4.10.2017 HRH Kaikki levyt (iso tiedosto)




My Record Collection:





Records: [A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [IJ] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [R] [S] [T] [UV] [WZ] Compilations: [1] [2] [3]



A AAN, AAN MEETS EYES LIKE SAUCERS, AAVIKKO, AAVIKON KONE JA MOOTTORI, "A" TRIO + ALAN BISHOP, ABBA, ABC, A BROKEN CONSORT, ABSOLUUTTINEN NOLLAPISTE, ABUNAI!, ACE OF BASE, A CERTAIN RATIO, ACID ANGELS, ACID MOTHERS AFRIRAMPO, ACID MOTHERS GONG, ACID MOTHERS GURU GURU, ACID MOTHERS TEMPLE & THE MELTING PARAISO U.F.O., ACID MOTHERS TEMPLE SWR, ACID MOTHERS TEMPLE & THE COSMIC INFERNO, ACID MOTHERS TEMPLE WITH ICHIRAKU YOSHIMITSU, ACID MOTHERS TEMPLE & THE PINK LADIES BLUES FEATURING THE SUN LOVE AND THE HEAVY METAL THUNDER, ACID MOTHERS TEMPLE/CIRCLE, ACID MOTHERS TEMPLE/ESCAPADE, ACID MOTHERS TEMPLE/JE SUIS FRANCE, ACID MOTHERS TEMPLE/KINSKI, ACID MOTHERS TEMPLE & ULTRASOUND, ACTION PAINTING!, AD, ADAM AND THE ANTS, ADAM ANT, ADAM F, SALVATORE ADAMO, ADD N TO (X), ADEBIZI & KONNA, HASIL ADKINS, ADORABLE, ADULT NET, ADVENTURES IN STEREO, THE ADVERTS, AEKIE, AERIAL M, AFGHAN WHIGS, A FLOCK OF SEAGULLS, AFRIRAMPO, AFX, AGENTS, AGE OF CHANCE, AGINCOURT, AGITATION FREE, AGIT-PROP, AGNOSIA, AGNOST’IKON, A GUY CALLED GERALD, A HANDFUL OF DUST, AHKERAT SIMPANSSIT, ILYAS AHMED, KYKY AHONEN, AIHIYO, AIKAKONE, AINEETTOMAKSI TEMPERAMENTIN, AIR, AÏR, PEKKA AIRAKSINEN, PEKKA AIRAKSINEN/SAMSA TRIO, AIR CONDITIONING, AIVOVUOTO, AIVOVUOTO/KHID, AJILVSGA, AKATEN, AKI & TURO, LIISA AKIMOF, AKSIM, XDJ AKSIM, ISMO ALANKO, MIKKO ALATALO, HAYVANLAR ALEMI, ALICE DONUT, ALIEN HEAT, ALI & MODE, LILY ALLEN, ALLIGATOR CRYSTAL MOTH, ALMADEN, MARC ALMOND, ALPHANE MOON, ALPHAVILLE, ALTERED IMAGES, ALTERN 8, ALVARIUS B, ALVARIUS B and CERBERUS SHOAL, ALVARIUS B & DYLAN NYOUKIS, ALVARIUS B/SIR RICHARD BISHOP, A.M., A.M/UTON, AMERICA, AMIGO RESULT, AMM, AMON DÜDE, AMON DÜDE & THE HOOPO/NUSLUX, AMON DÜÜL, AMON DÜÜL II, A.M.P. STUDIO, THE ANAKSIMANDROS, JAN ANDERZÉN & SAM HAMILTON, ANDROMELOS, ANGEL’IN HEAVY SYRUP, ANGST HASE PFEFFER NASE, ANIMAL COLLECTIVE, ANOHNI, ANOTHER SUNNY DAY, ANTIEAR, ANTI / UTON, DARIO ANTONETTI, ANVIL SALUTE, APHEX TWIN, APNA, THE APPLES IN STEREO, APPLIANCE, APULANTA, AREA C, ARBETE & FRITID, ARCHIPELAGO BREWING CO., ARCON 2, ARGON, ARIEL PINK’S HAUNTED GRAFFITI, AR2, A.R.KANE, ARKHAMIN KIRJASTO, ARMAS HUUTAMO, ARMPIT, ARMPIT AND PUMICE, ARMPIT/COCK E.S.P., LOUIS ARMSTRONG, ARNE HANSEN & THE GUITARSPELLERS, BOBBY ARO, ARRESTED DEVELOPMENT, ART OF NOISE, ASA, A$AP ROCKY, ASH, ASH CASTLES ON THE GHOST COAST, DANIEL ASH, ASH RA TEMPEL, ASHTRAY NAVIGATIONS, ASIO OTUS, THE ASSEMBLE HEAD IN SUNBURST SOUND, THE ASSEMBLY, THE ASSOCIATES, ASTHMATIX, RICK ASTLEY, ASTRAL SOCIAL CLUB, ASTRAL SOCIAL CLUB/TOMUTONTTU, ASTRO CAN CARAVAN/BRADFORD REED, ASTROGNOME, ASULA MORI, ATARI TEENAGE RIOT, A TASTE OF RA, ATHLETIC ARMS, ATLAS SOUND, ATOM MOUTH GIMLIES, ATOM MOUTH GIMLIES/LÖRSSON, ATSUSHI HIROSHI, THE ATTEMPTATIONS, AU, THE AUTEURS vs. µ-ZIQ, AUTO DA FE, AUTUMN GALAXY, AVAIN, THE AVALANCHES, AVARUS, AVARUS/HETERO SKELETON, AVARUS/KEMIALLISET YSTÄVÄT, AVARUS/KUKKIVA POLIISI, AVEY TARE, AVEY TARE + KRIA BREKKAN, AVEY TARE’S SLASHER FLICKS, AVROCAR/YELLOW6, AXOLOTL, AXOLOTL/THE SKATERS, KEVIN AYERS, KEVIN AYERS/JOHN CALE/ENO/NICO, ALBERT AYLER, ALBERT AYLER & DON CHERRY/SUN RA, AZTEC CAMERA, AZTRA

B BABES IN TOYLAND, BABY SWEETCORN, JOHANN SEBASTIAN BACH, THE BACHELOR PAD, THE BACKBEAT BAND, BADBADNOTGOOD & GHOSTFACE KILLAH, BAD BRAINS, BADGERLORE, BAD LIEUTENANT, BADLY DRAWN BOY, KATHLEEN BAIRD, ARTHUR BAKER, BANANARAMA, BAND AID, BANGLES, DEVENDRA BANHART, AZEALIA BANKS, BANYAN, BILLY BAO, BARDO POND, BARDO POND + TOM CARTER, BARDOSENETICCUBE, THE BARK HAZE, BARK PSYCHOSIS, THE BARMY ARMY, BARN OWL, BAROQUE BORDELLO, SYD BARRETT, BARRY ANDREWSIN DISKO, BASEMENT JAXX, TONI BASIL, BASTARDS, BASTARDS OF CONSCIOUSNESS, THE BASTARD WING, BASTRO, BASTRO and CODEINE, MARTYN BATES, MASAKI BATOH, BAT & RYYD, BATTLES, BAUHAUS, PETER BAUMANN, THE BEACH BOYS, BEACH HOUSE, BEACHWOOD SPARKS, BEARLY QUEEN, BEASTIE BOYS, BEAT HAPPENING, THE BEATLES, THE BEATLES VS. THE SKATERS, BEATNIK FILMSTARS, BOBBY BEAUSOLEIL, BECK, bEEdEEgEE, B.E.F., BELABORIS, BELLE AND SEBASTIAN, BERLIN, TIM BERNE’S SCIENCE FRICTION BAND, BEYONCÉ, BEZ featuring SHAUN RYDER and DOMINO BONES, THE B-52’S, MAURIZIO BIANCHI/HUE/FHIEVEL, BIBI HANUK, JAN BIEL, BIFF BANG POW!, BIG AUDIO DYNAMITE, BIG BLACK, BIG BLOOD, BIG COUNTRY, THE BIG HUGE, BIG STICK, BIKINI KILL, BILLY BOYS, BILLY BOY/THE KOLMAS, BIRCHVILLE CAT MOTEL, BIRCHVILLE CAT MOTEL WITH ANLA COURTIS, BIRCHVILLE CAT MOTEL WITH LEE RANALDO, BIRCHVILLE CAT MOTEL & BRUCE RUSSELL, BIRDLAND, THE BIRDS, THE BIRDTREE, THE BIRTHDAY PARTY, THE BIRTHDAY PARTY/LYDIA LUNCH, BIS, B.I.S., SIR RICHARD BISHOP, SIR RICHARD BISHOP/BILL ORCUTT, BITCH ALERT, BITCH MAGNET, SINDRE BJERGA, SINDRE BJERGA/ANDERS GJERDE, BJERGA/IVERSEN, BJERGA & IVERSEN/SKULLPTURE, BLACK AUDIO, BLACK BLESSED DEMON WITH ANGELIC HEART, BLACK DICE, BLACK FLAG, BLACK FOREST/BLACK SEA, BLACK GRAPE, GUY BLACKMAN, BLACKOUT BEACH, BLACK SABBATH, JAMES BLACKSHAW, BLACK SHIPS, BLACK STAR LINER, BLACK TAMBOURINE, BLACK TO COMM, BLACK TWIG PICKERS, BLACK TWIG PICKERS & STEVE GUNN, THE BLACK TWIGS, BLAKE BABIES, dIRK BLANCHART, BLANCMANGE, BLANEY feat. MARK E. SMITH, THE BLITHE SONS, BLONDIE, BLOOD CIRCUS, BLOWHOLE, THE BLUBBERHEADS, BLUE AEROPLANES, BLUE MONGOLIANS, BLUE NILE, BLUES SECTION, BLÜMCHEN, DEAN BLUNT, DEAN BLUNT & INGA COPELAND, BLUR, BLURT, BMX BANDITS, THE BODINES, DOCK BOGGS, MARC BOLAN/TYRANNOSAURUS REX/T.REX, BOMBINO, BOMB THE BASS, BONE SKANLESS, BONEY M., BON JARNO, BONNIE ‘PRINCE’ BILLY, BOOK OF SHADOWS, BOOMHAUER/THE ROLLSTONS, THE BOOMTOWN RATS, THE BOO RADLEYS, THE BOO RADLEYS/THE DIGGER$, BOREDOMS, BOREDOMS/HANATARASH, BORIS, BORIS MORGANA, BORN HELLER, BOSS HOG, BOSTON, DAVID BOWIE, NATHAN BOWLES, BOW WOW WOW, BOYMERANG, THE BOYS NEXT DOOR, JULIAN BRADLEY/NEIL CAMPBELL/STICKY FOSTER, BILLY BRAGG, BRAINBOMBS, BRAINTICKET, BRAINTICKET/ART BEARS, BRASIL AND THE GALLOWBROTHERS BAND, BRASPYREET, BRAVE CAPTAIN, BREAKBEAT ERA, BREAK MACHINE, BREATH STONE, THE BREEDERS, JACQUES BREL, THE BRIAN JONESTOWN MASSACRE, BRIGHTER, THE BRILLIANT CORNERS, BROADCAST, BRONSKI BEAT, BROTHER JT, BROTHER J.T. & VIBROLUX, BROTHERS OF THE OCCULT SISTERHOOD, THE BROTHERS UNCONNECTED, JAMES BROWN, BROWN VELVET COUCH, GAVIN BRYARS, CASPAR BRÖTZMANN MASSAKER, PETER BRÖTZMANN & KEIJI HAINO, PETER BRÖTZMANN OCTET, THE BUCKETHEADS, BUFFALO TOM, THE BUG, BUILT TO SPILL, VASHTI BUNYAN, THE BURIED CIVILIZATIONS, BURZUM, STUART BUSBY, KATE BUSH, BUTCHERTOWN ALL-STARS, BUTTERCUP, BUTTHOLE SURFERS, BUZZCOCKS, THE BYRDS

