Naiset U17 EM 2008-2009 (1992)
26.9.2008  www.uefa.com

Toista U17-naisten Euroopan mestaruutta tavoittelee 40 maata. Karsinnassa on kaksi vaihetta. Ykkösvaiheessa pelataan syksyllä 2008 kymmenessä neljän joukkueen lohkossa, lohkovoittajat ja kuusi parasta kakkosta jatkavat.

Kakkosvaihe pelataan keväällä 2009 ja neljän joukkueen lopputurnaus toukokuussa 2009.

Kakkosvaiheeseen: Englanti, Saksa, Tsekki

Kakkosten vertailussa odottamassa: Englanti 3 (5-2), F.Y.R. Makedonia 3 (4-4), Suomi 1 (2-10)  

-----------
Ykkösvaihe

 

 

Lohko 1 (14.-19.10.2008): Belgia, Tanska, Kazakstan ja Georgia

 

14.10.08 Tanska – Georgia

14.10.08 Georgia – Kazakstan

16.10.08 Kazakstan – Tanska

16.10.08 Belgia – Georgia

19.10.08 Tanska – Belgia

19.10.08 Georgia – Kazakstan

 

Lohko 2 (7.-12.10.2008): Italia, Ranska, Azerbaizan ja Islanti

 

7.10.08 Ranska - Islanti

7.10.08 Italia - Azerbaizan

9.10.08 Azerbaizan - Ranska

9.10.08 Italia - Islanti

12.10.08 Ranska - Italia

12.10.08 Islanti – Azerbaizan

 

Lohko 3 (23.-28.10.2008) : Unkari, Ukraina, Moldova ja Liettua

 

23.10.08 Unkari - Moldova

23.10.08 Ukraina - Liettua

25.10.08 Unkari - Liettua

25.10.08 Moldova - Ukraina

28.10.08 Ukraina - Unkari

28.10.08 Liettua - Moldova

 

 

Lohko 4 F.Y.R. Makedoniassa

 

Lopputilanne: Tsekki 9 (14-2), F.Y.R. Makedonia 6 (7-4), Puola 3 (7-5), Latvia 0 (1-18)

 

13.9.08 Puola – F.Y.R. Makedonia 2-3 (1-0), Strumica

11. 1-0 Klaudia Grodzka, 49. 1-1 Natasa Andonova, 65. 1-2 Natasa Andonova, 74. 1-3 Natasa Andonova, 75. 2-3 oma maali

 

13.9.08 Tsekki – Latvia 10-1 (2-0), Strumica

19. 1-0 Katerina Podaná, 30. 2-0 Danuta Zelnickova, 44. 3-0 Eva Bartonova, 53. 4-0 Eva Bartonova, 56. 5-0 Svetlana  Burešová, 60. 6-0 Eva Bartonova, 70. 7-0 Eva Bartonova, 72. 8-0 Michaela Jaciskova, 75. 8-1 Olga Ivanova, 76. 9-1 Eva Burešová, 80. 10-1 Eva Bartonova

 

16.9.08 Puola – Latvia 5-0 (1-0)

26. 1-0 oma maali, 47. 2-0 Klaudia Grodzka, 49. 3-0 Ewelina Wolosiewicz, 54. 4-0 Ewelina Wolosiewicz, 63. 5-0 Klaudia Grodzka

 

16.9.08 F.Y.R. Makedonia - Tsekki 1-2 (1-1)

26. 1-0 oma maali, 30. 1-1 Katerina Podaná, 74. 1-2 Alena Konopikova

 

18.9.08 Tsekki – Puola 2-0

 

18.9.08 Latvia – F.Y.R. Makedonia 0-3 (0-2)

25. 0-1 Ina Miloseska, 28. 0-2 Natasa Andonova, 58. 0-3 Mladena Petrova

 

 

Lohko 5 (18.-23.10.2008): Irlanti, Hollanti, Turkki ja Färsaaret

 

18.10.08 Hollanti - Färsaaret

18.10.08 Irlanti - Turkki

20.10.08 Irlanti - Färsaaret

20.10.08 Turkki - Hollanti

23.10.08 Hollanti - Irlanti

23.10.08 Färsaaret - Turkki

 

 

Lohko 6 Bulgariassa

Lopputilanne: Saksa 9 (30-0), Suomi, 4 (8-10), Serbia 4 (8-13), Bulgaria 0 (0-23)

