Tomaattikauppias Washingtonista, näytteet ...

Joka talvinen antikliimaksi on Lester Brownin johtaman 'arvostetun' Worldwatch-instituutin säännöllinen annos tulta ja tulikiveä. Brown, tomaattifarmari Yhdysvaltojen itärannikolta on julkaissut raportteja maailman tilasta jo parin vuosikymmenen ajan. Teemat ovat samat, väestöräjähdys, ruoan loppuminen, luonnon tuhoutuminen, ilmastonmuutokset - 70-luvulla hän tosin ennusti jääkautta.

Tälläkertaa huolettavat erityisesti kemikaalit, ilmaston lämpeneminen, väärä ruoka, pikaruoka, veden loppuminen. eläimet, puhelinten epätasa-arvoinen jakauma sekä työturvallisuus. Teemoista huomaa, että Lester vieraili tovereineen Seattlessa WTO-kokouksessa. Tukea löytyy eläinaktivistien, anarkistien, kehitysmaa-aktivistien ja maailmankaupan vapautumista vastustavan ammatiyhdistysfraktion vaatimuksille sekä joukolle vielä tuntemattomia 'tuhon tien' vastustajia.

Lienee turha kommentoidakaan väittämien totuudenmukaisuutta. Ilmastosta kiinnostuneiden kannastaa tutustua sääsatelliittiaikasarjoihin viimeisen parinkymmenen vuoden ajalta World Climate Reportin sivuilta. Niistä löytyy myös mielenkiintoista tietoa mm merenpinnan 'noususta'.

Worldwatchin raportti on ympäristötoimittajille manio keitos. Julkaisun voi avata sattumanvaraisesti ja aina tuloksena on huolestuttava tarina maapallon ympäristön tilasta. Tarinoita on helppo tilata tai lukea instituutin mainioilta sivuilta. Worldwatchin vanhoja ennustuksia on kuitenkin vaikea löytää, materiaalia saa vain vuodesta 1995 lähtien. Ehkäpä näin vältytään huomaamasta Lesterin ennusteiden huonoa osuvuutta.

-Pekka Paunio