C CABARET VOLTAIRE, CAHIER, JOHN CALE, JOHN CALE/TONY CONRAD/ANGUS MACLISE/LA MONTE YOUNG/MARIAN ZAZEELA, JOHN HENRY CALVINIST, GLEN CAMPBELL, NEIL CAMPBELL, NEIL CAMPBELL & CAMPBELL KNEALE, NEIL CAMPBELL/FICKLE, CAN, CAN CAN HEADS, CAN CAN HEADS/PLATYPUS, CAN CAN HEADS/PUBLICK LOST, CAN CAN HEADS/WARSER GATE, CANDIRU, CANDY FLIP, CAN’T, CAPPADONNA, CAPTAIN BEEFHEART, CAPTAIN JACK, CAPTAIN SENSIBLE, CARCASS, CARLITO, WALTER CARLOS, CAROLINER, CAROLINER/COMMODE MINSTRELS IN BULLFACE, CAROLINER/CULTURCIDE, CAROLINER/EEYORE ASS GUZZLER, CAROLINER/WOODPATTY THE CHICKEN CLIMBER, CARPENTERS, MARTIN CARR, CHRISTINA CARTER, CHRISTIINA CARTER / BLACK FOREST/BLACK SEA, CHRISTINA CARTER & GOWN, CHRISTINA CARTER & ANDREW MACGREGOR/MY CAT IS AN ALIEN, CARTER FAMILY, TOM CARTER, TOM CARTER AND VANESSA ARN/THE MOGLASS, TOM CARTER & ROBERT HORTON, JOHNNY CASH, COTTON CASINO, CASSIS CORNUTA, CAT POWER, CAULIFLOWER ASS AND BOB, CAULIFLOWER ASS AND BOB/TED LÖRSSON, NICK CAVE AND THE BAD SEEDS, NICK CAVE, MICK HARVEY, BLIXA BARGELD, NICK CAVE & SHANE McGOWAN, CEEBROLISTICS, CEREBRAL PALS, CESSNA, CHAMELLOWS, CHAMELLOWS/KIILA, CHAPTERHOUSE, CHARALAMBIDES, THE CHARLATANS, CHARLOTTE'S WEB, THE CHEMICAL BROTHERS, DON CHERRY, NENEH CHERRY, THE CHESTERFIELDS, THE CHILD READERS. CHILDREN OF THE NIGHT, CHINA CRISIS, !!!, CHORA, CHORA/LANTERNS, CHROME, CHUMBAWAMBA, CHUNK, THE CHURCH STEPS, CICCONE YOUTH, CINERAMA, CIRCLE, CIRCLE/BOREDOMS, CIRCLE/DISCO., CIRCLE/EKTROVERDE, CIRCLE/MARBLE SHEEP, CIRCLE/PSYCHOPLASMA, CIRCLE JERKS, CIRCLE X, CIRCULATORY SYSTEM, RENATO CIUNFRINI & BOB MARSH, CJA, CJA VS DUICIDE, GARY CLAIL, THE CLASH, THE CLASH/MIKEY DREAD, CLASSIX NOUVEAUX, CLAY FIGURE, CLAY MAN IN WELL, CLAYPIPE, CLIFTERS, CLIMAX GOLDEN TWINS, CLOITER, CLOSE LOBSTERS, CLUB TELEX NOISE ENSEMBLE, DIANE CLUCK, CLUSTER & ENO, CMX, C.O.B., COCK E.S.P., COCTEAU TWINS, CODEINE, COGS, LEONARD COHEN, COIL, COLA & JIMMU, COLD BLEAK HEAT, COLDCUT, COLD WATER FLAT, LLOYD COLE AND THE COMMOTIONS, ORNETTE COLEMAN, PHIL COLLINS, COLOR RABBIT, ALICE COLTRANE, ALICE COLTRANE/CARLOS SANTANA, JOHN COLTRANE, JOHN COLTRANE/ARCHIE SHEPP, COMET GAIN, COMETS ON FIRE, COMMODE MINSTRELS IN BULLFACE, COMUS, THE CONE BEARERS, CONEHEADS, CONES, THE CONGOS, BOBBY CONN, LOREN MAZZACANE CONNORS, LOREN MAZZACANE CONNORS & CHRISTINA CARTER, TONY CONRAD, CONTEMPORARY FREE NOISE ENSEMBLE, ERIC COPELAND, ERIC COPELAND & DJ DOG DICK, CHICK COREA & HERBIE HANCOCK, CORE OF THE COALMAN, THE CORN DOLLIES, CORNERSHOP, CORSICAN PAINTBRUSH, VALERIO COSI, THE COSMIC NANOU THE COSMIC SONIC TAG TEAM, COSMIC STAR CHILD, TIM COSTER, COTTON & BILLAWTM, ANLA COURTIS, COURTIS/KIRITCHENKO/MOGLASS, COWBOY JUNKIES, COWS, GRAHAM COXON, THE CRAMPS, CRASS, CRAWL/CHILD, CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL, CREEPY CRAWLIE/WÖRM, CRIME, CROW TONGUE, CRYSTALIZED MOVEMENTS, CRYSTAL STILTS, CUD, CULTURE CLUB, CULVER-COURTIS, THE CURE, CURRENT 93, CURRITUCK COUNTY, CURVE, DIRK CUSHIONS & DIRK CHIMYSER, CYANN & BEN, CYPRESS HILL, CZOLGOSZ

D DAB.AY.AH, DADDY LONGHEAD, DAF (DEUTSCH AMERIKANISCHE FREUNDSCHAFT), DAFT PUNK, D’AGOSTINO/FOXX/JANSEN, JON DALE, DAME DARCY, DAME DARCY WITH THE COCKTAILS, DAMNED, DAMO SUZUKI’S NETWORK, EVAN DANDO, DANDRUFF DELUXE, THE DANDY WARHOLS, DARA PUSPITA, DARE DEVIL BAND, DARKTHRONE, DARLING BUDS, DAS DAMEN, DATASHOCK & BLACK TO COMM, DAVE HOWARD SINGERS, DAVENPORT, DAVENPORT/JAMES BLACKSHAW, DAVENPORT/MATHS BALANCE VOLUMES, DAVENPORT/SON OF EARTH, MILES DAVIS, DAVO, CHUCK D, THE DEAD C, DEAD KENNEDYS, DEAD OR ALIVE, DEAD RAVEN CHOIR, DEAF CENTER, DEATH BY DOLL, DEATH CHANTS, DEATH LASER, DEATH TRIP, DEEP PURPLE, DEEP TURTLE, DEERHOOF, DEERHOOF/THE ANAKSIMANDROS, DEERHOOF/KIT, DEERHUNTER, DEJAVOODOO, DE LA SOUL, MORGAN DELT, THE DEMARS, DENGUE FEVER, DEPECHE MODE, DESCENDENTS, DESERT ISLAND SESSIONS, DESERT PLANET, DESTINY’S CHILD, DESTROY 2, EDDIE DETROIT MEETS THE SUN CITY GIRLS, dEUS, DEVO, DEXY’S MIDNIGHT RUNNERS, DIAGRAM A/NOISE NOMADS, HERB DIAMANTE, NICOLA DI BARI, DICK THE PHONE, BO DIDDLEY, DIED PRETTY, DIE TÖDLICHE DORIS, DI MAISSINTÄHKÄ, DIM STARS, DINOSAUR JR, DIO DAGA, DIRECTING HAND, DIRTY PROJECTORS, DIRTY THREE, DISCHARGE, DISCO INFERNO, THE DITCHING PLAYERS, DIVINE, THE DIVINE COMEDY, DJ EYE/DEAD KENNEDYS, DJ HALITIAINEN/JS666, DJ KONNAT, DJ KRIDLOKK, DJ MUGGS VS. GZA/THE GENIUS, DJ POLARSOUL, DJPP, DJ WALLY, DNA, DNA featuring SUZANNE VEGA, THE DOES, THE DOES/BREATHE STONE, DOG EAT DOG, STIG DOGG, DOKTOR KETTU, THOMAS DOLBY, ERIC DOLPHY, DOM + ROLAND, DON CABALLERO, THE OTTO DONNER TREATMENT, DONOVAN, THE DOORS, DOPO, DOROGA, D.O.S.E. featuring MARK E. SMITH, DOUBLE LEOPARDS, NICK DRAKE, DR. ALBAN, DRAMA AND ZOIDE, DR. BOMBAY, DR. DRE, DREAMS OF TALL BUILDINGS, DREAM WARRIORS, DREKKA, DR. GUNNI, DR. JOHN, DR. MACDOO, DRONA PARVA, THE DRONES, DROP NINETEENS, DR. RAGTIME, DRUGSTORE, DRUNJUS, DRUNK, DRUNKS WITH GUNS, DUCKTAILS, STEPHEN ‘TIN TIN‘ DUFFY, DUMB ANGELS, DUN-DELION, DURAN DURAN, IAN DURY & THE BLOCKHEADS, DWARVES, DXXXA/MELAVEIKOT, BOB DYLAN

