hänninen, avustava Saija Raatikainen
Nataliya Zinchenko 4, Elena Terekhova 2, Daria Apanashenko 2, Elena Gorbacheva, Jennifer Benson, Elena Lamtyugina

 
24.7. Gömrükçü Baku - FC Energy Voronezh
0-3 (0-3), 500
4. 0-1 Elena Terekhova
12. 0-2 Daria Apanashenko


24.7. Gintra-Universitetas Siauliau - KFF Sciponjat
1-0 (0-0), et. Anri Hänninen, avustava Saija Raatikainen
63. 1-0 Kerpiene

Lohko 3 (Valko-Venäjällä, Bobruisk)
FC Bobruichanka (Valko-Venäjä) 9 7-2
WHC Viktória FC Szambathe (Unkari) 4 6-4
FC Codru Anenii Noi (Moldova)
4 6-4
Pärnu JK (Viro)
0 2-11

20.7. FC Bobruichanka - FC Codru Anenii Noi 2-0 (0-0)
56. 1-0 Tatsiana Shramok
70. 2-0 Volha Nahornaya

20.7. Viktória FC - Pärnu JK
4-0 (2-0)
27. 1-0 Adrienn Toth
41. 2-0 Adrienn Toth
62. 3-0 Emese Görög
70. 4-0 Anita Szeker


22.7. FC Codru Anenii Noi - Viktória FC
1-1 (1-1)
6. 1-1 Daniela Pufulete
38. 1-1 Szilvia Weisz


22.7. FC Bobruichanka - Pärnu JK
2-1 (0-0)
69. 1-0 Volha Novikava
85. 2-0 Volha Novikava
88. 2-1 Anastassia Skljarenko-Markovkina


24.7. Viktória FC - FC Bobruichanka
1-3 (1-1)
12. 1-0 Szilvia Weisz
40. 1-1 Tatsiana Shramok
50. 1-2 Maryna Lis
59. 1-3 Tatsiana Volkava

24.7. Pärnu FC - FC Codru Anenii Noi
1-5 (1-1)
12. 0-1 Daniela Pufulete
14. 1-1 Anastassia Markovkina
57. 1-2 Daniela Pufulete
66. 1-3 Vera Rusu
80. 1-4 Viorica Gradjean
81. 1-5 Anastasia Slonova

Lohko 4 (Sloveniassa, Krško)
ŽNK Krka Novo Mesto (Slovenia)
6 4-4
KR Reykjavik 8Islanti)
6 5-3
Ter Leede (Hollanti)
4 3-2
MPS
1 3-6

20.7. Ter Leede - KR Reykjavik 0-1 (0-0)
77. 0-1 Hólmfríður Magnusdottir


20.7. MPS - ŽNK Krka Novo Mesto (SLO) 1-2 (0-1), Krško
29. 0-1 Karmen Vais
61. 0-2 Dragana Todorovic

75. 1-2 Janina Bergman

MPS: Mari Salonen, Hanna Pyhäjärvi, Hanna Kaaranen, Jenni Sibelius, Janina Bergman, Riikka Viitanen, Mari Ingman, Kati Kantanen, Sari Hyyrynen (62. Mia Hiekkamäki), Minna Tuominen, Anna Eriksson (82. Taina Hartikainen)

Krka: Jadranka Knezevic 80, Adrijana Bogolin 84, Tanja Lekic 74, Maria Makowska 69 (Puola), Ksenja Povh 87, Mojca Janc 75, Dragana Todorovic 75 (Serbia-M), Jasmina Mlakar 83, Biljana Jovanovic 77 (Serbia-M), Vera Horvat 66, Karmen Vais 76

22.7. KR Reykjavik - MPS 3-1 (2-0), Krško
31. 1-0 Guðlaug Jonsdottir
43. 2-0 Sif Atlasdottir
84. 3-0
Anna Berglind Jonsdottir
86. 3-1 Hanna Kaaranen


MPS: Mari Salonen, Hanna Pyhäjärvi, Hanna Kaaranen, Jenni Sibelius, Janina Bergman, Riikka Viitanen, Mari Ingman, Kati Kantanen, Sari Hyyrynen (46. Riina Weckman), Minna Tuominen (46. Stina Ruuskanen), Anna Eriksson (46. Mia Hiekkamäki)