 

16.9.08 Suomi – Bulgaria 6-0 (0-0), Dobrich

43. 1-0 Lila Räihälä, 48. 2-0 Marianna Tolvanen, 53. 3-0 Ninni Berg, 68. 4-0 Lila Räihälä, 71. 5-0 Nelli Back, 84+ 6-0 Lila Räihälä

 

Suomi: Suomi: Emilia Österberg HJK - Nelli Back HJK, Tina Kohonen HJK, Charlotte Thibault PK-35, Meeri Tervo FC Honka, Ebba Sandell GBK (41. Nea-Stina Liljedahl HJK), Lotta Peitsi HJK (58. Hedvig Sandell), Tiina Vatanen KMF, Marianne Tolvanen FC Honka, Lila Räihälä HJK, Ninni Berg KMF (71. Mira Lönnrot HJK)

 

Vaihdossa: Matilda Törnwall mv FC Honka, Mariela Kippola FC Sport, Mira Kurtti TiPS, Ida Sundsten FC United

 

Bulgaria: Roksana Shahanska, Petya Penkova, Nadezhda Dimova (82. Reneta Filipova), Kremena Prodanova, Tanya Mahlelieva, Monika Razhgeva, Yoana Papazova, Lidiya Nacheva, Veronika Gotseva (50. Silviya Todorova), Illiana Topalova (84. Nikoleta Karakoleva), Gergana Tsankova

 

 

16.9.08 Saksa – Serbia 11-0 (5-0)

5. 1-0 Ivana Rudelic, 9. 2-0 Claudia Götte, 22. 3-0 Annika Eberhardt, 32. 4-9 Loenie Maier, 37. 5-0 Nicole Rolser, 47. 6-0 Nicole Rolser, 55. 7-0 Annika Doppler, 57. 8-0 Nicole Rolser, 61. 9-0 Ivana Rudelic, 65. 10-0 Ivana Rudelic, 80. 11-0 Ivana Rudelic

 

 

18.9.2008 Serbia – Suomi 2-2 (1-0), Albena

5. 1-0 Danica Spasojevic, 48. 2-0 Ana Lilic rp., 65. 2-1 Ida Sundsten, 71. 2-2 Lila Räihälä

Suomi: Matilda Törnwall mv FC Honka - Mira Lönnrot HJK, Nelli Back HJK, Mira Kurtti TiPS (41. Tina Kohonen HJK), Meeri Tervo FC Honka, Ebba Sandell GBK (41. Lotta Peitsi HJK), Tiina Vatanen KMF, Nea-Stina Liljedahl HJK (61.  Ida Sundsten FC United), Marianne Tolvanen FC Honka, Lila Räihälä HJK, Ninni Berg KMF

 

Vaihdossa: Emilia Österberg HJK, Charlotte Thibault PK-35,  Mariela Kippola FC Sport

 

Serbia: Martina Petkovic, Jasna Dordevic, Ivana Bobic, Marija Ilic, Danica Spasojevic (50. Milica Dimitrijevic), Ana Lilic, Nevena Damjanovic, Olivera Markovi, Marija Radojicic (76. Katarina Petrovic), Alexsandra Ristic (84. Ivana Savic), Marija Jonovic

 

 

18.9.08 Bulgaria – Saksa 0-11 (0-8)

13. 0-1 Katrin Hartmannsegger , 22. 0-2 Johanna Elsig rp., 25. 0-2 Nicole Rolser, 31. 0-4 Carolin Simon, 33. 0-5 Ivana Rudelic, 35. 0-6 Lynn Mester, 36. 0-7 Lynn Mester, 39. 0-8 Lynn Mester, 41. 0-9 Nicole Rolser, 57. 0-10 Lynn Mester, 60. 0-11 Lynn Mester

 

Saksa: Lisa Schmitz – Leonie Maier, Johanna Elsig, Laura Vetterlein, Carolin Simon – Jana Blessing 93, Claudia Götte (53. Stephanie Breitner), Katrin Hartmannsegger – Ivana Rudelic (53. Annika Eberhardt), Lynn Mester, Nicole Rolser (53. Franziska Knopp)

 

 

21.9.08 Saksa – Suomi 8-0 (6-0), Albena

11. 1-0 Ivana Rudelic, 12. 2-0 Ramona Petzelberger, 14. 3-0 Claudia Götte, 22. 4-0 Leonie Maier, 35. 5-0 Annika Doppler, 38. 6-0 Ivana Rudelic, 48. 7-0 Carolin Simon rp., 53. 8-0 Lynn Mester