E EARL SWEATSHIRT, EARTHEN SEA, EARTH INCUBATOR/APPLECORE, THE EASTERN DARK, EASY, EC8OR, ECHO AND THE BUNNYMEN, ECHO IS YOUR LOVE, ECHO IS YOUR LOVE/KEMIALLISET YSTÄVÄT, ECHO IS YOUR LOVE/WARSER GATE, THE ECSTASY OF SAINT THERESA, THE ECSTASY OF SAINT THERESA/LABRADFORD, EDELWEISS, THE EDSEL AUCTIONEER, EDWARD, EDDIE EDWARDS, EEVIL STÖÖ, EEVIL STÖÖ & AZTRA, EEVIL STÖÖ X KOKSUKOO, EGGHATCHER, EGGMAN, 808 STATE, 808 STATE Vs. UB40, EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN, EKTROVERDE, EKTROVERDE/HINAGESHI BONDAGE, ELASTICA, ELEANOORA ROSENHOLM, ELECTRIC BLUE PEGGY SUE AND THE REVOLUTIONIONS FROM MARS, ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA, ELECTRIC WÜRMS, ELECTRONIC, ELECTRONIC ANTHOLOGY PROJECT, ELECTROSCOPE, ELECTROSCOPE/ECHO IS YOUR LOVE, ELECTROSCOPE/MOUNT VERNON ARTS LAB, ELECTROSCOPE/WARSER GATE, ELECTROSONIC, ELEKTRONAVN, ELEVENTH DREAM DAY, ELLA JA ALEKSI, DUKE ELLINGTON, ELÄKELÄISET, ELÄKELÄISET/KUMIKAMELI, EMERALD CLOUD COBRA, EMF, ALEC EMPIRE, EMTIDI, ENFER BOREAL, BRIAN ENO, BRIAN ENO & HAROLD BUDD, BRIAN ENO & DAVID BYRNE, BRIAN ENO & JON HASSELL, BRIAN ENO & JAH WOBBLE, EPPU NORMAALI, ERASURE, ERIC B. & RAKIM, ROKY ERICKSON, ROKY ERICKSON & THE ALIENS, ERIKOISMIES, E-ROTIC, ES, ESPERS, JUAN GARCIA ESQUIVEL, ESTER POLAND, ESTER POLAND/KOSPEL ZEITHORN, (ETRE), ETURIVI, E-TYPE, EUGENIUS, EUROCRACK, EURYTHMICS, EVEN AS WE SPEAK, EVENING FIRES, EVER HAD, EVIL MOISTURE HANATARASH, THE EX, EXCEPTER, ! & THE HYSTERIANS, eX-GIRL, THE EXPLOITED, EXTREME NOISE TERROR/CHAOS U.K., EYES AND ARMS OF SMOKE, EYES LIKE SAUCERS

F FAFF-BEY, JOHN FAHEY, FAIRPORT CONVENTION, TH’ FAITH HEALERS, FALCO, FALCON (EX-CIRCLE), THE FALL, FALSE BY WEST, FALSE PROPHETS, FAMILY LSD, FAMILY LSD/RURA-PENTE, FAMILY UNDERGROUND, FAR BLACK FURLONG, THE FARM, FASHION, FATBOY SLIM, FATHER MOO & THE BLACK SHEEP, FAT WORM OF ERROR, FAUST, FAUST with TONY CONRAD, FAXED HEAD, FEATHERS, FELIPE + FORTÉ, FELT, FEMTEKOLONNARE, JAMES FERRARO, FERRYBOAT BILL, BRYAN FERRY, THE FESTERMEN, FFEHRO, FIBO-TRESPO, THE FIELD MICE, FIKURE, FINITRIBE, SIMON FINN, FIRE ENGINES, fIREHOSE, FIRE PARTY, WILD MAN FISCHER, FIT & LIMO, 500MG, FLAHERTY CORSANO DUO, THE FLAMING LIPS, THE FLAMINGO MASSACRES, THE FLATMATES, FLEETWOOD MAC, FLIPPER, FLOATING FLOWER, THE FLOATING WORLD, FLORIST, FLOWER TRAVELLIN’ BAND, FLYING CANYON, THE FLYING LIZARDS, FLYING LOTUS, THE FLYING LUTTENBACHERS, FLYING SAUCER ATTACK, HENRY FLYNT, FOETUS, FOO FIGHTERS, DREDD FOOLE, FOREIGNER, FOREST, JOSEPHINE FOSTER, JOSEPHINE FOSTER AND THE SUPPOSED, 4HERO, BILL FOX, JOHN FOXX, JOHN FOXX & LOUIS GORDON, JOHN FOXX & ROBIN GUTHRIE, JOHN FOXX + JORI HULKKONEN, JOHN FOXX AND THE MATHS, THE FRANCISCAN HOBBES, FRANKIE GOES TO HOLLYWOOD, FRANKLIN’S MINT, FRANZ FERDINAND, FRÉDÉRIC, FREEEZ, FREEHEAT, FREE KITTEN, THE FREE PLAYERS, FREUD MARX ENGELS & JUNG, FRICARA PACCHU, FRIDGE, FRIPP & ENO, FROG EYES, FRONT 242, DAN FRÖBERG, FUGAZI, THE FUGS, FU MANCHU, FUN, FUNKADELIC, FURSAXA, FURSAXA/THE JUNIPER MEADOWS, FURTHER, FUSHITSUSHA, FU-TOURIST, ANDY FUTREAL, FUTURE EARS, FUTURIANS, FUTURIANS/DICK THE PHONE, FÜXA, FÜXA/ORANGE CAKE MIX

G GALAXIE 500, ALASTAIR GALBRAITH, ALASTAIR GALBRAITH/CONSTANTINE KARLIS, ALASTAIR GALBRAITH & DEMARNIA LLOYD, GALBRAITH/NEILSON/YOUNGS, GAME THEORY, GANG GANG DANCE, GANG GREEN, MIKE GANGLOFF, MIKE & CARA GANGLOFF, GANG OF FOUR, GANGPLANK, GARAGE INDIANS, THE GARBAGE & THE FLOWERS, GARLIC YARG, GARM, MARVIN GAYE, GELSOMINA, GELSOMINA & SQUAMATA, GEM IN EYE, GENERAL LEVY, GENESIS, GENIUS/GZA, MATTHEW DE GENNARO, MATT DE GENNARO & ALASTAIR GALBRAITH, BOBBIE GENTRY, GERMS, THE GEROGERIGEGEGE, GETO BOYS, G-FRENZY, GHOST, GHOSTFACE KILLAH, GHOSTFACE KILLAH & ADRIAN YOUNGE, GHOSTFACE KILLAH AND TRIFE DA GOD, GHOSTIGITAL, GHOSTS BRÂMES OF THE CERF, GHQ, GIANT SKYFLOWER BAND, GIBSON BROS., GIFT HORSE, GIGLINGER, DAVID GILMOUR, PAUL GIOVANNI, GIRLS AT OUR BEST, GARY GLITTER, THE GO-BETWEENS, CHARLES GOCHER, GOD IS MY CO-PILOT, GOD IS MY CO-PILOT/BZ BZ UEU, GODSPEED YOU BLACK EMPEROR!, GODZ, GOLDBLOOD, GOLDEN CALVES MONEY BAND, GOLDEN MONKEY/PELLE LASISILMÄ, THE GOLDEN OAKS, THE GOLDEN OAKS/BROTHERS OF THE OCCULT SISTERHOOD, GOLDIE, GONG, GOOD STUFF HOUSE, GOPAL, KIM GORDON / DJ OLIVE / IKUE MORI, GORILLAZ, GORKY’S ZYGOTIC MYNCI, THE GOSLINGS, THE GO! TEAM, THE GRAND HOTEL, GRANDMASTER FLASH & THE FURIOUS FIVE, GRANDMASTER FLASH Vs. THE SUGARHILL GANG, GRASSHOPPER AND THE GOLDEN CRICKETS, GRATEFUL DEAD, GRAVEDIGGAZ, GREATEST HITS, GREEN MILK FROM THE PLANET ORANGE, GREEN MONKEY, THE GREEN PAJAMAS, GREIPPI, GREY PARK, GRID, THE GRIFTERS, LARKIN GRIMM, GRIND ORCHESTRA, GROOVE ARMADA, GROUND-ZERO, GROUP BOMBINO, GROUP DOUEH, GROUPER/PUMICE, GROUP INERANE, GROUSE MOUNTAIN SKYRIDE, GROWN UPS, DAVID GRUBBS/AVEY TARE, GRYKË PYJE, GUAPO, ANTHONY GUERRA AND MATTHEW NIDEK, GUEST STAR, GUIDED BY VOICES, GUIDED BY VOICES/COBRA VERDE, STEVE GUNN & BLACK TWIG PICKERS, GURU GURU, GURU & ZERO, WOODY GUTHRIE