KR: María Björg Ágústsdóttir, Embla Sigríður Grétarsdóttir, Guðrún Sóley Gunnarsdóttir (46. Sólveig Þórarinsdóttir), Elfa Björk Erlingsdóttir, Guðný G. Einarsdóttir (74. Ólína Kristín Sigurgeirsdóttir), Guðlaug Jónsdóttir, Edda Gardarsdóttir, Thórunn Helga Jónsdóttir, Hólmfríður Magnúsdóttir (61. Anna Berglind Jónsdóttir), Katrín Ómarsdóttir, Sif Atladóttir  

22.7. Ter Leede - ŽNK Krka Novo Mesto 2-0 (1-0)
39. 1-0 Sabine van Eik
53. 2-0 Sabine van Eik

24.7. ŽNK Krka Novo Mesto (SLO) - KR Reykjavik (ISL)  2-1 (1-1), Krško
9. 1-0 Biljana Jovanovic
25. 1-1 Guðlaug Jonsdottir

63. 2-1 Maria Makowska

24.7. MPS - Ter Leede NED 1-1 (0-0), Brežice
80. 0-1 Saskia Drommel
93. 1-1 Sari Hyyrynen
Erotuomari: Lale Orta (Turkki)

MPS: Mari Salonen, Hanna Pyhäjärvi, Hanna Kaaranen, Jenni Sibelius, Riikka Viitanen, Mari Ingman, Kati Kantanen (38. Anna Eriksson), Sari Hyyrynen, Taina Hartikainen, Mia Hiekkamäki, Stina Ruuskanen

Ter Leede: Jora Wolfram 78, Jeanet Van Der Laan 80, Laura Van Leeuwen 85, Chavelli Stolk 85, Cindy Burger 80, Jody Poldervaart 83, Ilse Witteman 84 (66. Karin Legemate 83), Saskia Drommel 79, Sylvia Nooy (74. Petra Hogewoning 86), Susanne De La Combe 86, Sabine Van Eyk 72 (82. Mary-Jane Olumagba)


Lohko 5 (Belgiassa, Wezemaal)
Masinac-Classic Niš (Serbia-Montenegro)
9 10-2
Hibernian LFC (Skotlanti)
6 9-6
KFC Rapide Wezemaal (Belgia)
3 5-7
ŽNK Maksimir (Kroatia)
0 0-9

20.7. Hibernian LFC - ŽNK Maksimir 5-0 (3-0)
4. 1-0 Debbie McWhinnie
19. 2-0 Julie Ferguson
40. 3-0 Debbie McWhinnie
50. 4-0 Stacey Cook
62. 5-0 Debbie McWhinnie

20.7. Masinac Classic - KFC Rapide Wezemaal 4-1 (3-0)
10. 1-0 Milena Mitic
16. 2-0 Tamara Jovanovic
20, 3-0 Vesna Smiljkovic
67. 3-1 Karen Meeus
79. 4-1 Milena Mitic

 
22.7. Masinac Classic - ŽNK Maksimir
2-0 (2-0)
43. 1-0 Aleksandra Mladenovic
45. 2-0 Milena Mitic


22.7. KFC Rapide Wezemaal - Hibernian LFC
2-3 (2-1)
7. 0-1 Julie Ferguson
8. 1-1 Femke Maes
19. 2-1 Kristel Verelst
47. 2-2 Julia Raph
64. 2-3 Debbie McWhinnie

 
24.7. Hibernian LFC - Masinac Classic
1-4 (0-1)
37. 0-1 Milena Mitic
76. 0-2 Tamara Jovanovic
79. 0-3 Marina Mladenovic
84. 1-3 Julie Ferguson
90. 1-4 Gragana Tomic


24.7. ŽNK Maksimir - KFC Rapide Wezemaal
0-2 (0-1)
18. 0-1 Karen Meeus
85. 0-2 Karen Meeus

Lohko 6 (Puolassa, Wroclaw)
AZS Wroclaw KS (Puola) 9 9-2
Metallist Kharkov (Ukraina)
6 10-4
Klaksvik (Färsaaret)
3 6-7
Cardiff City LFC (Wales)
0 2-14