 

Saksa: Anna Felicitas Sarholz – Leonie Maier, Johanna Elsig, Laura Vetterlein, Carolin Simon (61. Katrin Hartmannsegger) – Ramona Petzelberger, Claudia Götte, Lynn Mester (61. Jana Blessing 93) – Ivana Rudelic (61. Annika Eberhardt), Annika Doppler, Nicole Rolser (53. Franziska Knopp)

 

Suomi: Emilia Österberg HJK - Charlotte Thibault PK-35, Mira Lönnrot HJK, Nelli Back HJK, Tina Kohonen HJK - Tiina Vatanen KMF, Lotta Peitsi HJK (61. Nea-Stina Liljedahl HJK), Mariela Kippola FC Sport (41. Ebba Sandell GBK, Marianne Tolvanen FC Honka (29. Meeri Tervo FC Honka) - Lila Räihälä HJK, Ninni Berg KMF

 

Vaihdossa: Matilda Törnwall mv FC Honka, Mira Kurtti TiPS, Ida Sundsten FC United

 

21.9.08 Serbia – Bulgaria 6-0 (4-0)

15. 1-0 Marija Ilic, 15. 2-0 Marija Radojicic, xx. 3-0 Marija Jonovic, 40. 4-0 Marija Radojicic, 51. 5-0 Olivera Markovi, 69. 6-0 Marija Radojicic

 

 

Lohko 7 (15.-20.10.2008): Venäjä, Ruotsi, Slovenia ja Armenia

 

15.10.08 Venäjä - Slovenia

15.10.08 Ruotsi - Armenia

17.10.08 Venäjä - Armenia

17.10.08 Slovenia - Ruotsi

20.10.08 Ruotsi - Venäjä

20.10.08 Arnebia – Slovenia

 

 

Lohko 8 (18.-23.10.2008): Sveitsi, Skotlanti, Valko-Venäjä ja Israel

 

18.10.08 Sveitsi – Valko-Venäjä

18.10.08 Skotlanti - Israel

20.10.08 Sveitsi - Israel

20.10.08 Valko-Venäjä - Slotlanti

23.10.08 Skotlanti - Sveitsi

23.10.08 Israel – Valko-Venäjä

 

 

Lohko 9 (21.-26.10.2008): Wales, Espanja, Romania ja Kroatia

 

21.10.08 Wales - Romania

21.10.08 Espanja - Kroatia

23.10.08 Romania - Espanja

23.10.08 Wales - Kroatia

26.10.08 Espanja - Wales

26.10.08 Kroatia – Romania

 

 

Lohko 10 Virossa

Lopputilanne: Norja 9 (13-1), Englanti 6 (8-2), Kreikka 1 (1-9), Viro 1 (1-11)

 

19.9.08 Englanti – Kreikka 4-0 (2-0)

7. 1-0 Naomi Cole, 28. 2-0 Laura Bruton, 47. 3-0 Danielle Carter, 69. 4-0 Paige Eli

 

19.9.08 Norja – Viro 7-0 (5-0)

7. 1-0 Emilie Haavi, 10. 2-0 Lise Marie Karlseng Utland, 16. 3-0 Anette Tengesdal, 23. 4-0 Lise Marie Karlseng Utland, 24. 5-0 Lise Marie Karlseng Utland , 41. 6-0 Emilie Haavi, 57. 7-0 Lise Marie Karlseng Utland

 

21.9.08 Norja – Kreikka 4-0 (2-0)

9. 1-0 Lisa-Marie Utland, 24. 2-0 Ina Skaug, 70. 3-0 Anette Tengesdal, 72. 4-0 Anette Tengesdal

 

21.9.08 Viro – Englanti 0-3 (0-1)

16. 0-1 Laura Bruton, 70. 0-2 Bethanie Gardener, 80. 0-3 Danielle Carter

 

24.9.08 Englanti – Norja 1-2 (0-1)

40. 0-1 Emilie Haavi, 46. 0-2 Else Vassbo, 75. 1-2 Paige Eli

 

24.9.08 Kreikka – Viro 1-1 (0-0)

55. 1-0 Emmanouela Sfakianaki, 64. 1-1 Kairi Himanen