H HAARE, HAARE/GELSOMINA, THE HAFLER TRIO, PAUL HAIG, HAIKARA, KEIJI HAINO, KEIJI HAINO with BORIS, KEIJI HAINO with GREG COHEN & JOEY BARON, KEIJI HAINO & SITAAR TAH!, THE HAIR AND SKIN TRADING COMPANY, HAIR POLICE, HALA STRANA, HAL (”EDDIE”) DINSRATZ, HALF JAPANESE, HALF MAN HALF BISCUIT, HALLELUJAHS, HALL OF FAME, HALL OF FAME/GOLDEN CALVES, HALO OF FLIES, SAM HAMILTON, HANATARASH, HERBIE HANCOCK, HANNIBAL & JOKU ROTI MAFIA, HANNIBAL & SOPPA, HANNIBAL & SOPPA JA PAHAT VIINIT, HANNU, HANS GRÜSEL’S KRÄNKENKABINET, HANS GRÜSEL’S KRÄNKENKABINET/DIATRIC PUDS & THE BLOBBETTES, HAPPY FLOWERS, HAPPY MONDAYS, HARAPPIAN NIGHT RECORDINGS, PAUL HARDCASTLE, THE HARD-ONS, HARLASSEN, HARMAA GETTO, HARMONY ROCKETS, JAMES TWIG HARPER, HARPS OF FUCHSIA KALMIA, GEORGE HARRISON, HARRY PUSSY, PETRA HARTIKAINEN & PEKKO KÄPPI, HARVESTER, PJ HARVEY, HASSISEN KONE, HASSU PELLE, JULIANA HATFIELD, THE HATTIFATTENERS, HAWKWIND, HAYSI FANTAYZEE, CHARLES HAYWARD, OFRA HAZA, LEE HAZLEWOOD, HC ANDERSEN, HDML, HEAD OF DAVID, THE HEARTBURNS, HEAVENLY, HEAVENLY/BIS, HEAVENLY TEN STEMS, HEAVENS BURST CREATION HORIZONS, HEAVEN 17, HEAVY TRASH, HEAVY WINGED, HECTOR, CHRISTOPH HEEMAN, HEINO, HEKTIX, HELEN LOVE, HELIOS, HELIUM, RICHARD HELL & THE VOIDOIDS, JANI HELLÉN & XENIS EMPUTAE TRAVELLING BAND, HELVETICA IS THE PERFUME OF THE CITY, JIMI HENDRIX, HENGENTIETÄJÄT, DON HENLEY, HERO DISHONEST, HERTTA LUSSU ÄSSÄ, HETERO SKELETON, HEVOSET, HIROSHI HIGASHI, GARY HIGGINS, THE HIGH LLAMAS, HIGH ON FIRE/RUINS, HIGH RISE, HIGH RISE/MUSICA TRANSONIC, HIM, HINAGESHI BONDAGE, HIRVILEUKA, ROBYN HITCHCOCK, JANI H/UTON, HOBO DUO, MICHAEL HOENIG, HOLE, MARK HOLLIS, HOLY MODAL ROUNDERS, HOMESPUN, ROBERT HORTON, ROBERT HORTON/KEIJO, HOTEM, HOTGUITARS, HOTGUITARS with SANTTU PUUKKA, HOTGUITARS/DRAKE’S MEDICINE, THE HOTOTOGISU, HOTOTOGISU + BURNING STAR CORE, HOT SOX, HOT THUMBS O’RILEY, THE HOUSEMARTINS, THE HOUSE MASTER BOYZ AND THE RUDE BOY OF HOUSE, THE HOUSE OF LOVE, HOWLIN’ MAGIC, HP LOVECRAFT, JORI HULKKONEN, THE HUMAN LEAGUE, THE HUMAN NEUTRON MISSILE SQUAD, HUMANOID, THE HUMMINGBIRDS, THE HUNDRED DOLLAR BAND, JANA HUNTER/DEVENDRA BANHART, HUNTRESS, HUORATRON, STEVE ’SILK’ HURLEY, HUSH ARBORS, HÜSKER DÜ, HYPE WILLIAMS

IJ ICE CUBE, ICE-T, THE ICICLE WORKS, THE IDEAL GUS, THE IDITAROD, BILLY IDOL, IISA, IKARA COLT, OG IKONEN, IKU, ILIOS, IL Y A VOLKSWAGENS, IMPALED NAZARENE, IMPERFECT MASTERS, INCH featuring MARK E. SMITH, THE INCREDIBLE STRING BAND, INFORMATION SOCIETY, IN GOWAN RING, THE INLAND EMPERORS, INNER CITY, THE INSANE BIRDS, INSANE CLOWN POSSE, INSPECTAH DECK, INSPIRAL CARPETS, INTERNATIONAL HARVESTER, THE INTERNET, THE INVISIBLE HANDS, IN-WALKED BLANK, ISENGRIND/TWINSISTERMOON/NATURAL SNOW BUILDINGS, ISLAJA, ISLAJA/TV-RESISTORI, ITHACA, THE IVYTREE, THE IVYTREE/CHRIS SMITH, JAAKKO, J.A. & ALAMÄKI, JACKIE-O MOTHERFUCKER, JOE JACKSON, JAGA JAZZIST, THE JAM, JAMES, JAMES DEAN DRIVING EXPERIENCE, JANDEK, JANE, JANE’S ADDICTION, JANNE KUUTION VARAMIEHET, PHILIP JAP, JAPAN, JEAN MICHEL JARRE, JARSE, A. JARVIS, M JARVIS/A JARVIS, THE JASMINE MINKS, JAVELIN, THE JAZZ BUTCHER, PETER JEFFERIES, JEFFERSON AIRPLANE, JENNIFER GENTLE, JENNIFER GENTLE AND KAWABATA MAKOTO, JERRY’S KIDS, JERUSALEM AND THE STARBASKETS, JESSE, THE JESUS AND MARY CHAIN, JESUS BALLS, JESUS JONES, THE JESUS LIZARD, JESUS WITH ME, JET BLACK CRAYON, JETHRO TULL, JEX THOTH, J-LIVE, J MAJIK, JOB’S DAUGHTERS, JODAROK, DANIEL JOHNSTON, DANIEL JOHNSTON AND SLOW DEATH VS. THE INSTANT COFFIN, JOLIE, JOLLY JUMPERS, JOLLY ROGER, JONDE, JON & UTSUNOMIÄ, GLENN JONES/BLACK TWIG PICKERS With CHARLIE PARR, GRACE JONES, HOWARD JONES, THE JON SPENCER BLUES EXPLOSION, JONTTI, JONTTI & JODAROK, JONTTI & SHAKA, JONTTI & SHAKA/JODAROK, JOSEF K, JOSHUA, JOY DIVISION, JOY DIVISION/NEW ORDER, JOYRIDER, JS666, THE JUAN MACLEAN, JUGGLING JUGULARS, JUHANI, JUKKA JA JYTÄMIMMIT, JULMA-HENRI & LAINEEN KASPERI, JULMA-HENRI & RPK, JULMA-HENRI & SYRJÄYTYNEET, JULY, JUMALA, JUNGLE BROTHERS, THE JUNIPER MEADOWS, THE JUSTIFIED ANCIENTS OF MU MU, JU SUK REET MEATE/OBLIVIA/SIXES/SHARKIFACE/LOACHFILLET, JÄMÄBANSKU, MATTI JÄRVINEN

K KAAOS/CADGERS, KAARISILLAN NUORET, KAGEPLAN, KAIVOSURMA, KAJAGOOGOO, KAKKA-HÄTÄ-77, KAKKA-HÄTÄ-77/PERTTI KURIKAN NIMIPÄIVÄT, KAKKA-HÄTÄ-77/SEKSIHULLUT, 22-PISTEPIRKKO, 22-PISTEPIRKKO/THE OTHERS, KALACAKRA, KAYHAN KALHOR, KALLIO UNDERGROUND, KAMA AINA, JAAKKO KANGOSJÄRVI, KANG TAE HWAN TRIO, KANSANTURVAMUSIIKKIKOMISSIO, KANTTORIPOIKA/RE-CLIP, KAPTEENI PERKELE, KARG JORD, J. KARJALAINEN, J. KARJALAINEN JA VELI-MATTI JÄRVENPÄÄ, KARKKIAUTOMAATTI, KARRI KOIRA, KASEVA, KAUPUNGIN KAUNEIN, KAUSTISEN PURPPURIPELIMANNIT, KAWABATA MAKOTO, KAWABATA MAKOTO, ANLA COURTIS & ROKUGENKIN, KAWABATA MAKOTO & MIYAMOTO NAOAKI, KAWABATA MAKOTO & THE MOTHERS OF INVASION, KAWABATA + SLOWBURN, KAWABATA/YOSHIDA/TSUYAMA, MAKOTO KAWABATA/RICHARD YOUNGS, KAWABATA VS TSUYAMA, KC/MD MAFIA, KDRT, KEBNEKAJSE, KEHÄKETTU & KOPONEN, EDU KEHÄKETTUNEN, EDU KEHÄKETTUNEN & DJPP, KEIJO, KEIJO + THE FREE PLAYERS, KEIJO & FRIENDS, KEIJO & JARMO, KEINUVA LAHNA, ANSSI KELA, KELIS, KELLEY DEAL 6000, JEREMY KELLY, KEMIALLISET YSTÄVÄT, KEMIALLISET YSTÄVÄT/KIILA, KEMIALLISET YSTÄVÄT/SUNROOF!, KEMIALLISET YSTÄVÄT/UNIDENTIFIED SOUND OBJECTS, KEMMURU, KEMMURU/JODAROK, ARVI KEMPPI, NIK KERSHAW, KERTTU, JOOSE KESKITALO, JOOSE KESKITALO JA PAAVOHARJU, JOOSE KESKITALO/KOHU-63, JOOSE KESKITALO/MUUAN MIES, JOOSE KESKITALO & KOLMAS MAAILMANPALO/MIREL WAGNER, KEUHKOT, CHAKA KHAN, KHETA HOTEM, KHID, KHID/RPK, KHONNOR, OMAR KHORSHID, KID 606, KIILA, KILLDOZER, KILLER MCHANN, KILLING JOKE, KILPAILUKYKYISET LAINAEHDOT, KING, KING CRIMSON, KING MISSILE, KING OF THE SLUMS, KINGS OF KAIVINKONE, KING TUBBY, KING TUBBY, PRINCE JAMMY AND SCIENTIST, THE KINKS, KINSKI, KIRVASTO, RENE KITA, KITCHEN CYNICS, KITCHENS OF DISTINCTION, KAI KIVI & EKSYNEET ÄÄNET, S. ALBERT KIVINEN, THE KLF, KNEAD, KNEALE/MONK/HENDERSON, KOENJIHYAKKEI (HUNDRED SIGHTS OF KOENJI), KOES BARAT, KOES BERSAUDARA, KOES PLUS, KOHINATUOTANTO, EERO KOIVISTOINEN, EERO KOIVISTOINEN/KARELIA, KOIVUNIEMEN HERRAT, KOLLAA KESTÄÄ, KOMMUNIZM, KOMPLEKSI, KOM TEATTERI, KONE-MAKE, KONNA, KONONO NO.1/THE DEAD C, KONVEHDINMUSSUTTAJAT, ERKIN KORAY, KOREKYOJIN, KORVAKARVAT, KOSPEL ZEITHORN, ESA KOTILAINEN, KOTKA RANKKI OHUTTA YLÄPILVEÄ, KOUDEDE, KOUSOKUYA, KRAFTWERK, KRAMER, KRAUS, KROKO, DJ KRUST, IGOR KRUTOGOLOV, KRYPT AXERIPPER, KUHA., KUKKA, SAMI KUKKA, KUKKIVA POLIISI, KULA SHAKER, KULKIJA, KUMIKAMELI, KUMMA HEPPU & LOPUN AJAN VOIDELLUT, SEPI KUMPULAINEN, SEPI KUMPULAINEN & ERIKOISMIEHET, KUNDALINI SNAKES, KUOLEMA, KUORINKI, ERKKI KURENNIEMI, ERKKI KURENNIEMI & CIRCLE, JEAN-PIERRE KUSELA, KUUPUU, KUURO KOIRA & PANAMA RAYO, KUUSUMUN PROFEETTA, KYRGYZ, PEKKO KÄPPI, PEKKO KÄPPI & K:H:H:L, KÄPPI/NYRHINEN