20.7. Metallist Kharkov - KÍ Klaksvík 2-1 (0-0)
47. 0-1
Rannvá Andreasen
71. 1-1 Galina Mykhaylenko
84. 2-1
Galina Mykhaylenko

20.7. AZS Wroclaw - Cardiff City LFC 2-1 (1-1)
4. 1-0 Marta Otrebska
31. 1-1 Jessica Fishlock rp.
63. 2-1 Patrycja Pozerska

 
22.7. Metallist Kharkov - Cardiff City LFC 8-1 (5-1)
12. 1-0 Lyudmyla Pekur
15. 2-0
Lyudmyla Pekur
27. 2-1 Charlotte Miller
32. 3-1
Lyudmyla Pekur
41. 4-1 Lyudmyla Pekur
42. 5-1 Hanna Tatarynova
48. 6-1 Vera Djatel
78. 7-1
Lyudmyla Pekur
90. 8-1 Ganna Mozolska

22.7. KÍ Klaksvík - AZS Wroclaw 1-5 (0-2)

6. 0-1 Marta Otrebska
23. 0-2 Patrycja Pozerska
58. 1-2 Rannvá Andreasen
63. 1-3 Liliana Gibek
79. 1-4 Justyna Nazarczyk rp.
90. 1-5 Patrycja Pozerska

 
24.7. Cardiff City LFC - KÍ Klaksvík 0-4 (0-2)
23. 0-1
Bára Skaale
43. 0-2 Malena Josephsen
52. 0-3 Malena Josephsen
60. 0-4 Rannvá Andreasen

24.7. AZS Wroclaw - Metallist Kharkov 2-0 (0-0)
49. 1-0 Marta Otrebska
84. 2-0 Marta Otrebska


Lohko 7 (Romaniassa, Cluj-Napoca)

Athletic Club Bilbao (Espanja) 7 16-4
CFF Clujana (Romania)
4 3-5
Maccabi Holon FC (Israel)
3 3-3 (kolme tasapeliä)
Newtownabbey Strikers WFC (Pohjois-Irlanti)
1 5-15

20.7. Athletic Club - Newtownabbey Strikers 10-3 (3-2), 1000
2. 0-1 Rosemary Clarke
5. 1-1 Orueta
14. 2-1 Zabala
21. 3-1 Gurutze
23. 3-2 Helen McKenna
46. 4-2 Lorena
54. 5-2 Onaindia
61. 5-3 Nadene Stewart
79. 6-3 Lorena rp.
82. 7-3 oma maali
84. 8-3 Iraia
89. 9-3 Eba
90. 10-3 Erika


20.7. CFF Clujana - Maccabi Holon 0-0
 
22.7. Athletic Club - Maccabi Holon
1-1 (1-1)
37. 1-0 Tzibi
45. 1-1 Sivan Fhema


22.7. Newtownabbey Strikers - CFF Clujana
0-3 (0-0)
53. 0-1 Maria Adela Serban
63. 0-3 Rodica Stribela
87. 0-3 oma maali

 
24.7. CFF Clujana - Athletic Club
0-5 (0-2)
4. 0-1 Gurutze
9. 0-2 Orueta
56. 0-3 Erika
75. 0-4 Erika
77. 0-5 Gurutze

24.7. Maccabi Holon - Newtownabbey Strikers
2-2 (0-1)
25. 0-1 Helen McKenna
51. 1-1 Silvia Jean
58. 2-1 Dovrat Bendel
83. 2-2 Nadene Stewart

Lohko 8 (Bosnia Herzegovinassa, Sarajevo)
AE Aegina (Kreikka)
9 10-0
Frauen FC Zuchwil (Sveitsi)
6 17-1
SFK 2000 Sarajevo (Bosnia-Herzegovina)
3 5-6
Ledra (Kypros)
0 1-25

20.7. FC Zuchwil - SFK 2000 Sarajevo 4-0 (3-0)
24. 1-0 Shauna Gysin
35. 2-0 Andrea Vögli
45. 3-0 Andrea Vögeli
68. 4-0 Manuela Marra

20.7. AE Aegina - Ledra
7-0 (5-0)
20. 1-0 Vesna Stojanovic
(Serbia-M)
29. 2-0 Danijela Stojilkovic (Serbia-M)
31. 3-0 Vesna Stojanovic
39. 4-0 Zouzouli
44. 5-0 Zouzouli
83. 6-0 Lefki Zafeiropoulou
86. 7-0 Bentoumi

