U20-naisten MM 2006, karsinta (1986)
15.5.2006
Kolmas naisjunioreiden MM-lopputurnaus pelataan Moskovassa kesällä 2006.
Aiemmat mestarit: 2002 Kanada, 2004 Saksa.

www.fifa.com

Lopputurnauspaikan varmistaneet (*ensikertalainen lopputurnauksessa):
Eurooppa (5): Venäjä, Ranska, Saksa, Suomi* ja Sveitsi*
Etelä-Amerikka (2): Argentiina* ja Brasilia
Pohjois-Amerikka (3): Kanada, USA ja Meksiko
Oseania (1): Uusi-Seelanti*
Aasia (3): Kiina, Australia ja Pohjois-Korea*
Afrikka (2): Nigeria ja RD Kongo


Etelä-Amerikka: Brasilia ja Argentiina jatkoon
Karsinta Chilessä 4. - 20.1.2006
Jatkosarja
16.1. Brasilia - Paraquay 1-1 ja Argentiina - Peru 0-0
18.1.
Brasila - Peru 7-0 ja Argentina - Paraguay 4-0
20.1. Brasilia - Argentiina 1-0 ja Peru - Paraquay 0-2
Lopputilanne: Brasilia 7 (9-1), Argentiina 4 (4-1), Paraquay 4 (3-4), Peru 1 (0-9)
Kaksi parasta Moskovaan.
www.conmebol.com (raportteja, tuloksia)

Lohko A : Brasilia 12 (28-1), Peru 7 (6-9), Chile 4 (9-15), Venezuela 3 (5-12), Uruguay 1 (3-14)
Lohko B: Argentina 10 (11-8),
Paraguay 9 (10-6), Kolumbia 6 (10-8), Bolivia 4 (5-11), Ecuador 0 (2-10)
Alkulohkojen kaksi parasta neljän joukkueen jatkosarjaan.

Pohjois- ja Keski-Amerikka: USA, Kanada ja Meksiko
www.concacaf.com (tuloksia)
Karsinnan lopputurnaus Meksikossa 18. - 27.1.2006, kolme parasta Moskovaan.

Finaali: USA - Kanada 3-2 (1-0)
8. 1-0 Amy Rodriguez
57. 1-1 Aysha Jamani
61. 1-2 Jodi-Ann Robinson
71. 2-2 Jessica Rostedt
82. 3-2 Lauren Cheney

Pronssiottelu: Meksiko - Jamaika 4-1
Välierät: Kanada - Jamaika 2-1 ja USA - Meksiko 3-0

Lohko A:
Kanada 9, Meksiko 6, Trinidad&Tobago 3, Panama 0
Lohko B:
USA 9, Jamaika 6, El Salvador 3, Surinam 0


Oseania, Uusi-Seelanti mestari
Voittaja MM-lopputurnaukseen. Cook Islands ja Tahiti luopuivat.

Finaali: Uusi-Seelanti - Tonga 7-0 (Samoalla)
8. 1-0 Caitlin Campbell
29. 2-0 Ali Riley
40. 3-0 Emma Humphries
44. 4-0 Annalie Longo
81. 5-0 Helen Collins
90. 6-0 Emma Harrison
Uusi-Seelanti: Aroon Clansey, Ria Percival, Hannah Bromley, Hannah Rishworth, Ali Riley, Katie Hoyle, Annalie Longo (46. Abby Erceg), Kirsty Yallop (C), Sarah Gregorius (63. Helen Collins), Emma Humphries, Caitlin Campbell (58. Emma Harrison).

Tonga: Siaila Laakulu, Kaati Malua, Karen Utaatu, Pesalini Lave, Marion Tuipulotu (88. Sela Aleamotua), Laura Lolohea, Salome Vaenuku, Penateti Feke (C), Makeleta Folaumoetao, Vaisima Manumua (64. Silia Falesiva), Nasaleti Kalavi.

Pronssiottelu:Papua New Guinea - Samoa 4-1

Välierät 6.4.:
Uusi Seelanti - Papua New Guinea 5-1
Samoa - Tonga 2-3

Lohko A
31.3. Uusi-Seelanti - Solomon Islands 4-0 ja Tonga - Vanuatu 4-1
2.4. Uusi -Seelanti - Vanuatu 11-0 ja Solomon Islands - Tonga 1-2
4.4. Uusi-Seelanti - Tonga 7-0 ja Solomon Islands - Vanuatu 1-1
Lopputilanne: Uusi-Seelanti 9, Tonga 6, Solomon Islands 1, Vanuatu 1