L L, TONI LAAKSO, LABRADFORD, PAUL LABRECQUE & VALERIE WEBB, LADY GAGA, LADY SOVEREIGN, LAHTARIT, LAIBACH, LAIKA, LAINEEN KASPERI, LAIVUE, LAMA, THE LAMB CALLED LIGHT, LAMBCHOP, LAMP OF THE UNIVERSE, LAMPPUKELLO, LANDING, LANDSCAPE, LANGTRY, LARD, LARRY AND THE LEFTHANDED featuring M.A.NUMMINEN, LAST MINUTE PUT TOGETHER BOOGIE BAND, LAST NIGHT ON EARTH, LAUHKEAT LAMPAAT, LAULURASTAS, LAU NAU, LAU NAU & VIHREÄT KUULAT/HERTTA LUSSU ÄSSÄ, JANNE LAURILA, LAZYCAME, LCD SOUNDSYSTEM, LEAD SISTER II, LEAFY GREEN, PAUL LEARY, LED ZEPPELIN, LEE MILLER, LEEVI AND THE LEAVINGS, THE LEGEND!, THE LEGENDARY STARDUST COWBOY, THOMAS LEHN / MARCUS SCHMICKLER, LEHTISALOFAMILY, JUSSI LEHTISALO, LEILA K, VILLE LEINONEN, LEMONHEADS, JOHN LENNON, THE LEO BUGARILOVES, THE LEO BUGARILOVES/JAANA JA KAI, JUICE LESKINEN, LES RALLIZES DÉNUDÉS, LES RALLIZES DÉNUDÉS/MAINLINER, LES SAVY FAV, THE LETTUCE VULTURES / THE CORN/MONKEY GENETIC SPLICE, LEVEL 42, LFO, LFO, LIEKEHTIVÄ SIKIÖ, LIEKKI, LIGHTNING BOLT, THE LIGHTNING SEEDS, LIIMANARINA, TOMMI LIIMATTA, LIL B, LINDELLTRONICS, DAVE LINDHOLM, LIPPS INC, LISA LISA & CULT JAM WITH FULL FORCE, LITURGY, LIVE SKULL, LOACHFILLET, THE LOFT, VESA-MATTI LOIRI, LOKIT, LONG LIVE DEATH, LOOP, LOOPOOL, LOOSE PRICK, LOS NATAS, THE LOST DOMAIN, LOST ROMAN LEGIONS, LOST WEIGHT, LOTHAR AND THE HAND PEOPLE, LOVE, LOVE AND ROCKETS, LOVECHILD, LOW/VIBRACATHEDRAL ORCHESTRA, LRYEAS, LSD MARCH, L7, SAMARA LUBELSKI, ALVIN LUCIER, LUMINOUS, LUMIRAJA, LYDIA LUNCH, LYDIA LUNCH & ROWLAND S. HOWARD, LYDIA LUNCH & THURSTON MOORE, LUONTERI SURF, LUSH, LUSIFERIININ ARMOSTA, LUXURY SPIT, LÖ JENGI, LÖRSSON, LÖRSSON/BOY IN LOVE, LÖRSSON/PLAT YPUS

M MAAILMA, MAALAISROCKTÄHTI/LÖRSSON, BRYAN MACLEAN, ANGUS MACLISE, ANGUS MACLISE & TONY CONRAD, MAD’HOUSE, MADNESS, MADONNA, MAD TURKS FROM ISTANBUL, MADY GULA BLUE HEAVEN, EMI MAEDA, MAGENTA SKYCODE, MAGIC AFFAIR, MAGICAL POWER MAKO, MAGIC AUM GIGI, MAGIC HOUR, THE MAGICKAL FOLK OF THE FARAWAY TREE, THE MAGNETIC FIELDS, MAGYAR POSSE, MAHER SHALAL HASH BAZ, MAHER SHALAL HASH BAZ/THE CURTAINS, MAINLINER, MAJAKKA JA PERÄVAUNU, MAJIK, STEPHEN MALKMUS, J.O. MALLANDER, STEPHEN MALLINDER, THE MAMAS AND THE PAPAS, MANA MANA, MANBEARD + AVARUS, MANIACS DREAM, MANIC STREET PREACHERS, BARBARA MANNING, MANPACK VARIANT, CHARLES MANSON, CHARLES MANSON/SUNN0))), MANSON FAMILY, MANSON FAMILY, MANTOVANI, MAN 2 MAN MEET MAN PARRISH, MAQUILADORA with KAWABATA MAKOTO, MARKO MARIN, MARKKU LAHTELAN SIRKUS, MARKUS, BOB MARLEY, M/A/R/R/S, MARS, MARTIZ, MASADA, J MASCIS + THE FOG, J MASCIS + FRIENDS, MASOKISTIT, MASONIC YOUTH & FEVER SPOON, MASSIVE ATTACK, MASSIVE ATTACK v. MAD PROFESSOR, MASTA KILLA, MASTER MUSICIANS OF BUKKAKE, THE MASTER MUSICIANS OF JAJOUKA, MATOMERI, MAUKKA PERUSJÄTKÄ, CURTIS MAYFIELD, MAZZY STAR, M-BEAT, McCARTHY, PAUL MCCARTNEY, IAN McCULLOUGH, MC HAMMER, MC HELLSHIT & DJ CARHOUSE, MC HERNE ft. KUKKIVA POLIISI, MALCOLM McLAREN, MCMS, MC TAAKIBÖRSTA, MCWATT, MDC, MD HOWSER, MEAT BEAT MANIFESTO, MEDICINE, MEGA CITY FOUR, YOUNES MEGRI, MEISHA, MEISSELSCHIEBER, THE MEKONS, MELAVEIKOT, MELKOINEN, JOHN COUGAR MELLENCAMP, MELLOW CANDLE, MELLOWHYPE, MELT-BANANA, MELT-BANANA/KILLOUT TRASH, MELVINS, MEMMY POSSE, MEN AT WORK, MENSTRUAL CHINESE DREAM, MEN WITHOUT HATS, MERCEDES HELL, A MERCURY ENSEMBLE, MERCURY REV, MERZBOW, MESSENGER GIRLS TRIO, METAL MOUNTAINS, METAL URBAIN, METH, GHOST, RAE, METHOD MAN, METROTONE, METSÄMORFEUS, M.I.A., THE MICE, THE MICE!, MICHAEL KNIGHT ENSEMBLE, MICRODISNEY, MIESKUORO LAULUN YSTÄVÄT, THE MIGHTY LEMONDROPS, MIGHTY MIGHTY, EBDO MIHEMMED, THE MIKE FLOWERS POPS, TIMO T.A. MIKKONEN & YSTÄVÄT, MIKKO TORVISEN VIIHDEORKESTERI, MIKKO TORVISEN VIIHDEORKESTERI/MOPPI JA AIVOKURKIAISET, MILD HIGH CLUB, MILJOONASADE, ANTHONY MILTON, ANTONY MILTON AND JOE+N, ILHAN MIMAROGLU, MIMINOKOTO, CHARLES MINGUS, MINOR THREAT/MINUTEMEN, MINUTEMEN, MIRROR/DASH, MISSION OF BURMA, MOBB DEEP, MOBY, MODERNI ELÄMÄ, MODERN ROMANCE, THE MOGLASS, MOGWAI, MOHEL, MOMENT TRIO, MOMUS, MONA CARITA, MONKS, MONKS OF MALASPINA, MONOTONICS/SMOKEFISH, MONOTRACT, ROY MONTGOMERY/FLYING SAUCER ATTACK, MONTY PYTHON, THE MOODY BLUES, JEMEEL MOONDOC TRIO, MOON FOG PROPHET, THURSTON MOORE, MOOSE, MOPPI JA AIVOKURKIAISET, MORGANSTEWART, NINNI MORGIA, ALANIS MORISSETTE, ENNIO MORRICONE, MORRISSEY, MOSAIC ANTENNA, MOTELLI SKRONKLE, MOTH, MOTHER GOOSE, MOTHERS AGAINST SEX ASSOCIATION, MOTH MASQUE, MOTOR HUMMING, MOTORSPANDEX, BOB MOULD, MOUNTAINHOOD, MOUNT EVEREST TRIO, MOUSE ON MARS, MOUSE ON MARS feat. MARK E. SMITH, MOUTHUS, MOVETRON, MOVIETONE, MOVING TARGETS, MOVIOLA, WOLFGANG AMADEUS MOZART, MR BLOBBY, MR. PRESIDENT, MUDBOY, MUDHONEY, MUDHONEY/GAS HUFFER, MUDSUCKERS, THE MUFFS, MUKAI CHIE AND YAMAMOTO SEI’ICHI with LAMONES YOUNG, MULTI-SPATIAL LOVE BAND, MUMMERS, MUMMI KUTOO, MUNUAISSYMPOSIUM 1960/MANIACS DREAM, THE MUONS, MURHA MURHA ITSEMURHA, MURMER, MURRAY HEAD, MUSICA TRANSONIC, MUSICA TRANSONIC with KEIJI HAINO, MUSIIKKIVYÖRY, MUSTA KÖKSÄ, MUSTA PARAATI, MUSTAT KALSARIT, MUSTI LAITON, MUTANTEA, MUUTTUVAT KASVOT, MY BLOODY VALENTINE, MY CAT IS AN ALIEN, ALPO MYLLER, THE MYSTERY WATER SALOON BOYS, µ-ZIQ

