Naiset U17 EM 2007-2008 (1991)
15.4.2008  www.uefa.com

Ensimmäistä U17-naisten Euroopan mestaruutta tavoittelee 40 maata. Karsinnassa on kaksi vaihetta. Ykkösvaiheessa pelataan syksyllä 2007 kymmenessä neljän joukkueen lohkossa, lohkovoittajat ja kuusi parasta kakkosta jatkavat. Kakkosvaihe pelataan huhtikuussa 2008 ja neljän joukkueen lopputurnaus toukokuussa 2008. Lopputurnauksen neljä parasta saa paikan U17 MM-turnaukseen (Uusi-Seelanti).

MM-turnaus pelataan v. 2008, ajankohta on vielä auki. Mukana 16 maata:
Oseania (1): Uusi-Seelanti (Australia kuuluu jalkapallossa "Aasiaan", eikä selvinnyt.)
Aasia (3): Pohjois-Korea, Japani ja Etelä-Korea
Etelä-Amerikka (3), Pohjois- ja Keski-Amerikka (3), Afrikka (3) ja Eurooppa (3)
-----------
Ykkösvaihe

Lohkovoittajat (10): Englanti, Hollanti, Islanti, Ranska, Ruotsi, Saksa, Skotlanti, Suomi, Sveitsi ja Tsekki
Kakkosvertailusta (6): Norja 3 (11-6), Irlanti 3 (6-2), Belgia 3 (6-4), Tanska 3 (6-4), Puola 3 (4-2), Venäjä 3 (3-2)

----------
Kakkosvaihe

Lohko 1 (Tsekissä)
Lopputilanne: Englanti 7 (7-1), Hollanti 5 (3-1), Tsekki 3 (3-7), Belgia 1 (3-7)

25.3.08 Englanti – Tsekki  4-0 (1-0)

3. 1-0 Rebecca Jane, 49. 2-0 Danielle Carter, 61. 3-0 Danielle Carter, 81. 4-0 Jess Holbrook


25.3.08 Hollanti – Belgia  1-1 (1-0)

32. 1-0 Teessa Oudejans rp., 47. 1-1 Yana Daniels


27.3.08 Englanti – Belgia 3-1 (2-0)

20. 1-0 Gilly Flaherty, 40. 2-0 Rachel Daly, 59. 2-1 Justine Vanhaevermaet, 83. 3-1 Danielle Carter

 

27.3.08 Tsekki – Hollanti 0-2 (0-2)

4. 0-1 Tessa Oudejans, 10. Shanice van de Sanden

 

30.3.08 Hollanti – Englanti 0-0

 

30.3.08 Belgia – Tsekki 1-3 (1-1)

19. 1-0 Yana Daniels, 38. 1-1 Adéla Pivonková, 50. 1-2 Michaela Culová, 64. 1-3 Aneta Pospisilová

 


Lohko 2 (Ranskassa)
Lopputilanne: Ranska 9 (5-0), Skotlanti 6 (2-1), Irlanti 3 (1-3), Norja 0 (0-4)

18.3.08 Skotlanti – Irlanti 1-0 (1-0)

26. 1-0 Emily Thomson


18.3.08 Ranska – Norja 2-0 (0-0)

60. 1-0 Kelly Perdrizet, 80. 2-0 Marine Augis

20.3.08  Ranska – Irlanti 2-0 (0-0)

53. 1-0 Pauline Crammer, 80. 2-0 Soline Barbance

 

20.3.08 Skotlanti – Norja 1-0 (0-0)

81. 1-0 Emily Thomson


23.3.08 Skotlanti – Ranska 0-1 (0-0)

61. 0-1 Pauline Crammer

 

23.3.08 Norja – Irlanti 0-1 (0-1)

35. 0-1 Amy Ryan



Lohko 3 (Saksassa)
Lopputilanne: Saksa 9 (11-1), Puola 4 (3-4), Ruotsi 2 (3-6), Sveitsi 1 (2-7)

 

10.4.08 Ruotsi – Puola 1-1 (1-1)

23. 0-1 Aleksandra Sikora, 34. 1-1 Elisabeth Klinga

 

10.4.08 Saksa – Sveitsi 4-0 (1-0)

23. 1-0 Kristine Zumbült, 65. 2-0 Ivana Rudelic, 69. 3-0 Ivana Rudelic, 77. 4-0 Alexandra Popp

 

12.4.08 Sveitsi – Ruotsi 1-1 (1-1)

13. 1-0 Rahel Kiwic, 39. 1-1 Amanda Wegerman

 

12.4.08 Saksa – Puola 3-0 (3-0)

4. 1-0 Turis Knaak, 19. 2-0 Turid Knaak, 35. 3-0 Alexandra Popp

 