 
22.7. FC Zuchwil - Ledra
13-1 (4-1)
Zuchwil : Manuela Marra 3, Priska Schaufelbühl 2, Andrea Vögeli 2, Nadine Schaer 2, Maya Affolter, Denise Marti, Fabienne Daetwyler
Ledra : Theodora Modestov


22.7. SFK 2000 Sarajevo - AE Aegina
0-2 (0-1)
38. 0-1 Danijela Stojilkovic rp. (Serbia-M)
80. 0-2 Bentoumi

 
24.7. Ledra - SFK 2000 Sarajevo
0-5 (0-0)
47. 0-1 Adrijana Kapetanovic
60. 0-2
Adrijana Kapetanovic
70. 0-3 Amela Fetahovic
74. 0-4 Ivana Vlajic
90. 0-5 Mersiha Asceric


24.7. AE Aegina - FC Zuchwil
1-0 (0-0)
90. 1-0 Evangelia Brisimi


Lohko 9 (Ranskassa, Montpellier)
Montpellier HSC (Ranska)
9 13-0
SV Neulengbach (Itävalta) 6 7-10
Sociedade União 1° Dezembro (Portugali)
1 2-5
University College Dublin WFC (Irlanti)
1 3-10

20.7. SU 1° Dezembro - SV Neulengbach 1-3 (1-2)
15. 0-1 Birgit Hufnagl
18. 1-1 Carla Couto
33. 1-2 Maria Gstöttner
55. 1-3 Celia Ribeiro


20.7. Montpellier HSC - UC Dublin WFC
5-0 (2-0), 500
16. 1-0 Hoda Lattaf
31.
2-0 Virginie Faisandier
61. 3-0 Hoda Lattaf
71. 4-0 Zohra Ayachi
91. 5-0 Elodie Ramos

22.7. UC Dublin WFC - SU 1° Dezembro
1-1 (0-1)
5. 0-1 Carla Couto
93. 1-1 Mazzarello Sweeney


22.7. Montpellier HSC - SV Neulengbach
7-0 (3-0), 500
2. 1-0 Elodie Ramos
23. 2-0 Elodie Ramos
36. 3-0 Audrey Lacaze
56. 4-0 Sonia Bompastor
59. 5-0 Hoda Lattaf
81. 6-0 Sonia Bompastor
93. 7-0 Hoda Lattaf

 
24.7. SU 1° Dezembro - Montpellier HSC
0-1 (0-0), 400
86. 0-1 Elodie Ramos


24.7.
SV Neulengbach - UC Dublin WFC 4-2 (1-1)
26. 0-1 Carmel Kissane
33. 1-1 Sabine Brand
51. 2-1 Natascha Celough
61. 3-1 Sabine Brand
89. 3-2 Carmel Kissane
92. 4-2 Silvia Gajdosova


Maita, jotka eivät mukana:
Latvia (FK Ventpils),
Luxembourg (Progrès Niedercorn), Malta (Hibernians)
Albania, Andorra, Armenia, Georgia, Liechtenstein, San Marino, Turkki
-----
Toinen turnauskierros (16 joukkuetta): 13.-19.9.2004
Ensimmäisen kierroksen lohkovoittajat ja seitsemän joukkuetta suoraan, neljä lohkoa. Kaksi parasta jatkaa puolivälierään.

Lohko 1:
Umeå IK (hallitseva mestari) ja lohkojen 3, 4 ja 5 voittajat
Lohko 2: Ruotsi (Djurgården/Älvsjö, Englanti (Arsenal) ja lohkojen 7 ja 8 voittajat
Lohko 3: Saksa (Turbine Potsdam), Italia (Torres) ja lohkojen 6 ja 9 voittajat
Lohko 4: Norja (Trondheims-Ørn), Tanska (Brøndby) ja lohkojen 1 ja 2 voittajat
---
Puolivälierät (koti/vieras): 23.-27.10.  ja 30.10. - 3.11.2004
Välierät (koti/vieras): 6.-10.4. ja 13.-17.04. 2005 
Finaali (koti/vieras): 11.-15.5. ja 18.-22.5. 2005