N MARISSA NADLER, NAGISA NI TE, NAJ, NAKED CITY, NALLE, ASAHITO NANJO GROUP MUSICA, NAPALM DEATH, NAPALM DEATH/ELECTRO HIPPIES, HIROSHI NAR with NISHINIHON, NAS, NATION 12, THE NATION OF ULYSSES, NATISUTA HETEKATA, ...NATIVE HIPSTERS, NATURALISTE, NATURAL SNOW BUILDINGS, NAUTICAL ALMANAC, NAZI DEATH CAMP, NEARLY GOD, NED’S ATOMIC DUSTBIN, NEED NEW BODY, NEGATIVLAND, NELJÄ BARITONIA, OLIVER NELSON, NENA, THE NETHER DAWN, NEU!, NEUNG PHAK, NEUTRAL MILK HOTEL, STEFAN NEVILLE, NEWAGE PANTHER MISTIQUE, THE NEW BOMB TURKS, COLIN NEWMAN, TIM NEWMAN, NEW MUSIK, NEW ORDER, NEW ORDER/BRONSKI BEAT, NEW YORK DOLLS, NICO, NICO/JOHN CALE, THE NIGHTBLOOMS, NIGHT SHIFT, NIKO SKORPIO, NIKO SKORPIO VS: REPTILJAN, JOHANNES NILSSON, NIMBUS 2000, NINETYNINE, NINEY AND FRIENDS, TIRATH SINGH NIRMALA, NIRVANA, NIRVANA/THE JESUS LIZARD, NISHINIHON, JYRKI NISSINEN, JYRKI NISSINEN & HOT VISIONS, THE NITS, NITZER EBB, NO DOCTORS, NOISE RAMONES, NOITALINNA HURAA!, NO NECK BLUES BAND, NONHORSE, NOONE/HELLÉN, THE NORMAL, NORMIL HAWAIANS, THE NORTH SEA, THE NORTH SEA & RAMESES III, THE NORTH SEA/HUSH ARBORS, THE NORTH SEA/THE ROME CHELL, NORTHSIDE, NOSFE, NO SMOKING TEAM, NOTKEA ROTTA, JUKKA NOUSIAINEN, NOVA, NTHnth sthSTH, KK. NULL & Z’EV, GARY NUMAN, NUMAN & SHARPE, NUMBER NONE, M.A.NUMMINEN, NUORET METSÄNVARTIJAT, TUOMARI NURMIO, NUSLUX, N.W.A., SAMI NYBACKA/MATTI PIHL/KEIJO VIRTANEN, PETRI NYGÅRD, MATTI NYKÄNEN, ATTE NYLPPÄNEN, DYLAN NYOUKIS, DYLAN NYOUKIS & CARLOS GIFFONI, DYLAN NYOUKIS, CARLOS GIFFONI & THURSTON MOORE, DYLAN NYOUKIS/SMACK MUSIC 7

O PHILIP OAKEY & GIORGIO MORODER, OASIS, FRANK OCEAN, OCTOPUS SYNG, OF, OFFICE BUILDING, OFFICE BUILDING/UTON, U.F. OJALA/PANSSARIJUNA, OLD, WILL OLDHAM, OL’ DIRTY BASTARD, OLD REINO, THE OLIVIA TREMOR CONTROL, THE OLIVIA TREMOR CONTROL & BLACK SWAN NETWORK, OM, OMIT, OMOIDE HATOBA, THE ONCE & FUTURE HERDS, ONEIDA/PLASTIC CRIMEWAVE SOUND, ONE INCH OF SHADOW with BLACK FOREST/BLACK SEA, OOIOO, OOZAY, OPTICAL*8, ORAL PHASE, THE ORANGE ALABASTER MUSHROOM, ORANGE CAKE MIX, ORANGE CAKE MIX feat. VERNA BROCK, ORANGE JUICE, ORANSSI PAZUZU, ORB, ORBITAL, ORCHESTRAL MANOEUVRES IN THE DARK (OMD), BILL ORCUTT, INCA ORE, INCA ORE WITH LEMON BEAR’S ORCHESTRA, MIKKO SAARELA & ORGAN, ORGAN, FABIO ORSI, O SAMULI A, OS MUTANTES, THE OTHER TWO, GEORG OTS, OUR DAUGHTERS WEDDING, OUR LOVE WILL DESTROY THE WORLD & TOMUTONTTU, OUS MAL, OUTER LIMITS RECORDINGS, OUT HUD/!!!, OUTKAST, OVAL, OVALKI, OVUCA

P PAAJANEN, PAANPA, PAANPA & BEARLY QUEEN, PAAVI, PAAVOHARJU, PAECES, PAINE, PAINS OF BEING PURE AT HEART, PAINTING PETALS ON PLANET GHOST, ESA PAKARINEN, PALACE BROTHERS, PALACE MUSIC, PALAMAITOA, PALE SAINTS, CHARLEMAGNE PALESTINE, ROBERT PALMER, PANDA BEAR, PANDIT PRAN NATH, PAN DOLPHINIC DAWN, PANIC I.C., PANICSVILLE, PANICSVILLE/RUBBER-O-CEMENT, PANSSARIJUNA, PAPA RASSI, PAPERI T, PAPERI T & KHID, PARADISIO, PARAFFIN AFFILIATES, PARDONS, PARIS, PARIS ANGELS, CHARLIE PARKER, VAN DYKE PARKS, CHARLIE PARR & THE BLACK TWIG PICKERS, ARTTU PARTINEN, PARTNERS IN KRYME, PASKA, THE PASSAGE, THE PASTELS, CHARLEY PATTON, PAVEMENT, PEARLS BEFORE SWINE, db PEDERSEN, PEFKIN, KARI PEITSAMO, KARI PEITSAMO & RISTO, PELLE MILJOONA, PELT, PELT, KEENAN LAWLER, ERIC CLARK, MARKKU PELTOLA, THE PENTANGLE, PEPE & PARADISE, PERE UBU, THE PERFECT DISASTER, LINDA PERHACS, LINDA PERHACS/HÖLDERLIN, PERIL HILL, LEE ’SCRATCH’ PERRY, PERTTI KURIKAN NIMIPÄIVÄT, PIRKKA-PEKKA PETELIUS & PEDRO HIETANEN, PETOS, PET SHOP BOYS, PEWT’R TRUST/PUMICE, P.G. SIX, LIZ PHAIR, PHARAOH OVERLORD, PHOSPHENE, PHOSPHENE featuring LOL COXHILL AND FRIENDS, PHOTEK, PHRANK, PIA FRAUS, DJ PICA PICA PICA, JOEL PICKARD, PIGBAG, PIIRPAUKE, PILLUPUHELIN, PIMENTOLA, PINK FLOYD, JOAKIM PIRINEN/MIKAEL STRÖMBERG, THE PISS SUPERSTITION/CULVER, THE PISTIL COSMOS, PIXIES, PIÄSKY AND THE SALOON FIGHTERS, PLAN E, PLANET KENGRAIJ, PLASTIC CRIMEWAVE, PLASTIC CRIMEWAVE with COTTON CASINO and ASKA TEMPLE, PLASTIC CRIMEWAVE & THE FAKE, PLASTIC CRIMEWAVE AND HEADY FRIENDS, PLASTIC CRIMEWAVE SOUND, PLASTICS, PLATYPUS, PLAT YPUS, PLINTH, PMMP, PNMF!, POD BLOTZ, PODS, THE POGUES, PEKKA POHJOLA, POINTLESS NOTE, POJAT, THE POLICE, THE POLKA DOT SUNFLOWER BED ORCHESTRA, ROBERT POLLARD, POLVO, POLYGON WINDOW, POND, THE POOH STICKS, THE POOH STICKS/GILA MONSTER, POPEDA, THE POP GROUP, THE POPGUNS, IGGY POP, POPOL VUH, POP WILL EAT ITSELF, PORNO FOR PYROS, PORTASTATIC, POS, THE POSIES, POSITIVE NOISE, POSTAGE, POTHOLE SKINNY, POWER STATION, PREFAB SPROUT, PRETENDERS, THE PRETTY THINGS, PRICK DECAY & THURSTON MOORE, PRIMAL SCREAM, THE PRIMITIVES, PRIMORDIAL UNDERMIND, PRINCE, PRINCE FAR I, PRISMA, PRIVATE LIVES, PROBLEMS?, THE PRODIGY, PROFEETTA JA UUSI MAAILMANUSKONTO, PROPAGANDA, THE PROTESTANTS, PIP PROUD, PRYDWYN, PRZEWALSKI'S HORSES, PS I LOVE YOU, P.S. STAMPS BACK, PSYCHATRONE RHONEDAKK, PSYCHATRONE RHONEDAKK with COTTON CASINO, PSYCHEDELIC HORSESHIT, PSYCHIC TV, PSYKE URTSA, PUBLIC ENEMY, PUBLIC IMAGE LTD (P.I.L.), PUFF, PUHELINKOPPI, PUISET HEILAT, PUK, THE PUKE EATERS, PULP, PUMICE, JANI PURHONEN, PURPLE TRAP, PUSSY GALORE, PYHIMYS, PYLON, PÄIVÄNSÄDE, PÄRSON SOUND, PÄÄ KII, PÄÄT, PÖLLÖT, QUEST FOR BLOOD With YUKIHIRO ISSO, QUETZOLCOATL, QUICKSPACE, QUIVERS/CHORA

R RAAKA SAAGA, RAAMATULLISET MIEHET, RABBIT EYES, FOLKE RABE/BO ANDERS PERSSON, RACCOO-OO-OON, RADIO, RADIOHEAD, RADIOPUHELIMET, RAEKWON, RAEKWON & GHOSTFACE KILLAH, THE RAILWAY CHILDREN, RAIMO, THE RAINCOATS, RAIN PARADE, RAKHIM, RAMBLING BOYS, RAMESES III, RAMONES, LEE RANALDO, RANGDA, RANSU JA PABLO, RAPEMAN, RATSIA, RATS WITH WINGS, RAUHAN ORKESTERI, RAUHAN ORKESTERI & LAUHKEAT LAMPAAT, TAPIO RAUTAVAARA, RAZORCUTS, REBEL POWERS, RED CRAYOLA, OTIS REDDING, RED LORRY YELLOW LORRY, LOU REED, LOU REED/JOHN CALE, LOU REED/JOHN CALE/NICO, REEL 2 REAL featuring THE MAD STUNTMAN, THE REGGAEE, REGINA, STEVE REICH, WILLIAM REID, REILUKERHO, REM, REMARC, RENEGADE SOUNDWAVE, REN & STIMPY, THE REPLACEMENTS, REPTILJAN, THE RESIDENTS, RESSU, RETKIBANAANI feat KARI PEITSAMO, RETROACTIVE INTERFERENCE, RETROPOP, MARTIN REV, TIMOTHY, REVELATOR, THE REVELERS, REVENGE, REVEREND BIZARRE/RÄTTÖ JA LEHTISALO, REVEREND GREEN Feat. ANTONY AND KRIA BREKKAN/DRAWLINGS, THE REVOLUTIONARIES, REVOLVER, REVOLVER, REVOLVING PAINT DREAM, BEN REYNOLDS, BEN REYNOLDS/ANDY JARVIS, REYNOLS, REYNOLS/BIRCHVILLE CAT MOTEL, REYNOLS/NO REYNOLS, RICH KIDS, JONATHAN RICHMAN, RIDE, RIKU JA KAVERIT, MARC RILEY WITH THE CREEPERS, TERRY RILEY, RENATO RINALDI, RINGA JA TUIJA SEKÄ LAPSET, RISE OF THE CITY CAT CULT, RISTO, RISTO/MIKKO TORVISEN VIIHDEORKESTERI, RIUKUPASTORI!, RLW, ANDY ROBBINS, ROBEDOOR, ALASDAIR ROBERTS, SMOKEY ROBINSON & THE MIRACLES, JOHN ROCCA, THE ROCK STEADY CREW, RODRIGUEZ, ROGER THAT, ROKKIRYHMÄ, ROLLERSKATE SKINNY, THE ROLLING STONES, THE ROLLSTONS, THE RONETTES, RONSKIBIITTI, ROOPE AND THE ROCKETS, ROOTS OF MADNESS, JACK ROSE, JACK ROSE AND THE BLACK TWIG PICKERS, MATT ROSIN AND THE DEAD RAVEN CHOIR, DAVID LEE ROTH, ROXETTE, ROXY MUSIC, ROYAL TRUX, THE RRREVERBERATIONSSS, RUBBER O CEMENT, RUBBER O CEMENT/SLICING GRANDPA, RUBBY BOYS, EDWARD RUCHALSKI, RUGER HAUER, RUINS, RUINS/CIRCLE, RUINS-HATOBA, RUN-DMC, RUNZELSTIRN & GURGELSTOCK, RURA’ PENTE, RUSSIAN VITAMINS/EDDIE EDWARDS, THE RUTLES, RUUDOLF, RUUMEN, SHAUN RYDER, RZA, RÄJäYTTÄJÄT, MIKA RÄTTÖ, RÄTTÖ JA LEHTISALO, KAUKO RÖYHKÄ, RÖYHKÄ JA RÄTTÖ JA LEHTISALO, RÖÖVEL ÖÖBIK