15.4.08 Ruotsi – Saksa 1-4 (1-2)

18. 1-0 Olivia Schough, 34. 1-1 Lynn Mester, 38. 1-2 Alexandra Popp, 58. 1-3 Alexandra Popp rp., 68. 1-4 Alexandra Popp

 

15.4.08 Puola – Sveitsi 2-0 (2-0)

16. 1-0 Aleksandra Sikora, 27. 2-0 Malgorzata Lesinka

 



Lohko 4 (Tanskassa)
Lopputilanne: Tanska 7 6-2, Suomi 7 5-2, Venäjä 3 (4-6), Islanti 0 (7-12)

 

24.3.08 Islanti – Venäjä 3-4 (3-1)

11. 0-1 Irina Zinovyeva, 17. 1-1 Berglind Thorvaldsdottir, 22. 2-1 Iris Valmundsdottir, 36. 3-1 Arna Omarsdottir, 43. 3-2 Anastasia Akimova, 48. 3-3 Tatyana Anavyeva rp. 73. 3-4 Irina Zinovyeva

 

24.3.08 Suomi – Tanska 0-0

Suomi: Katja Kankaapää TPS - Hanne Ojanperä FC United, Tiina Vatanen KMF, Emmi Alanen FC Sport, Sini Ihamäki HJK (56. Madeleine Hamberg FC Sport), Lila Räihälä HJK (41. Maiju Mutikainen HJK), Sanna Porali PuiU, Jessi Hietanen Ilves, Nelli Back HJK, Tina Kohonen HJK, Dali Meller TiPS

 

Vaihdossa: Emilia Österberg HJK, Aino Lehtinen PK-35, Anna Backman FC United, Lotta Peitsi HJK, Ida Sundsten FC United

 

26.3.08 Suomi - Venäjä 1-0 (1-0)

23. 1-0 Hanne Ojanperä

 

Suomi: Katja Kankaapää TPS - Tina Kohonen HJK, Nelli Back HJK, Aino Lehtinen PK-35, Dali Meller TiPS, Jessi Hietanen Ilves, Tiina Vatanen KMF, Emmi Alanen FC Sport, Lotta Peitsi HJK (41. Ida Sundsten FC United), Hanne Ojanperä FC United, Maiju Mutikainen HJK PuiU,

 

Vaihdossa: Emilia Österberg HJK, Anna Backman FC United, Sini Ihamäki HJK, Madeleine Hamberg FC Sport, Lila Räihälä HJK, Sanna Porali

 

26.3.08 Islanti – Tanska 2-4 (1-1)

12. 0-1 Linette Andreassen, 25. 1-1 Stefania Valdimarsdottir, 54. 1-2 Sofie Junge Pedersen, 70. 1-3 Katrine Veje, 72. 2-3 Berglind Thorvaldsdottir, 82. 2-4 Simone Boye Sörensen

 

28.3.08 Islanti - Suomi 2-4 (0-1), Spjald

12. 0-1 Emmi Alanen, 49. 0-2 Hanne Ojanperä, 53. 1-2 Heiða Dröfn Antonsdóttir, 58. 1-3 Lila Räihälä, 61. 2-3 Andrea Ýr Gústavsdóttir, 64. 2-4 Dali Meller

 

Suomi: Suomi: Katja Kankaapää TPS, Anna Backman FC United (71. Lotta Peitsi HJK), Nelli Back HJK (62. Sanna Porali PuiU), Aino Lehtinen PK-35, Dali Meller TiPS, Jessi Hietanen Ilves, Tiina Vatanen KMF, Emmi Alanen FC Sport, Maiju Mutikainen HJK, Madeleine Hamberg FC Sport (48. Lila Räihälä HJK), Hanne Ojanperä FC United,

 

Vaihdossa: Emilia Österberg HJK, Tina Kohonen HJK, Ida Sundsten FC United, Sini Ihamäki HJK

 

Islanti: Birna Berg Haraldsdóttir - María Rannveig Guðmundsdóttir, Arna Ómarsdóttir,  Silvía Sigurðardóttir (79. Sigmundína Sara Þorgrímsdóttir), Andrea Ýr Gústavsdóttir, Stefanía Valdimarsdóttir (35. Heiða Dröfn Antonsdóttir), Arna Sif Ásgrímsdóttir, Dagný Brynjarsdóttir, Katrín Ásbjörnsdóttir (60. Hanna María Jóhannsdóttir), Berglind Björk Þorvaldsdóttir

 

28.3.08 Tanska – Venäjä 2-0 (0-0)
62. 1-0 Amanda Holhol, 80. 2-0 Britta Olsen