Lohko B
31.3. Papua New Guinea - New Caledonia 3-0 ja Samoa - Fidzi 3-0
2.4. Papua New Guinea - Fidzi 6-1 ja Samoa - New Caledonia 3-0
4.4. Papua New Guinea - Samoa 0-1 ja Fidzi - New Caledonia 3-0
Lopputilanne: Samoa 9, Papua New Guinea 6, Fidzi 3, New Caledonia 0

Aasia: Kiina, Pohjois-Korea ja Australia MM-kisoihin
Aasian karsinta, kakkosvaihe 8.-18.4. Malesiassa, suoraan kakkosvaiheeseen: Etelä-Korea, Pohjois-Korea, Kiina ja Malesia.
Kolme parasta MM-turnaukseen. Australia on kuulunut vuoden alusta Aasian liittoon.

Finaali: Kiina - Pohjois-Korea 1-0 (0-0)
78. 1-0 Ma Xiaoxu


Pronssi: Australia - Japani 3-2 (voittaja Moskovaan)
10. 0-1 Mizuho Sakaguchi
18. 1-1 Leena Khamis
xx. 1-2 Yuki Nagasai
75. 2-2 Jenna Tristram
87. 3-2 Collette McCallum

Välierät 15.4.
Kiina - Japani 1-1, rp. 5-3
Pohjois-Korea - Australia 4-2

Lohko A:
Japani 9, Pohjois-Korea 6, Etelä-Korea 3, Intia 0

8.4. Etelä-Korea - Intia 11-0 ja Pohjois-Korea - Japani 0-3
10.4. Intia - Pohjois-Korea 0-14 ja Japani - Etelä-Korea 2-1
12.4. Etelä-Korea - Pohjois-Korea 1-2 ja Intia - Japani 0-6

Lohko B:
Australia 9, Kiina 6, Jordania 3, Malesia 0

9.4. Kiina - Australia 0-1 ja Malesia - Jordania 1-2
11.4. Australia - Malesia 16-0 ja Jordania - Kiina 0-9
13.4. Kiina - Malesia 22-0 ja Australia - Jordania 7-0

Ykkösvaihe (lohkovoittajat jatkoon):
East (1.-5.3., Taiwanilla)
Lopputilanne: Japani 6, Taiwan 3, Hongkong 0
Japani - Taiwan 4-1, Japani - Hongkong 14-0 ja Taiwan - Hongkong 3-0

ASEAN (5.-9.3. Thaimaassa)
Lopputilanne:
Australia 6, Thaimaa 3, Myanmar 0
Australia - Myanmar 6-0, Thaimaa - Myanmar 2-0, Thaimaa - Australia 2-6

Central&South (5.-9.3. Intiassa):
Lopputilanne: Intia 6,
Kirgistan 3 ja Bangladesh 0
Intia - Bangladesh 9-0, Kirgistan - Bangladesh 6-0. Intia - Kirgistan 7-0

Central&West (1.-5.3. Jordaniassa)
Lopputilanne: Jordania 4 (4-2), Uzbekistan 4 (4-2), Singapore 0 (0-4), Jordania jatkoon arvalla.
Uzbekistan - Singapore 2-0, Jordania - Uzbekistan 2-2 ja Jordan - Singapore 2-0

Afrikka: Nigeria ja Kongon demokraattinen tasavalta Moskovaan
Välierät, kaksiosaiset ottelut
RD Kongo - Etelä-Afrikka 1-0
Etelä-Afrikka - RD Kongo 2-1
Kongon demokraattinen tasavalta jatkoon 2-2, vierasmaalilla.
Yleistietoa: Maa tunnettiin aiemmin nimellä Zaire ja siirtomaana Belgian Kongo. Kongo eli Kongon tasavalta on naapurimaa.

Nigeria - Liberia 9-1
Liberia - Nigeria 1-1
Nigeria yhteistuloksella 10-2 jatkoon.

Finaalivoittaja Suomen, Kiinan ja Kanadan lohkoon.
Kakkonen Yhdysvaltojen, Argentiinan ja Ranskan seuraksi.

Vaihe 2:
Etelä-Afrikka - Mosambik 6-0 ja 3-0
Algeria - Liberia 2-3 (vain yksi ottelu)
Mali - RD Kongo 1-1, Mali luopui
Nigeria - Kenia 8-0 ja 2-1

Vaihe 1:
Zambia - Mosambik 0-4 ja 2-1, Mosambik jatkoon
RD Kongo - Benin 2-1 ja 1-0
Lisäksi Kenia ja Liberia jatkoon, kun Guinea ja Kongo luopuivat.