S MIKKO SAARELA, THE SABRES OF PARADISE, SABRINA, SAIKO, SAIMAA, SAKADA, RYUICHI SAKAMOTO, SALA-ARHIMO, HEIKKI SALO, JAAKKO SALO, RAINE SALO, HISKI SALOMAA, SALOMÉ, SAMLA MAMMAS MANNA, SANCHO PANZA, PHAROAH SANDERS, SANDII AND THE SUNSET, HOPE SANDOVAL & THE WARM INVENTIONS SANDOZ LAB TECHNICIANS, SATWA, SAUKKI & ORAVAT, TAUNO SAUNO AND HIS ORCHESTRA, SAVAGE PROGRESS, SAVAGE REPUBLIC, DANIEL SAVIO, SAWAADYJA, SAW THROAT, LUKE SAXTON, SCALLOP, SCARCE, SCARDUFF SIXPÄCK, SCARS, SCATMAN JOHN, SCHNAPPI UND SEINE FREUNDE, FRANZ SCHUBERT, SCOOTER, SCORCES, SCORCES/TOM CARTER, SCRITTI POLITTI, SCULPTRESS, SE, THE SEA DONKEYS, SEAM, SEA SCOUTS, THE SEA URCHINS, SEBADOH, SECRET SHINE, SECTION 25, SEEFEEL, SEEN THROUGH/DAVENPORT, SEE SEE RIDER, SEHR SCHNELL, SEHT, YAMAMOTO SEICHII & ACID MOTHERS TEMPLE, SEIKAZOKU, SEIKAZOKU & YOSHIDA TATSUYA, SEKKUTSU JEAN + KAWABATA MAKOTO, SEKSIHULLUT, SELFISH SHELLFISH, SELVÄ PYY & PYY PIVOSSA, SEMIMUUMIO, SEREMONIA, SERGIO, SEVEN THAT SPELLS, SEVENTH SEAL, 7 YEAR RABBIT CYCLE, SEWER ELECTION, SEWER ELECTION + TRERIKSRÖSET, SEWING MACHINE, SEX PISTOLS, DJ SHADOW, THE SHADOW RING, SHADY, THE SHAGGS, SHAKUHACHI SURPRISE, THE SHAMEN, SHAM 69, SHANE SPEAL’S HEAD, THE SHANGRI-LAS, FEARGAL SHARKEY, SONNY SHARROCK, SHELLAC, PETE SHELLEY, ARCHIE SHEPP, SHIZUKA, SHOCK, SHOGO-NARI & KAWABATA MAKOTO, SHOGUN KUNITOKI, SHOP ASSISTANTS, SHRIEKBACK, SHUJI INABA, SHUTTLEWORTH, SHY FX, SIAMESE TEMPLE BALL, SICKOAKES, SIELUN VELJET, SIENIKEITTO, SIG, SIGHTINGS, SIGUE SIGUE SPUTNIK, SILHUETIT, SILICON TEENS, SILMARIL, THE SILVER, SILVER APPLES, SILVESTER ANFANG, SIMON & GARFUNKEL, SIMPLE MINDS, SIMPLY SAUCER, FRANK SINATRA, FRANK SINATRA & ANTONIO CARLOS JOBIM, NANCY SINATRA, NANCY SINATRA & LEE HAZLEWOOD, SINIAALTO, SIOUXSIE AND THE BANSHEES, SIPRIINA, KENJI SIRATORI, SISSY SPACEK, SISTER FLO, SISTER VANILLA, 6MAJIK9, SIX ORGANS OF ADMITTANCE, SIX ORGANS OF ADMITTANCE/CHARALAMBIDES, THE SKATERS, SKEE-LO, SKELETONI, SKRILLEX, SKULLFLOWER, SKULLPTURE, SKULLPTURE/DESTROY ALL TIE FIGHTERS, THE SKYGREEN LEOPARDS, SLAYER/DISCHARGE, SLEEP, SLEEPY SLEEPERS, SLEEPY SLEEPERS/ENZIO BENZINA, SLINT, THE SLITS, SLOWBURN with MAKOTO KAWABATA & MITSURU TABATA, SLOWDIVE, SLUM CATHEDRAL USER, SLY & THE FAMILY STONE, SMART E’S, SMASHING PUMPKINS, SMC LÄHIÖROTAT, SMEGMA, JACOB SMIGEL, SMILE, LONNIE LISTON SMITH, MARK E. SMITH, MARK E. SMITH AND ED BLANEY, STEVEN R. SMITH, THE SMITHS, SMOG, THE SNEETCHES, SNOWFOXX, SNOWPONY, SNUFF, S.O.A.P., SOARWHOLE, THE SOFT BOYS, SOFT CELL, SOFT MACHINE, SOFTWAR, THE SOLO JOINT, SOME LOVES, RAULI ‘BADDING’ SOMERJOKI, SONIC BOOM, SONICKETTLE, SONIC TEMPLE ASSASSINS, SONIC YOUTH, SONIC YOUTH/ERASE ERRATA, SONIC YOUTH/MUDHONEY, SONIC YOUTH/REDD KROSS, SORE THROAT, OMAR SOULEYMAN, SOUL-JUNK, THE SOUP DRAGONS, SOURCE DIRECT, SOVIET SUPERSTARS, J. SPACEMAN / SUN CITY GIRLS, SPACEMEN 3, SPACE ROCKET, SPACE STREAKINGS, SPANDAU BALLET, SPARKLEHORSE, BRITNEY SPEARS, THE SPECIALS, THE SPECTRAL LIGHT & MOONSHINE FIREFLY SNAKEOIL JAMBOREE, SPECTRE FOLK, SPECTRUM, SPECTRUM/SPACEMEN 3/MGMT, SPEED GURU VS. PLASTIC CRIMEWAVE, ALEXANDER ‘SKIP’ SPENCE, SPERM, SPIDER COMPASS GOOD CRIME BAND, SPIRES THAT IN THE SUNSET RISE, SPIRES THAT IN THE SUNSET RISE/PANICSVILLE, SPIRITUALIZED, SPLENDOR MYSTIC SOLIS, SPORTIQUE, SPRAYKAALIT, SPRING HEEL JACK, SPÜRMA, SQUAREPUSHER, SQUIRREL BAIT, STAHLNETZ, STALWART, STARSHIP, STASI COMBO, ST. CHRISTOPHER, STEEL MAMMOTH, STEEL POLE BATH TUB, STEEL WOOL, STEEN1, STEEPLE SNAKES, GWEN STEFANI, STEPA, STEPA & ARE, STEREOLAB, STEREOSTAR SIXTY NINE, STEREO TOTAL, MARK STEWART, STIFF LITTLE FINGERS, ST JOHNNY, STOCKHOLM MONSTERS, KARLHEINZ STOCKHAUSEN, STONE BREATH, STONE BREATH/FIT & LIMO, THE STONE ROSES, THE STOOGES, STRANGE CRUISE, THE STRANGE GIRLS, THE STRANGLERS, STRAPPING FIELDHANDS, RICHARD STRAUSS, STRAVINSKY, STRAWBERRY SWITCHBLADE, STRAY CATS, STRAY CATS/COACHWHIPS, STREET DRINKERS/SKEPPET, PEKKA STRENG, STRESSI, STRETCHHEADS, THE STROKES, STRONGLY IMPLODED, STRONGLY IMPLODED/MATOMERI, STUMP, THE STUMPS, STUPIDS, SUBMARINE, SUEDE, SUGAR, THE SUGARCUBES, SUICIDE, SUISHO NO FUNE, THE SULTANS, JIMI SUMÉN, DONNA SUMMER, SUNBURNED CICRLE, SUNBURNED HAND OF THE MAN, SUNBURNED HAND OF THE MAN/NO NECK BLUES BAND, SUN CITY GIRLS, SUN CITY GIRLS/CARL THE BARBER, THE SUNDAYS, SUNKEN, SUN MILK, SUN RA, SUNROOF!, SUNSHIP, SUN SUPREME, SUOMEN TALVISOTA 1939-1940, SUPERCHUNK, SUPER FURRY ANIMALS, SUPERGRASS, SUPER LADEX, SURFACE OF ECEYON, SUSI-UNTO, SUURIN ONNI, SWAGGER JACK, SWANS, SWEETHEART, SWEET & HONEY, SWELL MAPS, SWERVEDRIVER, DAVID SYLVIAN, DAVID SYLVIAN & RIUICHI SAKAMOTO, SYMBIAATTI, SYÖTTÖTEHO, SÄDE, SÄRKYNEET

T TACKHEAD, TACO BELLS, TAD, ADITI TAHITI, TAIKURI TALI, THE TAJALLI VORTEX, TAJ MAHAL TRAVELLERS, YUKIHIRO TAKAHASHI, TALKING HEADS, TALK TALK, TALULAH GOSH, MIKE TAMBURO, MIKE TAMBURO & MATT McDOWELL, TAME IMPALA, TANGERINE DREAM, SERJ TANKIAN, TANTRUM THORAZIN, TAPECRUSHER, TAR, TARANTISM, TAR PET, TARZANA, TAU EMERALD, TAURPIS TULA, GHEDALIA TAZARTES, TBX, TBX/THIS ONE WILL BE THE RUNNER, TEARS FOR FEARS, TEATTERI MODERNI KANUUNA, TECHNOTRONIC, TEENAGE FANCLUB, TEENAGE FILMSTARS, TEENAGE JESUS AND THE JERKS, TEEN X RAY, TEHOSEKOITIN, THE TELESCOPES, TELEVISION, TELEVISION PERSONALITIES, TENNISCOATS, THE TERMINALS, TERRACID, TERRESTRIAL TONES, TERVEET KÄDET, TERVEYSKESKUS, PEKKA TERÄS, TESTICLE HAZARD, THAT PETROL EMOTION, THEODORE UNIT, THEORY OF ABSTRACT LIGHT/5IVE (with COKEDEALER), THERAPY?, THESE TRAILS, THE THE, THEY MIGHT BE GIANTS, THINKING FELLERS UNION LOCAL 282, THINKING FELLERS UNION LOCAL 282/SUN CITY GIRLS, THIN WHITE ROPE, THIRD EAR BAND, THIRD EAR BAND/ARCHIE SHEPP, THIRD EYE FOUNDATION, 13th FLOOR ELEVATORS, THIS HEAT, THIS KIND OF PUNISHMENT, THIS MORTAL COIL, THIS POISON!, THOMPSON TWINS, THOSE LOVELY HULAHANDS, THREADGILL'S SUPPER SESSION, THE THREE JOHNS, THRESHOLD, THRILLED SKINNY, THROBBING GRISTLE, THROWING MUSES, THUJA, THUJA/MY CAT IS AN ALIEN, TIERMES, TIITUS JA KAVERIT, ANSSI TIKANMÄKI, TIK & TOK, TILITANTS, THE TIMES, TIMOTHY, TINARIWEN, TINSEL, TIVOL, T-MURHA, TODD TERRY PROJECT, TOHO SARA, T. TOIVIAINEN & TREBLE, SHUGO TOKUMARU, J. TOLVI SEMIBAND, MIGUEL TOMASIN, TOMORROW/THE BEATLES, TOMUTONTTU, TOMUTONTTU/ONEOHTRIX POINT NEVER, TONO-BUNGAY / THE TOWER RECORDINGS, STEVE PEREGRIN TOOK, TOP RANKING ERIC, TORTOISE, TOTO, THE TOWER RECORDINGS, T POWER, TRACTOR PULLING, TRAGIC MULATTO, TRANS AM, tRANSELEMENt, TRANSKAAKKO, TRANS-X, TRAVELING BELL, THE TREES COMMUNITY, TREETOPS, TRETETAM, TRICKY, TRIO, TRIO EREKTUS, TRIO ME’ BUMBA, TRIO SALETTI, TRIPMASTER MONKEY, THE TROGGS, TRUCKTRAINTRACTOR, TRUMANS WATER, TRÄD GRÄS OCH STENAR, TRÄD GRÄS OCH STENAR Vs. ACID MOTHERS TEMPLE & THE MELTING PARAISO U.F.O., TSCHAIKOWSKY/SAINT-SAËNS, TSEMBLA, TSUNAMI, TSURUBAMI, TSUYAMA ATSUSHI, TUBEWAY ARMY, TUIJAMARIA, TULASI, TULENKANTAJAT, TUMBLE CAT POOF POOFY POOF, TUNNG, JANNE TUOMI, H.S. TUOMINEN, TUOMIO & KONE, JOE TURNER, VIOLA TURPEINEN, TUUSANUUSKAT, TUUTTIMÖRKÖ, TUXEDOMOON, TV-RESISTORI, 23 SKIDOO, TWINSISTERMOON, TWISTED KRISTER, TYHJÄT PATTERIT, TYLER, THE CREATOR

UV UEH, UEH & KAWABATA MAKOTO, UFO OR DIE, Ui, THE UKRAINIANS, ULTRA BRA, ULTRA VIVID SCENE, ULTRAVOX, ULVER, UMO JAZZ ORCHESTRA, UNCLE JIM, THE UNDERTONES, UNDERWORLD, UNIDENTIFIED SOUND OBJECTS, UNITED BIBLE STUDIES, UNITED BIBLE STUDIES/TEAM DICOVERY CHANNEL, UNREST, UP-TIGHT, UP-TIGHT & KAWABATA MAKOTO, URDOG, MIDGE URE, U-ROY, U.S. SAUCER, UTON, UTON & CLAY FIGURE, UTON/CLAY FIGURE, UTON AND PETER WRIGHT, U2, UUSI (ELEKTRONINEN) AATAMI, UZBEKISTANIAN BEASTS, VAARALLISET LELUT, VAASANKATU SS, VAAVI, VÁGTÁZÓ HALOTTKÉMEK, JUNNU VAINIO, VAISU LUKSUS, VAJRA, MATT VALENTINE, MATT VALENTINE & ERIKA ELDER, MV/EE & THE BUMMER ROAD, MV&EE With THE GOLDEN ROAD, MATT VALENTINE/ERIKA ELDER/ALEX NEILSON/MOSES JIGGS, VALIUM KIHARAT/SEKSIHULLUT, VALSE TRISTE, VALSE TRISTE/DEEP TURTLE, VALSE TRISTE/Z, APPE VANAJAS, TARA VANFLOWER, VANISHING VOICE, MIKE VANPORTFLEET, VAN THE VAN, TOWNES VAN ZANDT, VAPAA, VASELINES, VAU!!, VEGA STEREO, SUZANNE VEGA, VELOCITY GIRL, VELO-DELUXE, VELVET CRUSH, VELVET MONKEYS, THE VELVET UNDERGROUND, VELVOLINO, VENETIAN SNARES, VERDE, VERDE AND CLAY FIGURE, VERMONSTER, VERVE, VIDEOTRAGE, VIERTIÖ, 500 KG LIHAA, VILLE KALLIOSTA, VILLE MOSKIITTO, VINTIÖT, VIOLA, VIOLENCE BEYOND THE SNOWLINE, VIOLENT ONSEN GEISHA, VIOLENT RAMP, VIOLET, JOHANNES VIROLAINEN, VIRTALÄHDE, KEIJO VIRTANEN & TIITUS PETÄJÄNIEMI, VISAGE, VISIONS OF CHANGE, VISITATIONS, VISITATIONS & BIG BLOOD, VIVALDI/CORELLI, VIVIAN GIRLS, VLUBÄ, VODKA SOAP, THE VOICE OF M., VOICE OF THE SEVEN WOODS, VOKS, VOLCANO THE BEAR, VON SÜDENFED, VOODOO CHILD (MOBY), CORNELIS VREESWIJK, VUK, THE VULTURE CLUB, (VXPXC), VÄRTTINÄ

WZ TOM WAITS, THE WAKE, WANG CHUNG, THE WANNADIES, WARMTH, WARMTH/YELLOW SWANS, WARREN G, WARSER GATE, DIONNE WARWICK, ROGER WATERS, MIKE WATT, ALAN WATTS, WAX GHOST, WAY OF THE CROSS, WAYS OF STEPHEN, WEAPONS OF MASS DESTRUCTION, THE WEATHER PROPHETS, THE WEDDING PRESENT, WEEKEND, WEEN, THE WEEPIKES, WEEZER, WEST COAST POP ART EXPERIMENTAL BAND, KANYE WEST, KANYE WEST & JAY-Z, WHAM!, WHEEL OF DHARMA, WHIPPING BOY, WHITE HILLS, JAMES WHITE AND THE CONTORTIONS, WHITE MOUNTAINS, THE WHITE NOISE/THE UNITED STATES OF AMERICA, WHITE ROCK, WHITE TOWN, WHITE ZOMBIE, THE WHO, THE WHOLE VOYALD, WIGWAM, KIM WILDE, PEPE WILLBERG, HANK WILLIAMS, NICOLE WILLIS AND THE SOUL INVESTIGATORS, WILMA, BRIAN WILSON, DENNIS WILSON, WINGTIP SLOAT, WIRE, WISEBLOOD, WITCYST, WITH THROATS AS FINE AS NEEDLES, JOHANN WLIGHT, WOJCIECH, WOLF EYES, WOLF EYES & BLACK DICE, WOLF EYES/PANICSVILLE, WOLF EYES & SMEGMA, WOLFMANGLER, WOLFSKULL, THE WONDERSTUFF, THE WOOD CHILDREN, THE WOODEN CUPBOARD, THE WOODENTOPS, WOODEN WAND, WOODEN WAND & THE OMEN BONES BAND, WOODEN WAND & SATYA SAI BABA, WOODEN WAND & THE VANISHING VOICE, WOODS, WORK HORSE, WOUDE, WRECK SMALL SPEAKERS ON EXPENSIVE STEREOS, PETER WRIGHT, WRUM, W-S BURN, WU-BLOCK, WU-TANG CLAN, WU-TANG KILLA BEES, ROBERT WYATT, X, XENIS EMPUTAE TRAVELLING BAND, XIU XIU, XIU XIU/DEVENDRA BANHART, X-RAY SPEX, XTC, YAHOWHA 13, YAMA-AKAGO, "WEIRD AL" YANKOVIC, YARI, YAZOO, YDINTALVI, YELLO, YELLOW MAGIC ORCHESTRA, YELLOW SWANS, YELLOW SWANS/THE SKATERS, YES, YLIOPPILASKUNNAN LAULAJAT, YO LA TENGO, MICHAEL YONKERS, MICHAEL YONKERS BAND, MICHAEL YONKERS/PLASTIC CRIMEWAVE SOUND, MICHAEL YONKERS AND PLASTIC CRIMEWAVE SOUND, THE YOUNG GODS, LA MONTE YOUNG, LA MONTE YOUNG/MARIAN ZAZEELA, YOUNG MARBLE GIANTS, NEIL YOUNG, YOUNGSBOWER, YPÖ-VIIS, YUME BITSU, YUP, YURA YURA TEIKOKU, YURI YURI, YÖLAULAJAT, FRANK ZAPPA/THE MOTHERS OF INVENTION, ZAPPA/BEEFHEART, ZELIENOPLE, ZELIENOPLE/TEKULVI, ZENI GEVA, ZIKA & THE PIENIPÄISET BABIES, ZIP CODE RAPISTS, ZODIAC, ZODIACS, THE ZODIAK MOTEL, ZOFFY, ZOFFY/ERASE ERRATA, THE ZOMBIES, ZOO, DEKOBOKO HAJIME (JOHN ZORN)/YAMANTAKA EYE, Z-ROCK HAWAII, TAPPA ZUKIE, ÄLGARNAS TRÄDGÅRD, ÄTTESTUPA, ÖÄK, ÖÖÖÖÖ